CevaplaMermer Nasil Boyanir?

Kimi zaman yeni ürünler almak yerine elimizdekini yenilemek ekonomik olması veya daha özel olması açısından bize cazip gelebilir.

Evinizdeki mermer yapılı eşyalarınızı boyamak gibi bir düşünceniz var ise göz önünde bulundurmanız gereken bazı detaylar var. Mermer yüzeyi, kaygan ve emici olmayan bir yapıdadır. Üzerine uygulayacağınız herhangi bir boya aklınızdaki görüntüyü elde etmenizi sağlayamayacaktır. Bu nedenler mermere boya öncesinde zımparalama işlemi yapılması gerekmektedir. Parlaklık gidinceye kadar zımpara işlemi yapıldıktan sonra kaliteli bir astar ile üzerine astar uygulayıp boyama işlemine başlanabilir. Bu işlemleri yaptıktan sonra tercih edeceğiniz boya yağlı boya veya akrilik boya olabilir. Yağlı boya secimi daha mantıklı olacaktır. Ancak zımpara islemi yapilmadigi aksi takdirde yağlı boya dayanıklı olmayacaktır. Farklı bir yöntem olarak ise zımparalamadan sonra mermerin üstünü aseton yardımıyla silebilir ve boyama işlemine geçebilirsiniz.

Bir diğer alternatif olarak da mermer yüzeylerde kullanabileceğiniz ve kullanımı gayet kolay olan sprey boyaları inceleyebilirsiniz.

Mermer Boyama Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyanın daha sağlam, dayanıklı olmasını istiyorsanız; boyayı en az iki kat uygulamanızı ve boya işlemleri arasında 1-2 gün beklemenizi tavsiye ediyoruz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise yağlı boyanın sağlığa zararlı maddeler içerdiğidir. Eğer boyayacağınız mermer mutfak tezgahınız ise mermeri boyamak yerine alternatif yöntemler tercih etmenizi öneriririz veya boya seçiminde sağlıklı ve güvenilir olduğuna dair testlerden gecen boyaları tercih etmelisiniz.

Mermer boyama işlemleri genel olarak eskiyen mermerler üzerinde yapılırlar. Özellikle büyük mermerlere sahipseniz temizlemek, silmek sık aralıklar ile gerekebilir. Bu anlamda siz de içeriğimizi inceleyerek size ilham olacak önerileri umarız evinizin gereken bölümlerinde uygulayabilirsiniz.

İlgili içerik: Fayans boyama örnekleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.
Bizi Arayın