CevaplaFeng Shui Ev Renkleri Nelerdir ?

Feng Shui çin de 3000  yıl önce ortaya çıkmış eski bir sanat bir bilimdir. Kelime anlamı ise Feng “rüzgar”  Shui “su” anlamına gelmektedir. Çin kültüründe rüzgar ve su sağlıkla ilişkilidir. Bu sebeple doğru uygulanan Feng Shui sağlıklı ve huzurlu bir yaşam vaat eder. Bunun tersine yanlış uygulanmış bir Feng Shui kötü şans ve talihsizlik demektir.
Feng Shui temel olarak düzenleme ve uygulama sanatı olarak düşünülür. Bir mekanda nesnelerin ve sizin yerleşiminin hayatınızdaki deneyime  ve yaşantınıza nasıl etki ettiğini anlamaya çalışır. Feng Shui ev, ofis veya bahçe olsun yaşantımızın alanlarındaki enerjileri dengelemeyi ve bu enerjinin bizim ile uyumunu sağlamayı öğreten karmaşık bir bilgi bütünüdür. Amacı, bir mekanda bulunan insanlar için huzuru sağlamaktır. Kimileri batıl bir inanç olarak görse de Feng Shui uzun zamandan beri doğu kültürlerinde ve de yakın zamandır batı kültürlerinde iç mekan tasarımının ev ve çalışma alanlarının mimari düzeni hakkında etkiye sahip olmuştur.
Feng shui sanatında 5 element vardır.  Bunlar ateş, su, toprak, hava ve tahtadır.  Bu anlamada renkleri bu elementlere göre kullanmalı ve feng Shuinin ilkelerini göz önünde bulundurmalıyız. Buna göre evinizde uygulayabileceğiniz feng shui renkleri:

  • Kırmızı
  • Sarı
  • Yeşil
  • Mavi
  • Turuncu
  • Beyaz
  • Mor
  • Gri

 
Feng shuide her şey bir anlam ve düzen içerdiği için bu renklerin de anlamları vardır. Kırmızı aşkın tutkunun aynı zamanda şansın rengidir. Sarı şan şöhreti simgeler kişisel gelişimi temsil eder. Yeşil doğallığı sağlığı temsil eder büyümeyi gelişimi simgeler. Mavi suyu temsil eden bir renktir ve dinlendirici huzur verici bir etkisi vardır. Turuncu yaratıcılığı temsil eder dikkati toplayan bir renktir. Beyaz saflığı temizliği simgeler güven duygusuna hitap eder. Mor zihinsel motivasyon ve kişisel farkındalığı enerjisi yüksek olan bir renktir. Gri yardımseverliği simgeler gözü yormayan uyumlu bir renktir.
Evinizi feng shui sanatının düzenine göre dekore etmek için bizimle iletişime geçebilir yada daha fazla bilgi için “Feng Shui ie Daha Huzurlu Bir Ev İçin 9 Yön ve Renk Önerisi” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.
Bizi Arayın