Cevapladuvardaki-catlaklar-nasil-kapatilir

Öncelikle duvardaki çatlaklar hem kötü görünüme sahip olduğu için hem de daha büyük çatlakların oluşmasına zemin hazırladığı için acilen müdahale edilip düzeltilmelidir.

duvardakicatlaklar

Herhangi bir işleme başlamadan önce tamir edilecek olan zemini tel fırça veya torna vida ile temizlemeniz gerekmektedir. Daha sonra beton dolgusu veya alçı ile çatlağın içini doldurup ve macun ıspatulası ile üstünü iyi bir şekilde düzeltmelisiniz. Bu işlemden sonra dolgunun kuruması için 3 gün (72 saat) beklemeniz yeterli olacaktır.

Derin Duvar Çatlakları Nasıl Giderilir?

Duvardaki çatlakların daha derin olması durumunda ise yukarıdaki bahsettiğimiz çalışma yeterli olmayabilir. Bunun için alçı kullanarak çatlakları giderebilirsiniz. Alçıyı su ile doğru şekilde karıştırarak kıvam elde ettikten sonra çatlakların olduğu bölgeyi doldurmanız gerekir. Doldurma işleminin ardından ise mala yardımı ile yüzeyi düzleştirme çalışmalarına başlayabilirsiniz. Düzleştirmenin ardından ise astar vurarak duvarı boya badana uygulamasına hazır hale getirebilirsiniz.

Not: Duvarlarınızda bulunan daha derin tamiratlar için saten alçı nasıl yapılır başlıklı sorumuzun cevabını da inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Alçıpan modelleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.
Bizi Arayın