CevaplaBoyalı duvara alçı sıva nasıl yapılır?

Alçı Nedir?

Boya yapılmadan önce duvara uygulanan, duvardaki girinti ve pürüzleri alarak boyanın daha iyi tutunmasını sağlayan maddedir.

Boyalı duvara alçı nasıl yapılır alçı nasıl çekilir?

Duvarınıza daha önceden boya uygulanmış ve alçılanacak ise şunları uygulamanız gerekmektedir:

1) Boyalı yüzey bir çekiç ile bozuk para büyüklüğünde yuvarlak olarak çekiçlemelidir.

Birer avuç arayla uygulanan bu işlen alttaki kara sıvanın ortaya çıkmasını ve yeni uygulanacak sıvanın tutunmasını sağlar. Bu işlem yapılmadığı takdirde arada kalan boya şişecek ve ilerde alçının dökülmesine sebep olacaktır.

2) Çekiçlenip kara sıvası açığa çıkan duvar süpürülür.

Kara sıva açığa çıktıktan sonra süpürge yardımı ile süpürülür ve tozlar alınır. Bunun yapılmasında ki amaç sağlamlığı engelleyecek tozlardan ve parçalardan kurtulmaktır.

3) Süpürmeden sonra süpürülen yerler ıslatılır

Duvarın ıslatılması alçının sağlamlığını arttıracaktır.

4) Alçı uygulanır.

Artık boyalı duvarınıza alçı uygulayabilirsiniz.

Alçı çekmek uzmanlık ve ustalık gerektiren bir iştir. Alçının kuruma süresinin doğru ayarlanması, alçı uygulaması uzmanlığın gerektiği önemli işlemlerden biridir. Evin önemli parçalarından biri olan alçının çekilmesi boya badana süreçlerinin de tam olarak uygulanmasına özel zemin hazırlar. İyi ve kaliteli bir boya badana için alçı çekilmesi oldukça önemlidir. Eğer duvarınızda hatalar varsa, eğiklik veya yamukluk görüyorsanız alçı çekebilirsiniz. Bununla birlikte daha öncesinde rutubet almış, hasar görmüş duvarların üzerine de alçı çekerek işlem uygulanır. Uygulanan alçı işlemi sağlıklı olursa duvarın kullanımı da uzun ömürlü olacaktır.

Alçı yapmanın pek çok amacı vardır. Kimi alçılar yalnızca dekorasyon amaçlı yapılırken kimi alçılar ise ses ve ısı yalıtımını desteklemek için yapılır. Alçı çekmek duvardaki hataları da minimuma indirmektedir. Bu nedenle yeni taşınılan evlerde bu uygulama tercih edilmektedir.

İlginizi çekebilir: İç cephe izolasyon uygulamaları

Alçı hakkında daha fazla bilgi ve ücretsiz keşif için Alçı ve Alçıpan hizmetimize göz atabilirsiniz.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.
Bizi Arayın