CevaplaParke ile Laminat Arasındaki Fark Nedir?

Parke Türleri Nedir?

Merhaba, sorunuz için teşekkür ederiz. Laminat, lamine ve ahşap parke çeşitleri tamamen birbirlerinden farklıdır. Doğrusunu söylemek gerekirse laminat bir parke çeşidi olarak kabul edilmemekle beraber laminat kaplama olarak tanımlanır.

Parke Türleri Arasında Fark Var Mıdır?

Laminat parke, çeşitli sentetik yapıların endüstriyel tekniklerle üst üste getirilip sıkıştırılmasıyla ahşap görünümünü alan çok katmanlı bir döşeme ürünüdür. Yani saf ahşaptan oluşmamaktadır bununda en büyük getirisi oldukça uzun ömürlü ve kullanımının diğelerine göre daha rahat olmasıdır. Buna karşılık masif veya ahşap parke, ağacın tek ve saf olarak direk kesilerek parke yapılmasıdır içerisinde başka bir katkı maddesi içermez. Buna karşılık diğer parke türlerine göre çabuk yıpranır. Lamine parke de doğaldır ve 3 katmandan oluşur. En üst katmanda optimum 4 mm, ortada 8 mm, altta ise 2 mm ağaç malzeme vardır. Yani üç doğal malzemeden oluşur ve masif parkeye göre bir nebze daha dayanıklıdır.

Parke Türleri Arasında Fiyat Farkı Var Mıdır?

Elbette yapıldığı malzeme, üretim türü, ahşabın veya kullanılan malzemenin yapısı ve değerine göre parke türlerinin değeri değişkenlik göstermektedir. Ayrıca parke fiyatları hesaplarken evinizin metrekaresi ve ne tarzda bir işçilik istediğiniz de önemlidir. Bunların yanısıra genel olarak bir sıralama yapacak olursak parke türleri arasında en pahalı olan saf ahşap malzemenin kullanıldığı parkelerdir. Yapım aşaması, malzeme kalitesi ve döşeme işçiliği de diğerlerine göre daha yüksek olan bu tür parkeler en pahalı fiyata sahiptir. Bunun yanında iyi bakıldığında çok şık durur ve uzun yıllar kullanılabilinir. İkinci sırada lamine parke yer almaktadır. Üç katmandan oluşmakla beraber yine üç katmanında da ahşap malzeme barındıran bu karma çeşit parke türü fiyat bakımından masif parkeleri takip eder. Son olarak en ekonomik ve en çok tercih edilen laminat döşemedir. Saf ahşabın kullanılmaması ve üretim hızı sebebiyle diğerlerine göre daha ucuzdur. Ayrıca döşeme işlemi de daha basit olmaktadır.

Parke Türleri Nedir ve Parke Döşenirken Nelere Dikkat Edilir yazımızı okumak için tıklayınız!

Ayşe Nur Onuk

Siz de evinizi güzelleştirin diye elimizden gelen yaratıcı önerileri sunmaktan büyük keyif alıyoruz. Evde mimar ekibi olarak herkesin hayalindeki evde yaşamasını hedefliyoruz.
Bizi Arayın