En Güzel 8 Vintage-Retro Tarzında Ev Dekorasyon Örnekleri

vintage

Vintage Nedir, Tam Olarak Ne Demek?

Vintage-retro kelime anlamı oldukça fazla olan bir kelimedir ve eş anlamlı kelimelerdir ama şu an popüler kültürün etkisi altına girip eski senelerde kullanılmış eşyalar ve kıyafetler anlamını taşır. Şimdi ise başkalarının beğendiği, kullandığı eşyalar, giysiler anlamını taşımaktadır.

Vintage tarzı eskiye özlemden dolayı, eskiyi yaşatmak istedikleri için çıkmış olan bir durumdur. Kıyafetlerden başlayan vintage-retro modeller ev dekorasyonuna kadar ulaşmıştır. Eskiye özlem duyan insanlar bu tarzı evlerinde sıkça kullanıyorlar. Kafelere kadar taşınmış olan vintage tarzına sahip olan bu insanlar bu kafeleri insan kalabalığıyla ağzına kadar dolup taşırır. Bu tarzda şatafatlı ürünler bulamazsınız. Fazla renkli eşyalar kullanılmaz. Renklerin pastel tonları kullanılır. Şimdi gelin yakından inceleyelim. Vintage tarzı evlerinde yaşatmak isteyen insanların esinlenebileceği ev dekorasyon örnekleri için bakalım.

1.Farklı Vintage Mobilyalar

Vintage mobilya denince akla ilk vintage kitaplıklar gelir biz de bu algıyı yıkmak istedik. İşte sizin için farklı vintage mobilyalar:

2.Retro Buzdolobı

Retro buzdolapları günümüzün ev dekorasyonu anlamında en rağbet gören parçalarından. Hemen hemen herkesin almak istediği bu retro buzdolabı modern döşenmiş evlerde farklı bir tarz uyandırıyor.

3.Retro Televizyon Ünitesi

Hemen hemen hepimizin modern tarzlarda televizyon ünitesi ya da sehpası bulunur ama siz de eskiye özlem duyanlardansanız, kesinlikle retro televizyon ünitesi alabilirsiniz.

4.Retro Koltuk Takımları

Günümüzün çoğu koltuk takımı modern tarzlarda yapılıyor. Evlerde de pek retro koltuk takımları tercih edilmiyor. Genelde kafelerde ve ofislerde kullanılıyor ama bu durum yavaş yavaş evlere de sıçrayacak gibi duruyor.

5.Retro Cam ve Ayna

Retro pencere çerçeveleri evlerde kullanılan cam modelleri değildir çünkü soğuğu geçirebilirler. Bu yüzden daha çok ev içinde dekorasyon amaçlı kullanılır. Bir yandan da retro aynaları yaygın bir biçimde görmekteyiz. Gençler arasında popülerleşen kafelerde ise bu retro cam ve retro ayna örneklerini sıklıkla görebilirsiniz.

6.Retro Avize

Retro avize bir çok kişinin kendisi de yapabileceği parçalar arasındadır. Asla modası kaybetmeyen tasarımlar ile her geçen gün önemini korumaktadır. İnsanların da bu tarz retro avizelerin altında fotoğraflar çekildiğini sosyal medya aracılığı ile görmekteyiz.

7. Vintage Halılar

Vintage halılar çoğu Türk evinde olan parçalardır. Sanatsal eşyalar ile ya da tablolar ile tamamlandığında ortaya mükemmel sonuçlar çıkar.

8. Vintage Mutfak Dolapları

Vintage mutfak dolaplarını özellikle Bodrum gibi yazlık bölgelerde görmeniz mümkün. Evler ve otellerin mutfak kısımlarında bu dolaplar oldukça yaz ayına hoş bir hava katar. Vintage mutfak dolapları bizi eski yıllara dönmemiz için en güzel ev dekorasyon parçalarından biridir.

9. Vintage Mutfak Modelleri

Günümüzün mutfak dekorasyonu genel olarak modern bir çizgide ilerliyor. Salonlarda vintage tasarımlar kullanılsa da, mutfakta tek retro olan buzdolabı olarak karşımıza çıkıyor ama vintage tarzını bütün mutfakta uygulamak, internette gördüğünüz mutfaklara ulaşmanızı sağlar. Eskinin aile ortamını ve eşyalarını evinizde yaşatmanız için görsellerimizi inceleyebilirsiniz.

Modern Retro Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılabilir?

Retro ve vintage havasını evlere yansıtırken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki; modernlik. Günümüz çağında modern bir şekilde eve hava katmak oldukça önemlidir. Bu modern havayı retro ve vintage görünümde de yakalayabilmek için kullanılacak parçalar özenle ve planlanarak seçilmelidir. Retro ve vintage demek, eski demek değildir. Günümüz modernliğine uyum sağlayacak şekilde de dekorasyon yapılabilir. Örneğin; ev dekorasyonunda retro ve vintage bir görünüm isteyenler evdeki tüm parçalarda değil de, evin ufak ama etkili parçalarında bu kategorideki ürünleri kullanarak modern bir şekilde dekorasyona bu havayı verebilirler. Mesela yemek masasında ceviz bir malzemeden yapılmış ürün kullanırken, aksesuarlarda modern aksesuarlar tercih edilebilir.

Retro ve vintage dekorasyonlar her eve ve her zevke uyarlanabilmektedir. Kullanıcı tercihine göre tamamen retro veya yine kullanıcı tercihine göre günümüzünde parçalarını taşıyan modern bir dekorasyon elde edilebilir. Günümüzde dekorasyon konusunda ki çeşitlilik tüm zevk sahiplerinin isteklerini karşılayacak şekilde hizmet verebilmektedir. Dekorasyon konusunda ayrıntılı ve çeşitli bilgiler almak için Evde Mimar web sitesini ziyaret edebilir ve diğer blog içeriklerini inceyelebilirsiniz.

Eskiye özlem duyanlar için vintage-retro tarzında ev dekorasyon örnekleri topladık. Siz de bizim ile öneri alışverişine girmek isterseniz 7/24 hizmetimiz devam etmektedir.

 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

2 yorum

  1. vintage halılarda pembe mavi tondaki halının marka ve modelini öğrenebilirmiyim?

    25 Mart 2018, 23:06
    1. Resimleri yurt dışı örneklerden derledik. Genelde el ile tasarlanan butik çalışmalar olduğu için herhangi bir marka veya model belirtemiyoruz.

      26 Mart 2018, 07:10

Bizi Arayın