Epoksi Masa Nedir ve Nasıl Üretilir?

Epoksi masa, özel ağaçlardan alınan kütüklerin belirli bir desen halinde oyulduktan sonra dayanıklı ve estetik bir kaplama malzemesi olan epoksi ile doldurulmasından üretilmektedir. Epoksi masa yapımında şeffaf epoksi malzemeleri kullanıldığı gibi renkli metalik epoksi boyalarda tercih edilebiliyor.

Son yıllarda müşteriler tarafından gözde haline epoksi masalar, şeffaf reçine olarak da bilinen ve endüstriyel bir malzeme olan epoksi ile kaplanmaktadır. Epoksi kaplama yaptırmanın en büyük avantajı, dayanıklılığı arttırmak ve dekoratif malzemeyi korumaktır.  Epoksi masa yapımı profesyonel ve tecrübeli ekipler tarafından belirli hesaplamalar ve planlamalar ile yapılmalıdır. Bunun nedeni ise epoksi kaplama malzemesinin maliyetli olması ve bir işlemin yapıldıktan sonra geri alınmasının oldukça zor olmasıdır. Bu yazımızda sizlere epoksi masa nedir ve nasıl üretilir sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Epoksi dökümü bittikten sonra üretimin en önemli aşamaları zımpara ve parlatma işlemleridir. Bu aşamalar epoksi masanın şeffaflığını ve kalitesini belirleyen en önemli aşamalardır. Dip not: Epoksi masalarda dikkat edilmesi gereken özellik epoksi içine ağacın konulması değil, epoksinin en az cam kadar keskin şeffaflığa sahip olmasıdır.

Epoksi Masa Yapımı ve Püf Noktaları Nelerdir ?

Epoksi masa yaptırmadan önce çeşitli uygulama örneklerinin incelenmesi oldukça önemlidir.  Epoksi masa yapımında dikkat edilmesi gereken ilk konu planlı ve titiz çalışmaktır. Bununla birlikte ahşap masanın oyulan ya da boşluk olan bölmelerine ne kadar miktarda epoksi malzemesi kullanılacağının da önceden hesaplanması gerekir. Yanlış bir malzeme miktarı hesaplaması yapılır ise hem maliyetli hem de yanlış bir epoksi masa yapımı gerçekleşebilir. Epoksi kaplamalar yenilenmeye ve onarıma ihtiyacı olan tüm ahşap ürünlerde şıklık ve sağlamlık sağlar. Özellikle sık sık kullanılan mutfak ve yemek masalarında kullanımı oldukça fazladır. Epoksi masa yapımında ceviz ağacının kullanılması ve epoksi malzemesinin dayanıklı bir yapıya sahip olması ile özel üretim diğer ceviz ağacı masalardan daha uzun süre kullanılabilmektedir. Epoksi masa yapımında ağaç türüne de oldukça dikkat edilmelidir. Bunun nedeni ise her ağacın renginin ve deseninin farklı olmasıdır.

Epoksi Masa Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Epoksi, yalıtım ve yapıştırıcı olarak kullanılan, suya, aside ve ısıya karşı yüksek dayanıklılık gösteren bir yapı malzemesidir. Güçlü yapısı ve dayanıklılığı sebebiyle farklı endüstriyel alanlarda da kullanılmaktadır. Son yıllarda da mobilya sektöründe yaşanan radikal değişiklikler ve farklı mobilya tarzları ile içeriğindeki bileşenler değiştirilerek farklı versiyonları üretilmiş ve mobilya sektöründe kullanımı yaygınlaşmıştır. Reçine haline eklenen sertleştirici madde ile yapısına göre belli bir sürede donma sağlayan epoksi, bir kez donma sağladıktan sonra, artık zarar görmesi zor, güçlü bir malzemedir.

Epoksi masa yapımında kullanılan epoksi malzemeleri ve hem estetik görünümü hem de dayanıklı yapısıyla ön plana çıkmaktadır. Epoksi masa yapımında, pek çok malzeme kullanılmakta ve bu malzemelerin tamamı epoksinin hazırlık aşamasında büyük yer tutmaktadır. Epoksinin içerisinde barındırdığı en önemli maddelerden biri, her epoksi uygulamasında kullanılan reçine bazlı bir malzemedir. Bu malzeme epoksi karışımlarını daha yapışkan yapmaktadır ve bu şekilde uygulandığı alanda daha sağlam bir sonuç oluşturmaktadır. Epoksi masa yapımı için gerekli malzemeler arasında bir diğer önemli olanı ise, karışımın sert ve katı bir hal alabilmesi için kullanılan sertleştiriciler ve bunların arkasından kullanılan yoğunlaştırıcılardır. Bu malzemelerin kullanılmasıyla epoksi karışımı istenilen seviyeye gelmektedir.

Epoksi Boyanın Avantajları Nelerdir?

Epoksi boya bilinen boya renk kataloglarından daha dar bir skalaya sahip olmasına rağmen doğru kullanımla çok daha avantajlı olabilir.

 1. Kolay uygulanır, kolay temizlenir
 2. Dayanıklıdır
 3. Daha şık bir görüntü sağlar
 4. Uzun ömürlüdür
 5. Kullanım alanı çok geniştir
 6. Yalıtkandır

 

Epoksi Masa Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle epoksi masalar hakkında şöyle bir bilgi verilmelidir ki; bu ürünler sağlığa zararlı maddeler içermez. Bu sebepten ötürü tercih edilme oranı daha fazladır. Yalnızca uzun süre boyunca cilt ile temas ettiğinde alerji yapabilmektedir. Cildi hassas olan kullanıcılar bu konuda dikkatli olmalıdır. Ayrıca epoksi malzeme uygulanacağı esnada muhakkak eldiven kullanılarak önlem alınmalıdır. İş kıyafetleri ise bu yapım aşamasına uygun olmalıdır. Aksi takdirde elbisenize malzeme değebilir ve kıyafetiniz deforme olabilir. Epoksi masa yaparken en önemli konulardan biri de doğru miktarda ürün hazırlamaktır. Kullanılacak ürünün dışında daha fazla ürün hazırlanırsa, ürün bekletildiğinde donmaya başlayacaktır. Bu durum da işlem maliyetini daha fazla yükseltecektir.

Çift kat epoksi işleminde ikinci kata geçerken mutlaka zımpara işlemi yapılmalıdır. İlk kata zımpara işlemi yapılmadığında ikinci katın oturması güç hale gelecektir. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken diğer hususta, uygulama yapılan ürüne epoksi malzemenin değmesini istemediğiniz yerine naylon geçmektir. Bu ayrıntı da oldukça önemlidir ve önemsenmesi gerekir. Çünkü epoksi malzeme bulaştığı yere kalıcı olarak sabitlenebilir ve istenmeyen bir sonuç ile karşı karşıya kalınabilir.

 

Epoksi Masa Yapım Aşamaları

Epoksi masa yapımına başlamadan önce çok dikkatli ve titiz bir şekilde çalışmanız gerektiğini unutmayalım.

 • Yapıma başlamadan önce bir kaba epoksi reçine ve sertleştirici madde eklenir.
 • Daha sonra sertleştirici madde içerisindeki hava kabarcıklarının sönmesi için malzemeler iyice karıştırılır. Ancak sertleştirici içerisindeki kabarcıklar söndürülemiyorsa, ahşap üzerine döküldüğünde çakmak yardımı ile patlatılabilir.
 • Şeffaf rengini alana kadar iyice karıştırılmaya devam edilmelidir.
 • Sonrasında bir kalıp hazırlanmalı ve epoksi karışım bu kalıba ince bir tabaka halinde dökülmelidir.
 • Bir mala yardımı ile epoksi yüzeye eşit biçimde yayılır.
 • Epoksinin kalıba iyice yayılmasının ardından doğal ahşap epoksinin üzerine dikkatlice yerleştirilmelidir. Ancak döküm işlemi sırasında ortam sıcaklığına dikkat edilmeli. Çünkü sıcaklığın en az 22 derece olması gerekir.
 • Yüksek sıcaklıkta uygulama yapılıyorsa 15-20 dakika içerisinde kaplama işleminin tamamlanması gerekir. Çünkü epoksi yüksek ısıda çabuk donar ve yüzeye yapışır.

Son olarak ise ahşap üzerindeki pürüzler taşlama yöntemi ile düzleştirilebilir.

Epoksi dökümü bittikten sonra üretimin en önemli aşamaları zımpara ve parlatma işlemleridir. Bu aşamalar epoksi masanın şeffaflığını ve kalitesini belirleyen en önemli aşamalardır.

Dip not: Epoksi masalarda dikkat edilmesi gereken özellik epoksi içine ağacın konulması değil, epoksinin en az cam kadar keskin şeffaflığa sahip olmasıdır.

Bu yazımızda sizlere Epoksi Masa Nedir ve Nasıl Üretilir ? sorularına detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Sizde hayalinizdeki ev için Epoksi masa yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz. Evde Mimar ekibi olarak evinizi güzelleştirmek için biz daima hazırız.

Ümit Eres

Evinizi güzelleştirmek için dekorasyon önerileri sunarak sizlere ilham olmaya çalışıyorum.

20 yorum

 1. Merhaba epoksi masa yapmak istiyorum yapıştırma işleminde dökülen ilk kat ve parlatmak için dökülen son kat aynı ürün mü?

  15 Temmuz 2019, 10:58
  1. Methabalar, epoksi masa yapımında ilk katta desen amaçlı renkli yada şeffaf epoksi malzemeleri tercih edilir. Son katta ise masanın dayanıklılığını arttırmak ve canlılık kazandırmak için ince bir kat şeffaf epoksi malzemesi kullanılabilir. Dilerseniz epoksi ile ilgili diğer sık sorulan sorulara buradan ulaşabilirsiniz : Epoksi yapıştırıcı nerelerde kullanılır?

   29 Ağustos 2019, 08:55
 2. Açıklamalar oldukça net ve anlaşılır düzeyde. Epoksi masa hakkında bilgi edinmiş olduk.

  1 Eylül 2019, 21:55
  1. Yorumunuz için teşekkürler 🙂

   4 Eylül 2019, 15:20
   1. Epoksi masa yapiminda hangi marka epoksiyi kullanmalıyız. Geçen deniz kabuğu ve kum ile bir sehpa yaptım. Epoksiyi ve sertlestiricisni terazi ile oranlı bir şekilde koymuş olmama rağmen sehpa 1 hafta sonra düştü ve iki parçaya ayrıldı. Bunun sebebini epomsinin kalitesisisliginden kaynaklandığını düşünüyorum. Ne marka epoksi kullanmalıyım. İleride daha yemek masası yapmayı dusunuyorum. Teşekkür ederim.

    12 Ekim 2019, 13:24
    1. Merhabalar, size yardımcı olmak isterdik fakat her hangi bir marka önerisi yapamıyoruz 🙂

     22 Ekim 2019, 18:38
 3. Merhaba epoksı ve uygulama için renk pıngmentlerını nereden tedarik edebilirim

  14 Ekim 2019, 10:15
  1. Merhaba, bir tedarikçi veya marka önerisi yapamıyoruz.

   22 Ekim 2019, 18:36
 4. İyi günler epoksi parlatma için ne önerirsiniz

  26 Ekim 2019, 07:03
  1. Şeffaf reçine parlatıcıları kullanabilirsiniz 🙂

   5 Kasım 2019, 09:33
 5. masa için kullanılan kereste yaş olması fark eder mi yoksa kurumu olması lazım yaştan kastım yeni kesilmiş bir ağaçtan olur mu. böyle bir ağaç üzerine döküm yapabilir miyiz.

  27 Aralık 2019, 14:32
  1. %10-12 arası yaş oranı olabilir. Yeni kesilmiş ağacı bir süre kurutmanızı öneririz. Böylelikle hacim değişiklikleri tamamlanmış olur ve sorun yaşamazsınız.

   28 Aralık 2019, 10:09
 6. epoksi kuruyana kadar sabit sıcaklıkta mı olmak zorunda

  27 Aralık 2019, 14:42
  1. Hayır efendim

   28 Aralık 2019, 09:30
 7. merhaba gazoz kapakları ile zigon sehpasına benzer daire şeklinde bi masa yapmak istiyorum. gazoz kapaklarını zemine yerleştirmeden ince birr kat epoksi dökümü yapmalımıyım? zeminde herhangi birşey yok şeffaf olacak gazoz kapakları alttan ve üstten gözükebilecek.

  8 Ocak 2020, 14:14
  1. Eğer epoksi ile yaparsanız daha iyi bir kullanım elde edebilirsiniz.

   22 Şubat 2020, 22:41
 8. Epoxi dökeceğim alanı nasıl hesaplayabilirim nekadar epoxi gidecek nasıl hesaplarım yardımcı olabilir misiniz ?

  10 Ocak 2020, 21:07
  1. Merhaba, eğer ara kat için ise 5 m2’ye 2.5 litre, son kat için ise 5 m2’ye 8.5 litre epoksi gerekmektedir. 🙂

   22 Şubat 2020, 23:10
 9. Epoxy yüzey üzerine vernik veya cila surebilirmiyiz

  20 Mart 2020, 20:11
  1. Merhabalar, parlak vernik uygulayabilirsiniz.

   26 Mart 2020, 14:07

Bizi Arayın