CevaplaMDF Yüzey Boyanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelilke sorunuz için teşekkür ederim.
MDF’yi boyamanın birçok yolu vardır ve bu uygulama için çok sayıda boya seçeneği mevcut. En iyi sonucu elde etmek için doğru boyayı kullanmak çok önemlidir. Peki, MDF için en iyi boya tam olarak nedir?
Bildiğiniz gibi, su ve MDF iyi karışmaz. Teorik olarak, uygun şekilde astarlanmış MDF’yi boyarken, su bazlı bir boya ahşabınıza zarar vermemelidir. Ancak, su bazlı boya kullanarak MDF’ye zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Su, levhanın liflerinin yükselmesine neden olur ve bu kolayca çözülemez. Bazen bu zımparalanabilir, ancak genellikle, daima kalıcı bir hasar oluşur.Standart bir emülsiyonun yamalı sonuçlar vermesi muhtemeldir ve boya hızlı bir şekilde soyulabilir.

MDF Yüzey Boyarken Hangi Tip Boya Kullanmam Gerekir?

Yağ bazlı bir boya seçmek daha iyi sonuçlar verecektir. Bununla birlikte, yağ bazlı boyaların su bazlı boyalardan daha güçlü bir kokuya sahip olabileceğinin farkında olmalısınız. Boyayı bitirdikten sonra en az 6 saat boyunca pencerelerinizi ve kapılarınızı açık tutarak bu sorunu çözebilirsiniz.
Akrilik ve lateks boyalar MDF projeleri için de uygundur. Uzmanından bilgi aldığınızda bu boyaların yağ bazlı boyalardan daha kolay kullanıldığını görebilirsiniz. Akrilik ve lateks boyaları sadece su kullanarak inceltebilirsiniz, oysa yağ bazlı boya ile boya inceltici eklemeniz gerekir. Kısacası, suya yaklaşık 70: 30’luk boya oranı ile iyi sonuçlar vermektedir.
Dikkate almanız gereken son şey ise, boyasında ne tür bir son işlem yapılmasını istediğiniz. Farklı boyalar farklı seviyelerde parlaklık sunar. Boyadığınız ürüne bağlı olarak, yumurta kabuğu (mat), saten ağacı (orta parlaklık) veya parlak (yüksek parlaklık) boya kullanmanız gerekebilir.

Mobilya boyama hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak bu yazımızı okuyarak devam edebilirsiniz.

Muhammet Enes Yıkılmaz

Dekorasyon ile ilgili tüm aşamaları sizlere blog içerisinde aktarmaya çalışacağım. Özellikle örnek seçimlerim ile sizlere ışık tutmayı amaçlıyorum.
Bizi Arayın