En Güzel Kitap Okuma Köşeleri

Kitap okumak, kimisi için bir aşk kimisi için bir tecrübe aktarım anıdır. Her insanın kitap okuduğunda duyguları, hayalleri oluşur. Bu ölümsüz anların evimizin bir köşesinde yaşaması için ise kitap okuma köşeleri oluşturmak son derece güzel olabilir.Bu köşeler kimi zaman evin en kalabalık odasında bir dekorasyon ile, kimi zaman ise sessiz ve huzurlu bir balkon dekorasyonu ile yaratılabilir ve kişiden kişiye değişiklik gösterir.Biz de bu içeriğimizde size beğendiğimiz en güzel kitap okuma köşeleri bölümlerini sizler için derledik.

Kitap Okuma Köşeleri Örnekleri

Kitap okuma köşeleri nazarında örnekler oluşturmak büyük önem taşıyor. Kitabın hayatımızdaki yerini daha da mühimleştirmek için bu köşelerin huzur dolu olması, insana apayrı enerjiler verebilmesi oldukça değerli olabiliyor. Biz de bu kapsamda size ufak bir derleme yaptık. Umarız sizler için ilham verici olur.

Kitap okuma köşeleri genel itibari ile rahat olmalıdır. Rahat bir şekilde oturulan ve hayaller kurulabilen bir bölümü simgeler. Siz de kendi evinizde aynı duyguları yaşamak için yukarıdaki görselleri inceleyerek fikir alabilirsiniz veya kendin yap fikirleri yazımızda evde kendi başınıza pratik bir şekilde yapabileceğiniz örnekleri inceleyebilirsiniz.

Kitap Okuma ile İlgili Söylenen Güzel Sözler

Kitap okuma herkes için farklı anlamlar farklı duyguları ifade edebilir. Biz de bu bölümümüzde tarihe iz bırakmış kitap okuma sözlerini sizler için derledik. Duygularınıza yön veren, kalbinize dokunan sözlerle sizi baş başa bırakıyoruz.

 • Okumadan geçen bir gün, yitirilmiş bir gündür. – J. P. Sartre
 • Tecrübelerle yirmi yılda öğreneceklerimizi, okuyarak bir yılda öğrenebiliriz. – W. Porter
 • Allah’ım! Bana kitap dolu bir evle çiçek dolu bir bahçe ver. – Konfüçyüs
 • Bir kulübede oturup kitap okumayı, sarayda oturup eğlenmeye tercih ederim. – Massinger
 • Okur yazarsa ahali, yapılmayacak ne var!.. – M. Akif Ersoy
 • Ben hep bilgili kişilerden bir şeyler öğrenmek için onlarla beraber olmak isterim. – Shakespeare
 • Okuduğunuz eser sizi fikren yükseItir, içinizi iyi ve mert duyguIarIa doIdurursa, onun hakkında karar vermek için bu duygu yeterIidir. – A. Pope
 • Ümitle açılıp, kazançla kapanan kitap iyi bir kitaptır. –  Alcott
 • Bir ulusun en değerli hazinesi, onu yükselten yayınıdır. – Churchill
 • İnsanlık yalanı vc adaletsizliği kılıçla değil, kitapla yenecektir. – E. Zola
 • Kitabın hala fikirlerin temel taşıyıcısı olduğuna inanıyorum… George Will
 • İyi kitaplar en gerçek dostlarımızdır. – F. Bacon
 • İnsanı ısıran ve sokan kitapIar okumaIıyız, okuduğumuz kitap bir yumruk indirerek bizi uyandırmıyorsa ne işe yarar. – Franz Kafka
 • Bir adama bir kitap sattığın zaman, ona yalnız yarım kilo kağıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın, ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun. Sevgi, dostluk, mizah ve geceleyin denizde dolaşan gemiler, eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda bir kitapsa, onun içinde bütün gökler ve yer vardır. – Cemil Meriç

Kitap Okuma Köşesi Tasarımı

Kitap okuma köşenizin evinizin hangi bölümünde bulunduğu kadar sizin zevklerinize hitap etmesi de oldukça önem taşır. Örneğin oturma odanızda hakim olan renkler yumuşak tonlarda ve mobilyalarınız daha nötr tasarımlara sahipken oturma köşenizin canlı renkler ve aksesuarlar içermesi abes kaçacaktır. Öte yandan oturma köşesi olarak kullanacağınız alan aynı zamanda sizin rahatlama, kendinize vakit ayırma, gündelik işlerden soyutlanma mekanınız olacağı için kişisel özelliklerinize ve göz zevkinize de uygun olmalıdır.

Kitap Okuma Köşesi Renk Seçimi

Pek önemsenmeyen bir konuda olsa da kitap okuma köşesi olarak kullanacağınız alanda tercih ettiğiniz renkler aslında sizin o alanda geçirdiğiniz süre boyunca hissettiklerinizi ve enerjinizi de doğrudan etkileyecektir. Renklerin duygularımız ve düşüncelerimiz üzerindeki etkileri yadsınamaz. Dolayısıyla yaşam alanlarımızda kullandığımız renkleri de genel ruh halimize ve hissetmek istediğimiz duygulara göre tercih edersek daha keyifli vakit geçirmemiz mümkün olacaktır.

Turuncu, sarı, kırmızı gibi canlı renkler, fazla parlak renk tonları, ortamdaki aksesuarlar ile de birleşince göz yorucu olacaktır. Okuma köşenizde farklı renklere ait çok sayıda element bulundurmanız gözünüzün de yorulmasına, dikkatinizin dağılmasına yol açacaktır. Bu sebeple kitap okuma köşelerinde beyaz ve gri tonları gibi nötr renkler, krem rengi, açık yeşil ve açık mavi gibi pastel renkler daha çok tercih edilmektedir. Ancak bu konuda da oturma dikkat etmeniz gereken bir şey var ki, bu tarz renklerin tercih edildiği ortamları uygun aksesuarlar ile kombinlemediğiniz takdirde bir süre sonra depresif bir ruh halinin ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Kitap Okuma Köşesine Uygun Aksesuar

Aksesuarlar fazla abartılmadığı ve birbirleriyle uyumlu olacak şekilde seçildikleri takdirde bulundukları ortamı zenginleştiren öğelerdir. Kitap okuma köşenizde ne tür aksesuarlar kullanabileceğinizle ilgili kafanız karışmış durumdaysa, kesinlikle doğru adrestesiniz.

Kitap okuma köşenizi rahatlamak ve kafa dağıtmak için kullandığınız bir alan olarak tasarladığınızı unutmamalısınız. Bu yüzden de gereksiz aksesuar kullanımından kaçınmanız doğru olacaktır. Aksi halde ortaya karmaşık, göz yoran ve dikkat dağıtan bir köşe çıkacaktır. Hem ortama canlılık katacak hem de rahatlamanızı sağlayacak iç mekan bitkileri, kokulu mumlar ve tütsüler birçok kişi tarafından tercih edilen, okuma köşeleri için de en uygun nitelikteki aksesuarlardır.

Barış Korkmaz

Dekorasyon konusunda size yardımcı olmaya çalışıp daha mutlu ve huzurlu evlerde yaşamanıza destek olmaya gayret edeceğim. Yazılarımızı takip edebilirsiniz.

10 yorum

 1. Evimde bir kitap okuma köşesi oluşturmak şahane olur 🙂

  3 Mart 2018, 09:44
  1. Didem Hanım Merhaba,Umarım evinizde köşenizi oluşturursunuz 🙂

   3 Mart 2018, 13:39
 2. Tasarımlar çok şık, ferah ve aurasıyla insanı okumaya teşvik ediyor

  3 Mart 2018, 09:47
  1. Tuğçe Hanım Merhaba, Bizde sizin gibi düşünüyoruz,yorumunuz için teşekkür ederiz 🙂

   3 Mart 2018, 13:39
 3. İyi kitaplar en gerçek dostlarımızdır. – F. Bacon

  3 Mart 2018, 09:49
  1. Merhaba Yücel Hanım, değerli yorumunuz için teşekkür ederiz 🙂

   3 Mart 2018, 13:37
 4. Kitap okumayı sevenler için harika tasarımlar

  3 Mart 2018, 10:22
  1. Merhaba Aydın Bey, yorumlarınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

   3 Mart 2018, 13:33
 5. Merhabalar 🙂
  benim bir sorum olcakti , Mutfagimda bi kosem var balkon kapisi yaninda orayi nasil degerlendirebilirm ? okuma kosesi olurmu mutfakta acaba ? yardimci olursaniz cok sevinirm

  8 Kasım 2018, 12:18
  1. Merhabalar, mutfağınızda köşe eğer yeterince ışık alıyorsa elbette ki güzel bir okuma köşesine dönüştürebilirsiniz. Burada okuma köşesinin etrafını da okurken size dinginlik ve huzur verecek ev eşyaları ile dizatn ederseniz çok daha başarılı bir dekorasyon yapmış olursunuz. Doğru okuma köşesi ise genellikle salonlarda yaratılmaktadır.

   8 Kasım 2018, 14:22

Bizi Arayın