En Çok Tercih Edilen 5 Ev Çiçekleri Çeşitleri

cicekcesitleri

Evlerimizi güzelleştirmek için her geçen gün daha da uğraşıyoruz. Artık insanlar dışarıya çıkmaktansa evlerinde olmayı tercih ediyor çünkü artan hayat pahalılığı insanları evlerine hapsetmiş durumda. Bu yüzden de kafelerde gördüğümüz dekorasyonları da evlerimizde uygulamaya çalışıyoruz.

İstanbullular yeşillik görmeye hasret kaldı. Bu yüzden de bahar ayının da gelmesiyle daha çok park/bahçeye gidiliyor. Evlerde de bu yeşilliği görüp rahatlamak isteyenler var. Özellikle kirli havayı temizlemesinden dolayı evlerde istediğiniz çiçek çeşitleri kullanılabilir. Ayrıca dekoratif amaçlı kullanılan bitkiler de evinize güzellik katacaktır. Size bu durumu daha ayrıntılı bir şekilde aşağıda bahsedeceğiz.

Evinizde Kullanabileceğiniz Ev Çiçek İsimleri ve Bakımı

Evinizde kullanmak istediğiniz çiçeği bir yerlerde gördünüz ama ismini bilmiyor musunuz? Bir yere gittiğinizde çiçeklerin isminin ne olduğunu soran kişilerden misiniz? Biz size bu konuda yardımcı olacağız. Evinizin tarzıyla hangi çiçekler dekoratif amaçlı yakışır, bunu da sizinle paylaşıp evinizi güzelleştirmenize yardımcı olacağız.

1. Afrika Menekşesi

Afrika menekşesi evlerde en çok kullanılan çiçeklerdendir. Güneşi bolca seven bu çiçek için cam önüne koymanız gerekmektedir. Annelerin ev sevdiği bitkiler klasmanında kendine yer edinir.

Öneri;  Klasik dizayn edilmiş evlerde kullanılması tavsiye edilir.

Bakımı:

Kesinlikle bol su vermemeniz gerekir. Sadece toprağın yüzeyini iki yemek kaşığı şeklinde sulamanız gerekir. Toprak kuru mu diye kontrol edin, nemli değil ise çiçeği sulayabilirsiniz.

afrikameneksesi

2. Aloe Vera Bitkisi

Diğer bir adı ise “Sukulent” olan bu bitkinin faydaları saymakla bitmez. Bu bitkiyi yaralarınız olduğunda kesip yara olan yerinize çıkan jeli sürebilirsiniz. Bitkinize kesmeniz ona hiç bir zarar vermez. Işığı sevmesine rağmen direk olarak güneşin altına da koymayın. Biraz nazlı büyüyen bir bitkidir.

Bakımı:

Bakımı oldukça kolaydır. Çok su sevmeyen bu bitkiyi haftada 1 olarak toprağın yüzeyi kuruysa kapladığı yüzeye göre az bir su ile yüzeyini ıslatın aloe veraya yetecektir.

Öneri; Özellikle minimal dizayn edilmiş evlerde kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

aloeverabitkisi

3. Dağ Palmiyesi

Diğer bir adı “Ev Palmiyesi” ve ya bilimsel olarak “Chamaedorea” olarak bilinen bu bitki evlerde kullanımı son derece popüler olan bir bitkidir. Çok küçük olarak ve ya 2 metreye yakın uzunluklarda bu bitkiyi satın alabilirsiniz. Ofislerde de son dönemlerde sıklıkla kullanımını görmek mümkün. Büyükdükçe palmiye gibi gövdesi odunlaşıyor.

Bakımı:

Dağ palmiyesi çok güneş sevmeyen bitkidir. Yarı güneşli alan sever. Yani gün içinde geçici güneş alan bir yerde durabilir. Süzülen ışık dediğimiz yerlerde tutmanız tavsiye edilir. Yapraklarına su püskürterek biraz da toprağına su koyarak büyütebilirsiniz. Yazın sulama sıklığını arttırabilirsiniz ama kışın toprağını kontrol edip sulamanız tavsiye edilir.

Öneri; Rustik evlerde, klasik evlerde, minimal evlerde kullanılması önerilir.

evpalmiyesi

4. Kauçuk Bitkisi

Kauçuk bitkisi son zamanların en gözde bitki türlerindedir. Yeni nesil gençler bu bitkiyi evlerinde daha sık tercih etmektedir çünkü büyümesi son derece basit olan bir bitkidir. İri yaprakları vardır. Evinizin güneş alan kısmında bu bitkiyi yetiştirebilirsiniz.

Bakımı:

Büyümesi için sizi hiç uğraştırmayan bu bitki için yılda 1 kere toprak ilavesi yapabilirsiniz. Yaz aylarında haftada 2 kere sulayabilirsiniz. Bitkinin arkası güneş almıyorsa bitkinizi arada bir çevirmeyi deneyin. Güneş almayan kısımları daha az gelişebilir.

Öneri; Minimal evler tercih edilmeli

kaucukbitkisi

5. Yuka Bitkisi

Bilimsel adı Yucca olan bu bitki çocukluğumuzdan beri büyüdüğümüz evlerimizde çok sık kullanılan bir bitki çeşididir. Güneşi seven bu bitkiyi yetiştirmesi çok kolaydır. Bir çok ortama kolay adapte olması nedeniyle sıklıkla tercih edilir.

Bakımı:

Yukkanın rahat yetiştiğinden bahsetmiştik ama daha ihtişamlı bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız güneş alması da önemlidir. Haftada bir toprağı eşit ölçüde sulamanız yeterli olacaktır.

Öneri; Minimal evler

yukabitkisi

Sizlere en çok tercih edilen çiçek çeşitlerinden bahsettik. Siz de hemen bir bitki edinmeye başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Kendi Botanik Bahçenizi Oluşturun: Teraryum

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın