CevaplaFayans Rengi Nasıl Değiştirilir?

Hangi Fayanslar Boyamaya Uygundur?

Eski ve modası geçmiş fayanslarınızı boyamak ve onlara modern bir görünüm kazandırmak mümkün. Eğer fayanslarınızda derin çatlaklar veya kırıklar bulunmuyorsa değiştirilmesi gerekmez ve boyama işlemine elverişlidir. Mutfak ve banyo fayans ve seramiklerinde boyama işlemi yapmak mümkündür. Hatta sadece boyama değil, boya üstüne desen de çizerek daha havalı bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Fayans Boyamak İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Bir boyama işlemi yapacağımız için öncelikle 1 adet boya rulosu, 1 adet boya kestirme fırçası ve fayans geçiş astarı gerekmektedir. Ayrıca  temizlik için de 1 adet kova ve temizlik bezine ihtiyacınız olacaktır.

Fayans Boyama İşlemi Hangi Sırayla Yapılır?

Fayanslarınızı boyamak istiyorsanız öncelikli işiniz boyanacak alanı iyice temizlemektir. Tozlu, kirli veya yağlı zemin boyamaya uygun olmayacağından buraların temizlenmesi gerekmektedir. Temizlik sonrası yapacağımız işlem ise boyanacak zemine geçiş astarı sürmektedir. Fayans veya seramikler pürüzsüz ve sert yapıda olmaları bakımından boyama işlemine uygun değildir. Bir zeminin boyanması için emici yapıda olması gerekmektedir, bu bakımdan eksik olan fayansa mutlaka geçiş astarı sürmek gerekiyor. Aksi taktirde boyanız fayans yüzeyinden zamanla çıkacak ve boyama işleminiz kısa ömürlü olacaktır. Geçiş astarı iki kat sürülmelidir ayrıca katlar arasında kuruma payı bırakılmalıdır. Bu işlemden sonra artık istediğiniz renkteki boyanızı karıştırarak boya rulonuzla fayanslarınızı boyamaya başlayın. Size önerimiz 2 kat boyama yapmanız. İlk katı boyadıktan sonra 2-3 gün kurumasını beklemeyi unutmayın. Ardından ikinci katı uygulayın. Eğer eski fayans zeminiz hala belliyse üçüncü katı da sürebilirsiniz. Boyama işleminin ardından son olarak vernik kullanarak yeni boyadığınız fayansların daha parlak görünmesini sağlayın. Verniği de boya gibi 2 kat sürebilirsiniz, bu şekilde daha dayanıklı olacaktır. Tıpkı boya gibi vernikte de katlar arası ve işlem sonrası kuruma payı bırakmayı unutmayın. Ayrıca mutfak ve banyolarınızdaki fayanslar için mutlaka suya dayanıklı vernik seçmenizde fayda var. Boyama ve vernik işlemi bittikten sonra temizliğinizi yaparak yeni boyanmış fayanslarınızın tadını çıkarabilirsiniz!

Ayşe Nur Onuk

Siz de evinizi güzelleştirin diye elimizden gelen yaratıcı önerileri sunmaktan büyük keyif alıyoruz. Evde mimar ekibi olarak herkesin hayalindeki evde yaşamasını hedefliyoruz.
Bizi Arayın