Eski Duvar Kağıtları Nasıl Kolayca Sökülür?

duvarkagidikolaycikarma

Duvar kağıtları ilk yapıldığı andaki heyecanını her zaman yansıtamayabilir. Yerine yeni trendler yeni moda ürünler, inovasyonlar ortaya çıkabilir, ev sahiplerinin de zevkleri değişerek duvar kağıtları nasıl sökülür sorusu sorulmaya başlanır. Biz de bu içeriğimizde evini yenilemek isteyen ev sahiplerine özel eski duvar kağıtları nasıl kolayca sökülür ufak öneriler ile bu soruyu cevaplamaya çalışacağız.

Duvar Kağıdı Sökmek için Gerekli Malzemeler:

  • Koruyucu muşamba ve köşeleri muhafaza etmek için bant
  • Duvarları ıslatabilmek için sünger veya boya rulosu
  • Boş bir kova ve çöp poşeti
  • Duvar kağıtlarını kazımak için spatula
  • Zımpara
  • Temizlemek için deterjan
  • Tadilat gerekecekse dolgu macunu

Evinizde bulunan duvar kağıtlarını oradan sökmek için yukarıda belirttiğimiz bazı malzemelere ihtiyaç duyacağız. Burada malzemelerin her birinin sürecin doğru şekilde çalışması için büyük önemi var. Siz de imkanlarınızı doğru kullanarak duvar kağıtlarını kolayca yerinden sökebilirsiniz. Şimdi de gelelim size bunu nasıl uygulamalar ile yapabileceğinizi anlatmaya, detaylı bir şekilde size bu konudan bahsedelim.

boyabadanauygulamalari

Duvar Kağıtları Nasıl Çıkarılır-Sökülür Uygulama Anlatımı

Bu bölümde size duvar kağıdı sökülme işlemini adım adım anlatmayı planlıyoruz. Bu aşamada resimli ve videolu bir şekilde nasıl kolayca sökülme işleminin yapılacağını gözlemleyip öğrenebileceksiniz.

Duvar Kağıtlarını Islatma

Duvar kağıdı çıkarma uygulamalarını yapmanın en kolay yöntemlerinden biri duvar kağıdını ıslatmaktan geçmektedir. Duvar kağıtları iyi bir şekilde ıslatılırsa daha kolay bir şekilde çıkarılabilir. Burada odayı korumak için muşamba ve köşelere bant yapıştırmayı ihmal etmemek gerekir. Odayı, evi korumak işin en temel noktalarından biridir. Dikkat edilmesi gereken mühim noktalardan biri de hiç şüphesiz prizlere suyun temas ettirilmemesidir. Bu işlemleri uygularken dikkat edilmesi gereken bir diğer püf nokta da camların kapalı tutularak suyun etkisinin arttırılmasını sağlamak olacaktır.

Duvar Kağıtları Çıkarmak için Su Nasıl Olmalıdır?

Duvar kağıtlarını çıkarmak için deterjanlı, ılık bir su ile uygulama yapılmalıdır. Bu uygulamanın yanında duvar kağıtları için suyun içerisinde kağıt tutkalı  katmak da avantaj sağlayabilir. Ardından bu suyu duvar kağıtlarına boya rulosu veya bez ile uygulamak iyi olacaktır.

Duvar kağıdınızın çok zor çıkması durumunda ise özel sökücü kimyasallar kullanılabilir. Burada yapı marketlerinden ürünü aldıktan sonra kullanım talimatlarını okuyarak hareket etmeniz çok daha doğru olacaktır.

Kilit nokta: Duvar kağıdı üzerine suyu uygulamadan önce duvar kağıtlarında ufak delikler açmanız çok daha iyi sonuçlar verecektir. Bunun için maket bıçağı bir başka deyişle falçata kullanabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Sökme Çalışması

Duvar kağıdı üzerine suyu uyguladıktan sonra 15 dakika gibi bir süre beklenmesi doğru olacaktır. Suyu duvar kağıdının emmesi kağıdı yumuşatacağı gibi sizin de zorluk çekmeden spatula ile çalışmanızı sağlar.

duvarkagidisokmeuygulamasi

Uygulama sırasında öncelik tabanlara (aşağıya) verilmelidir. Aşağıdan başlanarak duvar kağıdı sökülmelidir. Söküldüğü yere kadar devam etmeli, devam etmediği noktada spatula yardımı ile sökülme işlemi sürdürülmelidir.

Vinil Duvar Kağıtları Nasıl Sökülür?

Duvar kağıtları arasından sökmesi en kolay olan kesinlikle vinil duvar kağıdıdır. Vinil duvar kağıtları üzerine su atıp ıslatmak işe yaramaz. Burada falçata yardımı ile kesikler atarak tutup çekmek, kalan parçaları spatula ile yeniden çıkartmak gerekir.

Duvar Kağıtları Söküldükten Sonra Yapılması Gerekenler

Duvar kağıtları söküldükten sonra duvarlara bazı zararlar verilebilir. Bu durumda duvara alçı uygulaması yapmak gerekecektir. Alçı uygulanamazsa macun ile kapamak, zımpara ile düzleştirmek işe yarayabilir. Duvar kağıdı söküldükten sonra duvara boya badana yapılacağı için zeminin düzleştirilmesi boyaya uygun hale getirilmesi gerekecektir. Evde Mimar olarak da bu konuda sizlere destek verebilir, boya badana, duvar kağıdı çıkarma, alçıpan gibi çalışmaları evinizde gerçekleştirebiliriz.

Bu içeriğimizde size duvar kağıdı çıkarma uygulamasının nasıl yapılacağını, ne gibi malzemeler ile gerçekleşeceğini anlatmaya çalıştık. Umarız sizler için iyi bir anlatım olmuştur. Siz de konu ile alakalı olarak merak ettiğiniz noktaları bize yöneltebilir, Evde Mimar ekibi ile dilediğiniz an irtibat kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Boya badana nasıl yapılır?

 

Barış Korkmaz

Dekorasyon konusunda size yardımcı olmaya çalışıp daha mutlu ve huzurlu evlerde yaşamanıza destek olmaya gayret edeceğim. Yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Bizi Arayın