CevaplaAmerikan kapı nasıl boyanır?

Merhaba, öncelikle sorunuz için teşekkürler. Evde Mimar ekibi olarak sorunuzu cevaplamaya çalışacağız.
Amerikan kapılarınızı boyamadan önce ilk olarak kullanılacak malzemeleri eksiksiz bir şekilde tedarik etmeliyiz. Malzeme listesi şöyledir;

  • Maskeleme Bandı
  • Tiner bazlı yağlı boya
  • Boş bir kap
  • Tiner
  • İnce fırça
  • Rulo

Malzemeleri tedarik ettikten sonra boyamadan önce yapılması gerekenleri yapmaya başlayabilir. İlk olarak eğer kapınızı olduğu yerde boyayacaksanız kapının kollarını ve kilitlerini sökün. Menteşeleri ise maskeleme bandı ile kapatabilirsiniz. Özellikle kapınızın camlı kısımlarına bu konuda özen gösterebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra kapınızın tozunu dikkatli bir şekilde alınız. Kapınızda toz kalması durumunda tozlar boyaya tutunabilir ve bu durum kapı boyandıktan sonra oldukça belli olur. Kapınızı tiner bazlı yağlı boya ile boyayabilirsiniz. Boyanızı tinerle seyreltiniz. Bu işlemin ardından kullanıma hazır olan boyayı boş bir kaba dökün. Rulonuzu boyaya iyice yedirin. Rulonun mümkün olduğunca boya emdiğinden emin olunuz. Bundan sonra yapmanız gereken işlem, rulo aracılığıyla yavaş yavaş boyayabilirsiniz. Kapınızın cam kenarlarını ince fırça ile üstünden geçiniz ve bu aşamada dikkatli olunuz. Boyama işlemi bittikten sonra sakın kurudu sanıp ikinci bir boyaya geçmeyiniz. Ortalama 24 saat beklemek zorundasınız. 24 saat sonra ancak boyanın iyice kuruduğundan emin olabiliriz. 24 saat geçtikten sonra boyayı bir kez daha kapıya sürebilirsiniz. Ardından tekrar 24 saatlik bir bekleme süresi var. İster 2, ister 3 kat yapabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra artık kapınız yeni renk ve görünüme sahip olacaktır.

Yukarıda bulunan adımları uygularsınız istediğiniz sonuca ulaşmış olursunuz. Aklınıza takılan herhangi bir soruyu biz Evde Mimar ekibine sorabilirsiniz.

Emre Gümüş

Evinizi güzelleştirmek için hem renk önerileri veriyor hem de dekorasyon konusunda yardımcı olmaya çalışıyor olacağım. Derlemelerimi takip etmeyi ihmal etmeyin.
Bizi Arayın