CevaplaDuvar Metraj Hesabı Nasıl Yapılır? Metraj Nasıl Alınır?

Merhabalar, duvar metraj hesabı yapabilmek için dikkat etmeniz gereken pek çok nokta bulunuyor. Bu bölümde sizlere bunları tek tek anlatmaya çalışalım.

Metraj hesabı yapabilmek için binanın projesinin elimizde olması gerekmektedir. Statik projesi ve mimari projesi gerekir. Duvar metrajı hesabı yapabilmek için bu projeleri görüntülemeli, elimizdeki planları doğru şekilde yorumlamalıyız. Autocad programı bu projeleri dizayn etmek ve okumak için idealdir. Eğer elimizde statik proje olmazsa hesaplarda gözden kaçmalar olabilir. Tam ve doğru bir hesap için statik proje kritiktir. Duvar metrajı sırasında kirişlerin, kolonların ve döşeme boyutlarının tam olarak bilinmesi gerekir.

Duvar metrajının hesabını yapabilmek için alanın hesabını doğru bir biçimde bilmek gerekir. Boy çarpı yükseklik şeklinde alanın metrekaresi çıkartılır. Toplam alan ise birim sarfiyata bölünür. Duvar metrajının basit hesabı alan bölü toplam sarfiyat şeklinde ifade edilebilir. Sağlıklı bir metraj için duvar için gerekli olan bölgelerin alanları metraj cetveline işlenmelidir. Farklı malzemeler ve farklı malzeme boyutları için ayrı bir cetvel tablosu oluşturulabilir.

1 metrekare duvarda kullanılacak malzeme hesabı nasıl yapılır?

1 metrekare duvar için kullanılacak malzemeye göre fiyat değişkenlik gösterecektir. Tuğla, gazbeton gibi malzemelerin kullanımı şu şekildedir:

  • 8.5’luk tuğla 26 adet
  • 13.5’luk tuğla 26 adet (yatay)
  • 13.5’luk tuğla 36 adet (dikey)
  • 24’lük tuğla 28 adet

1 metrekare duvar için 6,7 gazbeton kullanımı gerekmektedir.

Bu içeriğimizde size duvar metrajı nasıl yapılır, doğru metraj nasıl alınır elimizden geldiğince sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de bu konuda merak ettiklerinizi bize iletebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an Evde Mimar ekibi ile paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Alçıpan modelleri

 

 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.
Bizi Arayın