CevaplaTek başına korniş nasıl takılır, nasıl delinir?

Korniş takmak hakikaten eviniz gerçekten hazır değilse zor olabiliyor. Bu nedenle korniş nasıl takılır sorusu birçok kişinin de cevabını merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Bu anlamda sorunuz için teşekkürler.
Korniş takmak sanıldığı kadar zor değildir. Eğer aşağıda sizler için sıralayacağımız adımları tam ve doğru şekilde yaparsanız korniş takma işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Adım Adım Korniş Takma (Detaylı Anlatım)

1- Kornişlerin deliklerini belirlemelisiniz. 2 metre boyundaki bir korniş için 4 delik yeterli olacaktır. Burada eşit aralıklarla ve ortalayarak delik açmak büyük önem taşır. Delik açmadan önce korniş üzerinden işaretlemeler yapmalısınız.

2- Delik açmak korniş takmanın esas noktalarından birini oluşturuyor. Siz de evinize korniş takmadan önce bir önceki adımda işaretlediğiniz yerleri delmelisiniz.

3- Yukarıda saydığımız adımları gerçekleştirdikten sonra sıra geldi matkap ile delme işlemlerini yapmak için hazırlanmaya, matkap ile delmeden önce bu kez duvarda işaretlemeler yapmalısınız. Duvarınızda yerleri işaretlemek için kornişi duvara tutmalı, duvardaki yerleri tam olarak hizalamalısınız.

4- Korniş alanlarını delme işlemine şimdi başlayabilirsiniz. Matkap ile delmeden önce kalınlık ve matkabın çalışma şeklini tam olarak belirlemelisiniz.

5- İşinizi kolaylaştırmak için korniş dübeli kullanacaksanız dübeli taktıktan sonra üzerine çekiç ile vurmanız yeterli olacaktır.

6- Korniş dübeli işlemlerini daha da fazla sıkılaştırmak istiyorsanız korniş dübeli ile birlikte vidalama çalışmalarını yapabilirsiniz. Vidalama ile birlikte sıkılaştırarak işinizi sağlama alabilirsiniz.

Kolay Korniş Takma Yöntemi

Kolayca korniş takmanın günümüzde yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden biri de yapıştırıcı kullanarak korniş takmaktır.

  • Yapıştırıcı kullanarak kornişinizi rahatlıkla takabilirsiniz. Matkap ve delme işlemine gerek kalmadan bu işlem uygulanabilir.
  • Solvent barındırmayan yapıştırıcıyı çapraz şekilde uygulama yapabilirsiniz. Eğer yapıştırıcıyı verimli kullanmak istiyorsanız arada boşluklar bırakarak yapıştırma çalışmalarını yapabilirsiniz.
  • Korniş takma çalışmasını yaparken elinizde varsa çekiç yoksa vurmak için uygun bir malzeme ile kornişe vurabilirsiniz.
  • Kornişi taktıktan sonra hemen uygulamayın. Yapıştırdıktan sonra bir gün kurumasını bekleyin.

Bu içeriğimizde sizlere korniş takmak ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarız beğenmişsinizdir. Siz de konu ile alakalı merak ettiklerinizi bize sorabilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an Evde Mimar ekibine rahatlıkla iletebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Perde Modelleri

 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.
Bizi Arayın