CevaplaVernik nedir?

Merhaba, ahşap boyarken sorunla karşılaştığım vernik hakkında bilgi alabilir miyim?

Sorunuz için teşekkürler. Vernik, ağaç veya boyanmış bir yüzeye parlak ya da mat görünümü veren reçineden oluşan maddeye denir. Genel olarak 3 çeşidi vardır. Bunlar sentetik, selülozik ve poliüretan verniktir.

Sentetik Vernik Nedir?

Sentetik vernik, en geç kuruyan vernik türüdür. Bu özelliği sebebiyle oldukça sağlamdır. Bu nedenle mutfak mobilyalarında ve ağaç eşyalarda kullanılabilir. Yüzeye mümkün olduğunca sert yapışır. Ayrıca neme karşı dayanıklılığı olduğu için ağaç eşyalarının yanı sıra gemi ve tekne yapımında da kullanılır. Kuruyuncaya kadar tozsuz bir ortamda bulundurulmalıdır. Tabanca ile uygulanması tehlikelidir bu yüzden fırça ile kullanılır.

Selülozik Vernik Nedir?

Selülozik vernik, tahmin ettiğiniz üzere selüloz tabanlı bir vernik çeşididir. Sentetik vernikten farkı çabuk kurumalarıdır ve bu özellik zaman kazanmanızı sağlar. İsteğe göre parlak, mat veya saten görünüm sağlayabilir. En yaygın kullanılan vernik türü budur.  Süs, hediyelik eşya ve dekorasyon verniklemesinde kullanılır. Ağaç ve çalı gibi bitkilerde bulunan hücre zarından elde edilen selüloz ile oluşturulur. Bu verniği inceltmek için selülozik tiner kullanılmalıdır. Sentetik vernikten farkı olarak fırça, tabanca veya rulo ile sürülebilir.

Poliüreten Vernik Nedir?

Poliüretan vernikleme yöntemi ise daha profesyonel işlerde kullanılır. Çizilme ve darbelere karşı dayanıklı olan bu vernik tipleri, sertleştirici ile kullanılır, tiner ile inceltilir. 2 hafta sonra kimyasal maddelere karşı olan dayanıklılık özelliğini kazanır.  Kuruduktan sonra zımparalanarak son kat uygulaması yapılabilir. Yüzeye sürerken kullanıla tüm maddeler tiner ile dikkatlice ve bolca temizlenmelidir. Poliüretan verniğin parlak ve mat türleri vardır, mat verniğin de tam mat ve ipek mat  çeşitleri bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Dekorasyon örnekleri

Emre Gümüş

Evinizi güzelleştirmek için hem renk önerileri veriyor hem de dekorasyon konusunda yardımcı olmaya çalışıyor olacağım. Derlemelerimi takip etmeyi ihmal etmeyin.
Bizi Arayın