Epoksi Boya Kullanmanız İçin 8 Sebep

Epoksi Boya Nedir?

Epoksi temelde kimyasal bir reçinedir, ancak artık epoksi boya uygulamasının adı haline gelmiştir. Epoksi boya uygulanan yüzeyler nem, su, sıcaklık, asit, baz ve darbe gibi yıpratıcılardan neredeyse hiç denecek kadar az etkilenirler ve bu yüzeylerin kullanım ömürleri çok uzundur. Hijyeniktir, toz tutmaz ve anti bakteriyel ortamlar sağlar aynı zamanda kaymaz bir yüzey oluşturur. Bu yüzden genellikle spor salonları, okullar, fabrikalar, otoparklar, hastaneler ve laboratuvarlarda kullanılır.

Kolay temizlenen epoksi boya uygulamasının birçok farklı rengi var. İstediğiniz hemen hemen her renk kartelalarda bulunuyor. Epoksi boya uygulanması için yüzeyin bir takım özelliklere sahip olması gerekiyor. Ustanız ölçümleri yaptıktan sonra yüzeyin uygun olup olmadığını söyleyecek ve uygun hale getirecektir. Bu yazımızda epoksi boya yaptırmak için 8 sebebi sıraladık. Keyifli okumalar.

 

 1. Uygulaması Kolay

Epoksi boya uygulanmadan önce yüzey iyice temizlenmelidir. Çıkıntılar ve pürüzler varsa giderilmeli yüzeyde hiç kir, yağ veya pas bulunmaması gerekir. Temizlik iyice yapıldıktan sonra yüzeye bir astar uygulanır. Bir arakat malzemesi sonrasında epoksi boya çelik mala ile uygulanır. Yani bir günde bitecek kadar basit bir iş. Ancak tam anlamıyla fiziksel ve kimyasal dayanıklılık için bir hafta beklemekte fayda var.

 

 1. Dayanıklıdır

Epoksi kimyasal bir reçinedir demiştik, çatlak yüzeyler arasındaki kopukluğu gidermek, oyukları doldurmak için kullanılıyor. Bunun yanında yüzey koruyucu kaplama olarak da kullanılıyor. Şöyle ki epoksi boya darbelerden, sürtünme veya aşınmalardan, rüzgârdan, kimyasallardan, asit-bazdan, sıcaklık ya da su gibi yıpratıcıların hiçbirinden etkilenmez. Bu özelliğinden dolayı laboratuvar, imalathaneler, otoparklar gibi birçok yerde zeminler için epoksi boya uygulanmaktadır.

 

 1. Kolay Temizlenir

Epoksi boya anti bakteriyeldir, bakteriler ve başka mikroorganizmalar üzerinde barınamaz ve tozutmayı kesinlikle engelleyen anti statik özelliğe sahiptir. Ancak tabii ki temizlenmesi gereklidir. Bunun için normalden farklı bir şey yapmanıza hiç gerek yok. Tozu tutmadığı için sildiğiniz gibi bezde kalacaktır zaten. Sadece yüzey temizleyicilerle ya da arap sabunuyla silmeniz yeterli.

 1. Dekoratif ve Şık Gözükür

Çeşitli örneklerde de gördüğünüz gibi epoksi boya uygulamaları çok şık gözükebiliyor. Mağaza ve Showroomlarınız için doğru renkte ve profesyonel bir uygulamayla epoksi boyayla zemini kaplatırsanız çok estetik bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca epoksi zemin kaplamaları alternatiflerine göre çok daha fazla seçenek sunmaktadır. İstediğiniz renk, desen ve çeşitlilikte epoksi kaplama yaptırabilirsiniz.

 

 

 1. Kullanım Ömrü Uzun

Epoksi boya ile zemini kaplamak oldukça masraflı bir işlem fakat çok uzun süre yıpranmadan, aşınmadan ve bir zarar görmeden kullanılabildiği için verdiğiniz parayı hak ettiğini söyleyebiliriz. Şöyle ki kalınlığına bağlı olarak bir epoksi kaplamanın kullanım ömrü minimum 5 yıl maksimum 20 yıl kadar dayanabilmektedir. Epoksi boyayı kullanmaktan vazgeçtiğinizde de ustalar tarafından özel çıkarılma yöntemleriyle kolay bir şekilde çıkarılabiliyor.

Uygulaması kolay

 1. Çok Çeşitli Alanlarda Kullanılır

Epoksi zemin kaplaması bahsettiğimiz özelliklerinden dolayı birçok alanda tercih edilerek yaygınlaşmış bir tür haline geldi. Kullanım alanlarına şöylece bir bakacak olursak, ağır sanayi ve yoğun trafiğe maruz kalan alanlarda, endüstriyel döşemelerde, elektrik-makine-kimyasal fabrikalar ve depolarda, ameliyathane, hastane ve laboratuvarlarda, otopark, okul ve spor salonları, mağazalar hatta evlerde bile kullanılıyor.

 

 1. Elektriksel Yalıtkanlığa Sahiptir

Epoksi zeminlerin elektriksel gerilimlere dayanımı mükemmeldir. Elektriksel iletkenliğin istenmediği ortamlarda mutlaka kullanılması gereken bir zemin kaplama türüdür.

 

 1. Mutlaka Uzmanına Yaptırılmalıdır

Epoksi boyanın ne kadar mükemmel özellikleri olsa da püf noktaları da çok fazla, kullanırken değil ama yapım aşamasında. Bu yüzden mutlaka tecrübeli ve güvenilir, güvenlik önlemlerini alan ustalarla çalışılmalıdır. Sonuçta epoksi kimyasal bir malzeme ve karıştırılırken saklanırken ve uygulanırken tüm güvenlik önemleri alınmalıdır. Uygulanacak ortam için en doğru ürünü seçip teknik bilgi birikimi yüksek birisi tarafından yapıldığında istenilen mükemmel sonuca ulaşılacaktır. Mesela bir laboratuvarın zeminini kaplatacaksanız kuvvetli asitlere karşı dayanıklılık göstermesi için epoksi reçinesinin türü ona göre seçilmelidir. Epoksi plastiklere yapışmadığından yaptırdığınız mekânda eşyalar bulunuyorsa bunların naylonla kaplanması gerekmektedir. Bunun gibi küçük ama önemli detaylara dikkat edildikten sonra gönül rahatılığıyla epoksi kaplamanızı yaptırabilirsiniz.

Bu yazımızda sizleri epoksi boya konusunda bilgilendirmeye çalıştık, gerçekten uygulaması çok kolay, hijyenik ve şık görünümlü bu zemin kaplaması gittikçe popülerleşiyor. Biz sizi şimdiden bilgilendirmiş, videolu içeriğimizi de aşağıda paylaşmış olalım. 🙂

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

3 yorum

 1. Çok faydalı bilgiler, elinize sağlık evde mimar ekibi 🙂

  14 Şubat 2018, 13:51
 2. merhablar. ben balkon sehpam için uygulamak istiyorum. boyayı uygulamadan önce kullanılan astarın cinsi adı nedir acaba paylaşabilir misiniz.

  21 Kasım 2018, 08:22
  1. Merhabalar, sorunuz için teşekkürler, sehpa için kullanılan astar ile zemin için kullandığımız astarın arasında farklar vardır. Bu nedenle içeriğimizde bahsettiğimiz astar için mobilyalarda reçine işi ile ilgilenen kişiler ile iletişime geçebilirsiniz.

   22 Kasım 2018, 10:34

Bizi Arayın