Eski Günlere Keyifli Bir Yolculuğa Çıkaran Retro Mobilya Modelleri

Geçmiş yılların stilini tanımlayan retro tarzı dekorasyon, geçmişten gelen trendlerden ve stillerden etkilenen iç dekorasyonu tanımlamak için kullanılan bir tanımdır.

Retro ile vintage tanımları arasındaki fark çoğu zaman ayırt edilemez. Bu farkı şu şekilde açıklayabiliriz; Bir nesnenin veya mobilyanın antika olabilmesi için yüz yılı aşması gerekir. Antika mobilyalar zor bulunan nadir parçalardır. Bir parçanın vintage olabilmesi için bu kadar eski yıllara ait olması gerekmez ancak belli yılların ruhunu yansıtması gerekir. İlginç olan vintage terimi geçmiş yıllarda şarap ile ilişkilendirilmiştir ve “bir mevsimde toplanan üzümler” anlamına gelen Fransız vendage kelimesinin değiştirilmiş hâlidir.

Retro kelimesini tanımlayacak olursak; vintage görünümüne sahip yeni parçalar, ürünlerdir. Orjinal niyetin tekrar ortaya çıkışı diyebiliriz. Bir ürünün retro olabilmesi için yıllanması gerekmez aksine eski görünümlü yeni dekorasyonlar, tasarımlar olmalıdır. Bu tanımlamayı yapmamızın sebebi herhangi bir ürün seçerken veya seçtiğimiz tarza göre dekorasyon yaparken aradaki farkı bilerek, karmaşıklık yaratmadan, bilinçli seçimler yapılabilmesi içindir. Şimdi kararınız retro konusunda kesin ve iç mekanınızı retro mobilyalar ile güncellemek istiyorsanız aşağıdaki tavsiyelere ve görsellere göz atabilirsiniz.

bannermimar-05

Retro Tarzında Sevdiğiniz Bir Dönemi Seçin

Tasarım stillerinin geçmiş dönemlerine bakarak en çok sizin stilinizi yansıtan ve huzurlu hissettiren bir dönem seçmeniz gerekir. Pek çok ev sahibi, kabaca 1930’lardan 1960’lara odaklanan, 20. yüzyılın ortalarından kalma modern mobilyaları seçmek istiyor. Hala 70’lerin ve 80’lerin dönemleri için bir eğilim olsa da, hangi özelliklerden hoşlandığınıza ve tasarım tarzınıza uygun olduğunuza karar vermelisiniz. Her çağın mobilyaları, her ev sahibine farklı şekilde rezonans edecek desen, renk, bitiş ve pop kültürü çekiciliğine sahiptir. Klasik görünümlü yeni mobilyalarla harika ve nostaljik bir trend yakalayabilirsiniz.

Retro Tarzında Koltuk ve Aydınlatma Seçimi

Evinizi retro tarzına uygun olmasını sağlayacak en önemli parçalardan birinin aydınlatmalar olduğunu söylemekte fayda var. Ev içerisindeki mobilyalarınızı retro tarzında dekore ederken organik etkiler, basit formda ama etkili parçalar olan aydınlatmalar kullanabilirsiniz. 1970’li yılların en dikkat çekici mobilyalarından biri hiç kuşkusuz abajurlardır. O dönemin olmazsa olmazlarından olduğu söylemek yanlış olmayacaktır. Seçtiğiniz aydınlatmaların konumlandırılmasına dikkat etmelisiniz. Evin içerisinde loş bir ortam sağlamak size beklediğiniz etkiyi vermekte yardımcı olacaktır. Tavanda, duvarlarda ve zeminde düşünülebilecek her retro tarzında aydınlatma reprodüksiyonları için favorilerimizi sizlerle paylaştık.

Retro tarzını en zarif şekilde evinizde yansıtmak için berjer takımlarını tercih edebilirsiniz. 1970-80 yıl aralıklarına ait tüm dönem filmlerinde dikkatimizi çeken bir diğer ayrıntı pencere kenarlarına konumlandırılmış berjer takımları olur. Günümüzde de ihtiyaç duyduğumuz dinlenme köşenizi berjerlerle kombinleyerek retro stilinize ayrıcalık katabilirsiniz. Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz ayrı bir köşe içinde mükemmel bir tercih olacaktır. Zemine koyacağınız renkli büyük yastıklar konfor alanınızı genişletecek ve ortamın daha rahat görünümlü olmasını sağlayacaktır.

Dinamik şekillerdeki berjerlerin renk seçimini; turuncu, yeşil, mor, turkuaz, hardal ve sarı renklerde tercih edebilirsiniz. Diğer seçenek, bu dönemin iç mekanlarında da popüler bir seçenek olan siyah veya beyaz monokrom tonlarla gitmektir. Soğuk ve sıcak renklerin karışımı retro tarzının ruhunda vardır. Bu tür renkler son yılların ünlü moda tasarımcıları arasında da favorilerdir. Bir çok rengin birlikte bir cümbüş oluşturacağını düşünüyor ve kafanız karışıyor ise bunu engellemenin bir yolu ahşap mobilyalar seçmek olacaktır. Ahşap mobilyalar renk cümbüşünü ortadan kaldıracak mobilyalardır.

 Ev dekorasyonunu canlandırmak için kullanacağınız parçaları seçmiş olduğunuz geçmiş dönemde bir zamana ait olmasına ve o dönemle ilgili renklerdesenler kullanırken tabloçerçeve ve aksesuar seçimlerinizin de zaman karmaşası yaratmamasına dikkat etmek gerekir. 

Retro Tarzında Duvar Aksesuarları

Harika duvar dekorasyonları yaratabilirsiniz. Sıkıcı bir duvar dizaynından kurtulmak için retro tarzında duvar kağıtları kullanabileceğiniz gibi, etkileyici şekilde duvar rafları monte edebilir, uygun objeleriniz ile birlikte eşsiz bir köşe oluşturabilirsiniz. Duvar kağıtları seçimi yaparken renk karmaşası yaratmamak için mobilya seçimlerinize dikkat etmeli, eğer mümkünse yerleştireceğiniz objelerin küçük olmalarını özen göstermelisiniz. Bu güzelliği yansıtmanın en güzel yollarından biri sanat eserleridir. Yaşam alanımızı daha çok benimsemek için kendi çizimlerinizi veya değer verdiğiniz sanatçıların eserleri ile duvarlarınızı süsleyebilirsiniz. Duvarları süslemek aslında ayrı bir sanat ister. O sebeptendir ki; bu tür duvar süslemeleri yaparken evinizi boğmamaya ve zaman karmaşası yaratmamaya dikkat etmek gerekir. Aksi taktirde yansıtmak istediğimiz retro tarzımız karmaşıklıktan öteye geçemez. Bizler karar vermenizi kolaylaştırmak için seçtiğimiz görselleri sizlerle paylaştık.

Retro mobilyalarda dikkatimizi çeken bir diğer özellik sade bir görünümün hakim olmasıdır. Retro tarzındaki dekorasyon seçiminde gösterişten uzak durulur. Zıt renkleri bir arada kullanabileceğiniz bu stil tercihinde koltuk üzerinde canlı renkteki şallar, TV koltuları, ince kilimler, geçmişin izlerini taşıyan mobilyalar, sürgülü uzun dolaplar, sehpa ve tabureler en dikkat geçici mobilyalar arasına girer. Retro mobilyalar kullanacağınız iç mekanınız küçük için oymalı büyük aynalar kullanarak alanı daha büyük göstermeniz mümkün olacaktır. Bu tür ayna kullanımlarının kurtarıcı etkisi olduğunu hatırlatmak gerekir.

Patchwork Mobilyalar

Patchwork mobilyalar retro ruhunu hissedebileceğiniz en uygun parçalar arasındadır. Bu tür mobilyaları salon içerisinde kullanabileceğiniz gibi, dinlenme ve çalışma odalarında da tercih edebilirsiniz. Patchwork mobilyaları alçak bir sehpa, ahşap bir kütüphanelik ile kombinleyebilirsiniz. Koltuğunuzun arkasına yerleştireceğiniz retro bir aydınlatma seçimi ile şık bir kontrast sağlayabilirsiniz. Soğuk renklerde kullandığınız mobilyalarınızın yanına yerleştireceğiniz patchwork tarzındaki bir dolap iç mekanınızdaki tüm havayı bir anda değiştirir.

Retro Mutfak Mobilyaları

Retro tarzını tercih edebileceğiniz yerler yalnızda salon ve odalar değildir. Mutfağınızı da retro bir havaya sokabilirsiniz. Seçeceğiniz karo yer döşemeleri, masa ve sandalyelerinize eşlik edecek mutfak dolapları ile retro esintisini sağlayabilirsiniz. Buzdolabı seçiminiz ve renkli perdeler ile de eğlenceli bir ortam yaratabilirsiniz. Bir çok mobilyanızı, mutfak dolaplarınızı ve hatta buzdolabınızı kaplama yöntemi ile daha ucuza mal ederek retro dekorasyonunuzu el emeğiniz ile baştan yaratabilirsiniz. Yerel bir bit pazarından reprodüksiyonlarla, elde süslemelerle ya da bir kaç retro parçalarla dekore etmek, bütçenizi zorlamadan bir odaya şık bir görünüm kazandırır. Bunlara ek olarak eski bir ahşap masa ve eski bir kitaplık, mütevazı zemin alanından en iyi şekilde yararlanan retro parçalardır. Eğer bu tür parçalarınız var ise değerlendirmenin tam zamanı.

mutfakretromobilya

Bu içeriğimizde size vintage ve retro olarak ifade edilen mobilyaların örneklerini sunmaya çalışırken dekorasyon konusunda da sizlere bilgi aktarmaya çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de evlerinizi güzelleştirmek istiyorsanız dilediğiniz an Evde Mimar ekibi ile iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi istediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Lake mobilya örnekleri

Bizi Arayın