Ev Sahiplerinden 2019’un En İyi Dekorasyon Önerileri

ev-sahiplerinden-2019un-en-iyi-dekorasyon-onerileri

Aralık ayında dev bir anket yaptık! Anket içerisinde evin birçok köşesinden kesitler vererek hangisini en çok beğendiğinizi sorduk. Soruların içinde yer alan eşyalarda vintage, minimalist, endüstriyel, modern ve aradığınız tüm tarzlar vardı. Bu sonuçlar itibariyle sizlerle birlikte 2019’un en iyi dekorasyonunu seçtik. Sonucu merak ediyorsanız içeriğimize göz atmanızda fayda var.

bannermimar-03

[onionbuzz quizid=21][/onionbuzz]

İlk olarak her bir dekorasyon türü hakkında size küçük bilgiler vermekle başlayalım. Ne dersiniz?

Minimalist Ev Dekorasyonu

Minimalist ev dekorasyonu, isminden anlaşılacağı üzere minimalizmden esinlenir ve daha sade tasarımları içerisinde barındırır. Az ve düz renklerle oluşturulan sade eşyalarla evinizde bu dekorasyonu oluşturmanız mümkündür.

Büyük şehirlerde yerleşimin artması daha fazla konut ihtiyacını doğurmuştur. Bu konut ihtiyacını karşılamak için ise projelerde daha küçük evler yer almaya başladı. Haliyle evler küçüldüğü için eşyalarımızı da küçültmek durumunda kaldık. İşte tam  bu noktada minimalizm ev dekorasyonuna da girmeye başladı. Bu dekorasyon türü yaygın olarak Tokyo, Pekin gibi nüfusu oldukça kalabalık olan şehirlerde görülmektedir. Bazı insanlar için ise zorunluluk değil aksine tercihtir. Minimalizmi hayat tarzı olarak benimsemiş insanlar daha sade yaşarlar. Kıyafetlerinde, yeme-içme alışkanlıklarında olduğu gibi ev dekorasyonunda da bu biçimi yansıtırlar.

Gri, beyaz, kum rengi gibi nötr renklerin bolca yer aldığı bu dekorasyonda koltuklarda oldukça düz çizgilere sahiptir. Koltuk ayakları düzdür ve orta sehpa tercihleri de işlemeli modeller yerine portatif ve dönüştürülebilir ürünler tercih edilmektedir. Mutfakta ve banyo gibi alanlarda da bu tercihler devam etmektedir. Mutfaklarda tezgah üzeri dekorasyonlar genelde tercih edilmez ve dolap içleri olabildiğince alandan tasarruf edilecek biçimde kullanılır. Banyoda ise küvet ve jakuzi yerine cam duşakabinler tercih edilir.

Minimalist ev dekorayonu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız şu içeriğimize göz atabilirsiniz:

Minimalizm nedir? Nasıl Minimalist Olunur? Örnekler ile Anlatım

Vintage Ev Dekorasyonu

Vintage ev dekorasyonu tüm dekorasyon türleri arasında belki de en şirin olanı. Pembe ve tonlarında küçük çiçeklerle süslenmiş koltuklar, masa örtüleri hatta perde fonları bu dekorasyonun vazgeçilmezleri. Hafif romantik aynı zamanda zarif ve rahat bir dekorasyon türüdür. Evinizde vintage havası estirmek istiyorsanız tek bir renk üzerine yoğunlaştıktan sonra dekorasyonun ana renkleri olan krem, bej, kum rengi ve tonlarıyla bütünlüğü yakalayabilirsiniz. Soluk pembe, soluk mavi, soluk leylak rengi iç mekanda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Renklerden bahsetmişken birazda mobilyalara ve kullanılan malzemelere değinelim. Beyaz mobilya yada doğal ahşap tercih edilmektedir. Eskitme eşyalar, retro tarz mobilyaları sıklıkla görmeniz mümkün. Vintage dekorasyonda 30 ile 60 yıl arasında mobilyalar tercih edilmektedir. Aile yadigarı eşyaları restore ettikten sonra evinizde yer vererek hem manevi olarak evinize duygu yükleyebilir hem de otantik bir şıklık elde edebilirsiniz. Ayrıca annenizin çeyizinize hazırladığı o el emeği göz nuru dantelleri de kullanarak daha orjinal bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Günümüzde vintage dekorasyon modern çizgilerle birleştirilmiştir. Özellikle siyah beyaz dikey çizgiler üzerine minik çiçekler yerleştirilmiş modeller göze çarpmaktadır.

Sizde vintage ev dekorasyonunu en pratik şekilde nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız şu içeriğimize göz atmalısınız:

Küçük Değişikliklerle Vintage Ev Dekorasyonu Fikirleri

Rustik Ev Dekorasyonu

Şimdi sırada rustik ev dekorasyonu var! Bu dekorasyon türü country tarzıyla oldukça çok karıştırılmakta. Bütün bu karışıklığa da bu içeriğimizle birlikte son veriyoruz. Rustik ev dekorasyonu doğal güzelliğin bir savunucusudur. Buradan da anlayabileceğimiz gibi ahşap oldukça yoğun kullanılır. Evimin doğadan bir parça olmasını istiyorum diyorsanız bu dekorasyon size göre! Doğada yer alan natürel renkleri tüm sıcaklığı ile içerisinde barındırır.

Fazla iddialı olmayan oldukça sade tasarımlara yer verirken elbette yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Doğadan esinlenilen duvar dekorasyon ürünleri farklılık yaratmanızı sağlayacaktır. Ahşap kullanımına bu tarzda dikkat etmelisiniz genellikle orta ve koyu renkte aynı zamanda işlenmemiş yani cila gibi işlemlere tabi tutulmamış mobilyalar kullanılmaktadır. Zemin veya tavan döşemelerinde de ahşap önemli bir yer sahibidir. Diğer dekorasyonlardan en önemli farkı büyük, geniş plakalardan oluşan sağlamlığı görünümüyle fazlasıyla yansıtan kütük olarak adlandırabileceğimiz parçalardan yararlanılır.

Bu kadar ahşaba yer vermişken duvarlarda hangi renk kullanmalıyım diye sorar gibisiniz. Duvarları çok açık renkte ahşap panellerle kaplayabilir veya beyaz duvar boyası da kullanabilirsiniz. Beyaz duvar boyası kullanmak evde boş tuval etkisi yaratarak yer alan tüm eşyaları daha vurgulu hale getirecektir. Eşya seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik eşya seçimidir. Rustik tarzda zarif eşyalara pek yer yoktur. Daha kaba ve işlenmemiş malzemelerden yapılan parçalar kullanılmaktadır.

İskandinav Ev Dekorasyonu

İskandinav tarz minimalist ev dekorasyonuna oldukça yakındır. Minimalist tarzda daha çok siyah ve beyaz yoğun kullanılmakla beraber geometrik çizgilere yer verilir. İskandinav ile karışması da aslında bu noktada başlar. İskandinav ev dekorasyonu minimal dekoratif ürünlerin yer aldığı aynı zamanda soluk renklerle beraber açık renk ahşapların kullanıldığı bir türdür. Norveç ve İsveç gibi ülkelerin yaşam tarzından esinlenilmiştir ve tüm dünyaya bu ülkelerden yayılmaya başlamıştır.

Romantizmden bir nebze uzaklaşılarak modern ve çağdaşlaşma hareketlerini içerisinde barındırır. Nötr ve soluk renkler ile ahşap ve doğal taşlar birleştirilir. Mermer desenli eşyaların kullanımını bu dekorasyonda görmek mümkündür. Duvar boyası rengi beyazdır ve hafif pürüzlü bir doku tercih edilmektedir. Ayrıca beyaz kültür tuğlası kullanarak duvarlarınıza farklılık katabilirsiniz. Mobilyada ise tercihler yine soluk renkli olmakla beraber açık renk ahşap ayaklar kullanılır. Sehpalarda da aynı tutum devam etmektedir. Endüstriyel parçalara da rastlayabileceğimiz İskandinav ev dekorasyonunda siyah yerine gri renkte detaylara sahiptir. Büyük pencerelerin yanında dikkat çeken özelliklerinden biri de halı kullanılmamasıdır. Çok nadir olarak ince kilimler görülmektedir.

İskandinav tarzı mobilyalar hakkında merak ettikleriniz ve birbirinden güzel örnek için içeriğimize göz atabilirsiniz:

30 Harika İskandinav Tarzı Mobilya Önerileri

Country Ev Dekorasyonu

Country tarzı diğer tarzlara göre daha geniş çaplıdır. Her ülkeye göre değişiklikler barındırmakla beraber 3 başlık altında incelenmektedir. Bunlar; Fransız tarzı, Amerikan tarzı ve İngiliz tarzı. 3 tarzın ayırt edici en belirgin özelliklerine bakıldığında ise Fransız tarzında daha çok dantel, güpür gibi detaylar ön plana çıkarken, Amerikan tarzında yoğun ahşap kullanımı göze çarpmaktadır. Amerikan tarzını çiftlik tarzı olarak adlandırıldığı da olur. İngiliz tarzı ise daha sade ve minimallik barındırır.

Country ev dekorasyonuna sahip bir eve girdiğinizde 70 ve 80’lerin esintileri olduğunu hissedersiniz. Hasır sepetler, çömlekler ve antikalar genel özellikleri arasında yer alır. Fransız tarzı country dekorasyonda günümüzde pek görülmese de koltuk kılıfları epey dikkat çekmekteydi. Beyaz ve yıpranmış mobilyaların naif çizgilerle birleşmesi doğallığı yansıtmaktadır. Ayrıca açık mavi ve açık pembe renklerinin kullanımı Fransız tarzı country dekorasyonunun vazgeçilmezidir. Çiftlik tarzı country dekorasyonda ise kırmızı gibi canlı renkleri görmek mümkündür. En keskin ve ayırt edici özelliği de budur.

Country mobilyaları evinizde kullanmak istiyor fakat nasıl dekore edeceğinizi bilmiyorsanız şu içeriğimize göz atabilirsiniz:

Country Mobilya Nedir? Nasıl Dekore Edilir?

Endüstriyel Ev Dekorasyonu

Endüstriyel ev dekorasyonu diğer dekorasyonlara göre hemen ayırt edilebilir. Çarpıcı çizgilere ve aykırı tasarımlara sahiptir. Modern yaşamdan esinlenirken, sanatın izlerini içine almıştır. Estetik ve mühendisliğinde harika bir karışımını sunan endüstriyel tarz dekorasyon siyah, gri gibi renkler yoğun kullanılmaktadır. Bu tarzda işlenmemiş ağaçtan yapılan ürün ve eşyalarla karşılaşmak mümkündür. Son zaman trendlerinden biri haline gelen epoksi masaları dekorasyonu canlandırmak için kullanabilirsiniz.

Deri koltuklar, halattan yapılmış avizeler, paslanmaz çelikten üretilmiş sandalyeler endüstriyel tarzın yansıtıcılarıdır. Duvarlarda hakim olan renkler antrasit, gri ve nadiren beyazdır. Beyaz duvar boyası ışık almayan mekanlar için kullanılmaktadır. Fakat genellikle tek duvara uygulanmaktadır. Tuğla ve taştan yapılan duvar dekorasyonları sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Ve İşte Test Sonucu !

Sizlerin oylarıyla belirlediğimiz 2019’un en iyi dekorasyonu testinde Minimalist Ev Dekorasyonu birinci oldu. Şehir yaşamının artması, evlerin küçülmesi ve evlerde geçirilen vakitlerin kısalmasıyla birlikte pek çok kişi evinde daha az eşya ile yaşamayı seçti. Pek çoğumuz akşamları evimize gittiğimizde bir an önce evde işlerimizi halledip dinlenmeyi isteriz. Minimalizm bize bunu sunar. Aynı zamanda şık çizgilere sahip olan minimalist tarz sadeliğiyle evinizde ferah ve huzur dolu bir hava yaratır. Bu dekorasyon türünde kullanacağınız büyük ve yeşil yapraklı bitkiler huzur alanınızı daha fazla genişletecektir. Evinizde kullanabileceğiniz birbirinden güzel bitkileri keşfetmek için içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

Canlı Ev Çiçekleri ve Bakım Rehberi

Sizlerde ev dekorasyonunu seviyorsanız Evde Mimar ekibinin sizler için hazırladığı birbirinden eşsiz içerikleri takip etmeyi unutmayın.

Merve Ilgaz

Ev dekorasyonu ve ev düzenlemesi ile ilgili kendimin ilham aldığı örnekleri ve modelleri sizlere içerik halinde sunmaya çalışacağım.

2 yorum

  1. İçeriği okudum çok faydalı oldu, evimde birçoğuna yer vereceğim ipuçları için teşekkür ederim. 🙂

    26 Mart 2020, 16:50
    1. Teşekkürler 🙂

      27 Mart 2020, 06:29

Bizi Arayın