Epoksi Zemin Kaplama Nedir-Özellikleri Nelerdir?

Epoksi boya ülkemizde yeni yeni açılan ve büyüyen uygulamalardan biridir. Özellikle büyük, kurumsal yapılarda epoksi boya, zemin kaplama çalışmaları tercih edilir.

Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Epoksi zemin kaplama, zeminin daha sert ve dayanıklı bir yapıya getirilmesi için kimyasal bir malzeme olan epoksi ile zemin kaplama işlemleridir. Epoksi zemin kaplama, günümüzde zemin kaplama işlemlerinde sık sık tercih edilmesinin yanı sıra farklı dekorasyon araçlarında da karşımıza çıkıyor. Epoksi zemin kaplama uygulamaları hem dayanıklı hem de estetik bir yapıya sahiptir.

Sağlam bir yapı malzemesi  olmasının dışında istenilen şekli alması nedeniyle estetik açıdan büyük kolaylık sağlıyor. Kullanım rahatlığı, hijyenik olması, kolay temizlenebilmesi, yağ ve tüm kimyasal maddelere olan geçirmez yapısı onu diğer zemin kaplamalardan kolayca ayırabiliyor.

Epoksi Zemin Kaplamanın Özellikleri Nedir?

 • Suya, aside ve alkaliye direncinin yüksek olması ve zamanla bu direnci kaybetmemesi,
 • Yüzeyinin kaymayan yapıda olması,
 • Yağ ve tüm kimyasalları geçirmemesi,
 • Sürtünmeye ve aşınmaya yönelik dayanıklı olması,
 • İzolasyon özelliği taşıması,
 • Kuvvetli yapıştırma gücünün olması,
 • Yüzeyinin kir tutmaması, kolay temizlenebilmesi,
 • Hijyenik olması,
 • Geniş renk seçeneklerini bulundurması,
 • Estetik duruş yaratması,
 • Uzun ömürlü olması ,
 • Korozif ortamlar karşı dayanıklı olması.

Epoksi Boyanın Kullanım Alanları:

 • En yaygın olarak zemin kaplamasında kullanılan Epoksi Boya,
 • Aşınmaya karşı zemin koruyucusu olarak,
 • Taze ve eski betonu birleştirmek için yapıştırıcı reçine olarak,
 • Yüksek dayanımlı zemin ve duvar boyası olarak,
 • Su altı imalatlarında yalıtım olarak,
 • Yapıda oluşan çatlakların ve oyukların doldurularak yapıştırılmasında veya entekjte edilmesinde,
 • Prefabrik beton elemanları ve kolonların montajında, çatlak ve kırıkların tamirinde,
 • Kimyasal ve mekanik elektrikle karşılaşacak olan zemin ve duvar seramik derzlerinde, su ya da kimyasallara dayanıklı dolgu malzemesi olarak kullanılır.
 • Ayrıca boya ve astar olarak da kullanılabilmektedir.

 

Epoksi Boyanın Uygulama Alanları

Endüstriyel üretim tesisleri, gıda üretim tesisleri, hastaneler, okullar, fabrikalar, elektrik santralleri, entegre hayvan çiftlikleri,  depolar, otoparklar, oto galeriler, avm, servis alanları ve benzeri tesisler;  betonun aşınmaması, darbeye karşı dayanıklı olması ve kimyasalları geçirmemesi için epoksi boyayı zemin kaplaması olarak kullanmaktadırlar.

Epoksi zemin kaplama çalışmasının endüstriyel  alanlarda kullanılmasından sonra konforu ve sağlamlığı ile günümüzde evlerde de çok popüler oldu. Evlerde genellikle salon, yatak odası, banyo ve tuvaletlerde uygulanırken, havuz kenarları ve garajlarda da kullanılmaktadır.

Epoksi Boyanın Renk Seçenekleri

Bildiğimiz boya badana renk kataloğundaki renklerin aksine epoksi boyanın renk skalası daha dardır. Ancak bu sanılanın aksine dejavantaj değildir, epoksi boya ustanın kabiliyetine göre eşsiz modellere dönüşebilir.  En çok tercih edilen renkler ise bej, gri ve açık mavi tonlarıdır.

Epoksi Zemin Kaplama Neden Tercih Edilir ?

Endüstriyel zeminler oldukça kısa bir süre içerisinde yıpranabilir ve zeminde çeşitli bozulmalar meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumda uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilen ve ağır yüklere karşı dayanıklı olan epoksi zemin kaplama kullanılmaktadır. Buna ek olarak mağazalarda ya da evlerde farklı bir görünüm kazandırmak için epoksi zemin kaplama uygulamaları en ideal çözümlerden birisidir. Epoksi zemin kaplama uygulamalarının tercih edilmesinin en büyük sebebi suya, alkali ve asitlere karşı en yüksek dirence sahip malzemeler ile üretilmiş olmasıdır. Endüstriyel kullanımının yanı sıra, hijyenik ve kolay temizlenebilir olmasından dolayı hastane ve okul zeminlerinde de rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Epoksi Boya Nasıl Uygulanır?

Öncelikle boya yapılacak yüzey iyice temizlenir. Yüzeyde herhangi bir kir, toz, yağ, pas olmaması gerekir. Sonra, yüzeyde çıkıntılar varsa temizlenir, yüzeyin tamamen pürüzsüz olması sağlanır. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra epoksi boya astarı yüzeye uygulanır, astar kuruduktan sonra ara kat malzemesi uygulanır.  Daha sonra çelik mala yardımıyla epoksi boyalar uygulanır. Bu işlemlerden sonra isteğe göre yüzeye şekil verilir ve kurumaya bırakılır.

Ancak bu işlemlerin epoksi boya ustası tarafından yapılması tavsiye edilir.

Bu içeriğimizde sizlere epoksi zemin kaplama nedir? Özellikleri nelerdir? Nerelerde kullanılır ve nasıl uygulanır? Elimizden geldiğince aktarmaya çalıştık. Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Siz de ofisiniz, eviniz ya da kurumsal iş yeriniz için epoksi zemin kaplama uygulamayı düşünüyorsanız Evde Mimar ekibiyle iletişime geçmeyi ihmal etmeyin. Evinizin her zaman en huzurlu yer olması dileğiyle.

İlginizi çekebilir: Parke Zemin Kaplama Örnekleri ve İç Mimar Tavsiyeleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

4 yorum

 1. Merhaba, epoksi kaplamaların ömrü ne kadardır ?

  19 Haziran 2019, 12:50
  1. Merhaba Kenan Bey, epoksi zemin kaplama uygulamalamalarının ömrü kullanılan malzemenin kalitesine ve yapılan uygulamanın çeşidine göre değişebilmektedir. Ortalama bir epoksi zemin kaplama, işlemleri doğru şekilde yapıldığı sürece en az 5 Yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

   21 Haziran 2019, 09:23
 2. Merhaba epoksi zemin temizligi ne tür zemin temizlik kimsalari ile yapilmakta

  9 Aralık 2019, 10:07
  1. Merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Epoksi zemin kaplama yapılmış bir yüzeyin temizliğini normal temizlik malzemeleri ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Epoksi zemin kaplamaların yüzeyi toz tutmayan bir yapıya sahip olduğundan dolayı çok kolay bir şekilde temizliği yapılabilmektedir. Eğer ağır bir kimyasal ile temizlemek isterseniz yine rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Epoksi zeminler kimyasallara karşı oldukça dirençlidir.

   9 Ocak 2020, 10:37

Bizi Arayın