CevaplaMetretül nedir?

Merhabalar, öncelikle bizlere de çok gelen bu soruyu sorduğunuz için teşekkürler. Metretül tadilat alanında kullanılan bir hesaplama terimidir. Size bu bölümümüzde bu soruya yanıtlar vermeye çalışacağız. Öncelikle metretül hesabı örneği olan bu içeriğimiz ile işe koyulalım.

Metretül Nedir? Kısaca Tanımı

Bir doğramada kullanılan profillerin metrajının tümüne verilen ,  belirli birimde alana sahip eni dikkate alınmadan kullanılan uzunluk birimine metretül denir.

Metretül Terimi Nerelerde Kullanılır?

Metretül ibaresi mobilya tasarımlarında ve tadilat ile ilgili detay çalışmalarında kullanılır. Kenarları olan çalışmalar yapılırken metretül hesabı yapılır. Burada usta veya iç mimar yerin keşfini yaparken metretül çıkartır ve buna göre ev sahibine fiyat sunar. Burada süpürgelik yapımı ve montajı, dolap kapakları, masa ve sandalye gibi pek çok birim metretül ile hesaplanır. Metretül hesabı yapmak bu birimlerdeki en doğru yöntemlerden biridir. Eğer mobilya tasarımı yaparken metrekare yapılacak olursa pek çok detay atlanmış olur.

Metretül Hesabında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Metretül hesabı yaparken elbette ki gelişigüzel hesaplamalar yapmamak gerekir. Doğru biçimde fiyat belirlemek için öncelikle iyi bir şekilde imgelemek en büyük koşuldur. İmgelemek; yapılacak işi zihinde canlandırmak ve nereye, neyin nasıl duracağı konusunda net bir şekilde hayal kurmaktır. İç mimari çalışmaların tümünde başarılı iç mimarlar iyi bir imgeleme yeteneğine sahip kişilerden meydana gelir. Aynı şekilde metretül hesabı yaparken de sağlam bir imgeleme yeteneğine hakim olmak gerekir. Köşeleri, kenarları doğru belirlemek, eğer gerekli ise çizim yapmak ve çizim sonunda metretülleri doğru şekilde belirlemek gerekir. Özellikle dolap yapımı yapıyorsak veya yaptırıyorsak rafları, kapakları harikulade bir biçimde çizmek gerekir. Dolaplar, metretülün en hassas yapılması gereken çalışmalar arasındadırlar.

İlginizi çekebilir: Ev tadilatı fiyatları

 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.
Bizi Arayın