CevaplaKüçük mutfak tadilatı nasıl yapılmalıdır, evimde neler yapabilirim?

Merhabalar, sorunuz için teşekkür ederiz. Mutfak tadilatı ve dekorasyonu size hem rahat bir çalışma alanı sağlamalı, işlevsel olmalı, hem de zevkinize uygun bir dekorasyon tercih edilmelidir. Mutfağınızı nasıl güzelleştirebileceğinizi adım adım anlatarak sizlere yardımcı olmaya çalışalım.

1. Mutfakta tadilatı yapılacak yerleri tespit etme

Öncelikle bu konuda uzman kişinin sorunu yerinde tespit etmesi için evinizde keşif yapması gerekmektedir. Mutfak tezgahı, mutfak dolabı, eviye gibi ev sahibinin ihtiyacı olan gereksinimler ölçüleri alınıp konumları da belirlendikten proje olarak çizimi yapılır. Su, elektrik ve gaz tesisatının yapılması için mutfakta kullanılan beyaz eşyaların yerlerinin kullanıcı için fonksiyonel ve doğru konumlandırılması gerekir.

2. Mutfak tesisatını yeni düzene uygun hale getirme

Mutfak içerisinde değişmesi gereken tüm mobilyalar sökülür , eski borular yenilir ve uzun süreli kullanıma dayanacak şekilde plastik borularla değiştirilir, elektik düzeni ayarlanır ve yeni tesisat düzeni çizilen yeni projeye elverişli şekilde hazırlanır. Tesisat işlerinden sonra kaba sıva uygulamasına geçilir. Alt yapı kullanıma hazır olduktan sizler için işin en heyecanlandırıcı kısmı olan dekorasyon fikirlerine geçilir.

3. Mutfak zemini kullanımı

Fayans zeminler mutfağınızın şık ve parlak görünmesini sağlar. Ayrıca kolay temizlenme avantajı da vardır. Eğer evinizde yaşlı ve çocuklar varsa pürüzlü yüzeye sahip şık fayanslar da kullanabilirsiniz. Fakat bu tür fayansların temizlenmesi düz zeminli fayanslara göre daha zahmet olacaktır.
Mutfağınızda sıcak ve samimi bir hava yakalamak isterseniz ahşap zeminler sizin tercihiniz olabilir. Mutfağınızda yaratacağınız klasik, modern, rustik, country, İskandinav tarzı ile ahşap zemin çok güzel bir şekilde uyumlu sağlayacaktır.

4. Mutfak dolabı seçimi

Mutfak dolapları ile ilgili en önemli konu depolama alanının geniş ve kullanışlı olmasıdır. Mutfağınız küçük olduğu için çok bölmeli fonksiyonel mutfak dolapları işinizi kolaylaştıracaktır. Mutfak dolabının rengini ve malzemesini seçerken mutfak zemini, mutfak tezgahı ve tezgah arası fayans ile uyumuna dikkat ederseniz mutfağınızın şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin ; lake dolap tercih ettiğiniz taktirde parlak bir görünüm elde edeceğiniz için fayans zemin kullanmanız mutfağınızı da oldukça şık gösterir.

5. Mutfak duvarı tasarımı

Mutfak hijyene en çok dikkat edilmesi gereken alanlardan biridir ve sürekli su kullanımının olduğu bir alan olduğu için suya dayanıklı ve uzun ömürlü malzemeler kullanılması daha akıllıca olacaktır. Genellikle mutfak duvarlarında fayans tercih edilir. Fakat mutfağınıza uygun renkte seçilmiş duvar boyası , mutfakta çok daha keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Mutfağınızda en çok tercih edeceğiniz  duvar boyası  renkleri  sade, açık ve ferahlık verici renkler olmalıdır.Dilerseniz mutfak boya renklerinin nasıl olması gerektiğini örneklerle anlatan yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Küçük Evler için Amerikan Mutfak Modelleri

Mutfak Tadilatı Fiyatları

Aslı Koçyiğit

Sizin için hazırladığım içeriklerin her birini daha güzel evlerde mutlu bir şekilde yapmanız için düzenliyorum. Her yazıma farklı bir dekorasyon aklı katmak istiyorum, umarım beğenir, ilham alırsınız.
Bizi Arayın