CevaplaSıva Metrajı Nasıl Yapılır İç ve Dış Sıva Olarak Açıklar Mısınız?

Merhabalar, sıva metrajı almak kuralları bildiğinizde oldukça kolaydır. Doğru şekilde metraj alarak sizler de işiniz için hem fiyatlandırma hem de uygulama yaptırabilirsiniz. İşte Evde Mimar ekibinden sizler için hazırladığımız sıva metrajı alma teknikleri;

alcisivametraji

İç Cephe Sıva Metrajı Nasıl Yapılır?

İç sıva metrajı alırken hesabın tam olarak yapılması oldukça önemlidir. Hem işçilik hem de malzeme önceden belirlenerek hesaplar yapılmalıdır. Sıva metrajı sırasında köşe çıtaları ve merkezler tam olarak dikkate alınarak hareket edilmelidir. Kirişler, kolonlar ve kapı pencere alanları burada oldukça dikkat edilmesi gereken alanlar arasında yer almaktadır. Ölçüm sırasında excel programını not almak ve hesaplamak için kullanabilirsiniz. Hesaplarda çıkarılan enler, boylar excel tablosuna tam olarak işlenmelidir. İç cephe sıva hesabında eğer zemin kaplama işlemi yapılırsa şap kalınlığı sıva metrajından çıkarılmalıdır. Eğer iç cephe içerisinde asma tavan varsa temizlik payı olarak bırakılan alan dışındaki yere sıva yapılmaz. Bu bölgelere saten alçı çalışması yapmak doğru olmayacaktır. Tavanınıza uygulayacağınız kartonpiyer için de benzer durumlar söz konusudur.

Maddeler Halinde Sıva Metrajı Hesabı

  • Süpürgelikleri ve doğrama pervazları alanları sıva hesabına dahil edilir.
  • Boşluklar ve kaplama yüzeyleri sıva hesabından düşülür.
  • Boşluk yanları sıva hesabına dahil edilir.

Dış Cephe Sıva Metrajı Nasıl Yapılır?

Dış cephe sıva metrajı yapmak iç cepheye göre çok daha kolaydır. İç cepheye göre daha kolay olmasına karşın elbette dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunların en önemlisi sıva metrajları alınırken boşlukların çıkartılmasıdır.

İlginizi çekebilir: Dış cephe boya renkleri

Dış Cephe Sıva Metrajı Hesabı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kapı ve pencere boşlukları genellikle sıva metrajından düşülmez.
  • Genellikle iskele için ayrı bir fiyatlandırma yapılır.
  • Proje üzerinden sıva metrajı alınmalıdır.
  • Boşlukları ve dış cephedeki kaplama yüzeyleri genel sıva hesabından düşülmelidir.

Sıva metrajı ile ilgili sizler için hazırladığımız bu içerik umarız sizlere faydalı olmuştur. Siz de kendi yeriniz için doğru bir metraj almak istiyorsanız bizimle dilediğiniz an iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi istediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Saten alçı sıva nasıl yapılır?

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.
Bizi Arayın