Ev Tadilatı Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilir?

Yeni bir eve taşındığımızda bize yerleşmekten daha zor gelen şey evdeki tadilat işlemlerinin tamamlanmasıdır. Mutlaka evdeki eksikleri belirleyip gereksinimlerimizi karşıladıktan sonra yerleşmeye başlamalıyız. Aksi taktirde sonradan başımıza bela olacak tadilat işleri bizi yoracaktır. Aynı şekilde yıllardır bizi ağırlayan misafirperver evimizin bakım zamanı gelmişse, yaplması gereken işleri listeleyip ona göre hareket etmektir.

Evde Genel Tadilat Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Evimizde yapacağımız tadilatları belirledikten sonra işe koyulabiliriz! Hazırladığımız liseteye göre adım adım ilerlemeliyiz. Eğer büyük bir ve köklü bir değişim istiyorsak anahtar teslim tadilatı seçerek evimizi güvenli ellerin eline bırakıp keyfimize bakabiliriz. Daha küçük ve kendi kendimize halledebileceğimiz değişiklikler yapacaksak eldivenlerimizi ve tulumlarımızı giyebiliriz.

Evde Yapılabilecek Basit Tadilatlar

Eğer evde çok fazla bir değişikliğe gerek yoksa bireysel olarak evimizin bakımının ve tadilatının üstesinden gelebiliriz. Örneğin eliniz yatkınsa basit boya ve badana işlemlerini kendiniz halledebilirsiniz. Belki salonun bir duvarını daha koyu bir renge boyayıp modern bir görünüm elde etmek isteyebilirsiniz. Bunun dışında duvarlarınızı iki farklı renk kullanarak daha hareketli bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca kapı ve pencerelerinizi iddalı ve alışılmışın dışında bir renge boyayarak fark yaratabilirsiniz.

İç Mimar Desteği veya Usta ile Yapılacak Tadilatlar

Eğer evinizde istediğiniz değişiklik ve tadilatların üstesinden kendiniz gelemiyorsanız mutlaka bir iç mimardan tavsiye alıp bir usta ile çalışmalısınız. Bunun için evinizin yeni düzenini sağlayacak firmanın kaliteli iş yaptığına ve güvenilir olduğuna emin olun. Örneğin kapsamlı bir badana, duvar kağıdı döşenmesi, zeminin değiştirilmesi veya duvar kırdırmak gibi büyük değişiklerde tavsiyemize uymanızda fayda var. Sizin için derlediğimiz örneklerden yararlanıp siz de köklü değişikliklere giderek evinizi güzelleştirin!

Evin Bölümlerinde Tadilat Aşamaları

Mutfak Tadilatı Önerileri ve Örnekleri

Mutfak belki de evde en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden biri. Tasarım ve tadilat tavsiyelerinden önce değinilmesi gereken konu mutfakta yapılacak işlemin binanın su ve elektrik planına uygun olmasıdır. Aksi taktide ilerde ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Mutfak tadilatında başlıca uygulamalardan biri amerikan mutfak oluyor. Küçük ve dar alanlardan kurtulmak için salon ve mutfağımızı birleştirerek daha modern ve ferah bir alana sahip oluyoruz. Mutfakta uygulanacak diğer bir işlem de elbette görünümü çok daha güzelleştirecek olan duvar ve zemin tasarımları. Zevkinize göre renkli veya sade fayans seçeceklerini hem zemine hem de duvarlarınıza uygulayabilirsiniz. Böylece hem zengin bir görünüm elde edecek, hem de temizlemesi daha kolay malzemelere sahip olacaksınız. Daha geniş alanlar sahip olmak için uygulanan bir diğer işlem ise mutfak balkonunu kapattırmak oluyor. Eğer siz de mutfağınızın daha geniş olmasını istiyor, yağmur veya toz yüzünden balkonunuzu dilediğiniz gibi kullanamıyorsanız istediğinizde açılabilecek olan pencereleri balkonunuza taktırarak bu alanı keyifli sohbetlerin odak noktası haline getirebilirsiniz.

4 Adımda Mutfak Dekorasyonu Fikirleri İçin Tıkla!

Banyo Tadilatı Önerileri ve Örnekleri

Banyo için uygulanan tadilatların başında duşakabin yapımı geliyor. Büyük bir banyoya sahip olanlar ise daha çok şık ve modern tasarımlı küvetleri tercih ediyor. Bunların dışında ise zemin ve duvar değişiklikleri ile banyonuza yeni ve modern bir hava katabilirsiniz. Klasik model ve renklerden alışılmışın dışına çıkan iddialı renklere kadar geniş bir yelpazede seçim yapabilirsiniz. Banyoda yapılacak işlemlerde mutlaka bina modelinde yer alan su tesisatı planına uygun bir yenileme yapmalısınız. Aksi taktirde ilerde başınızı derde sokacak sorunlar baş gösterecektir.

Daha Fazlasını İstiyorsan Tıkla!

 Ofis Tadilatı Önerileri ve Örnekleri

Rahat çalışma alanları artık günümüzdeki en büyük ihtiyaç. Siz de evinizdeki çalışma alanınızı veya ofisinizi iyi bir tadilattan geçirip bir iç mimar yardımı ile daha geniş bir ofis elde edebilirsiniz. Bildiğiniz gibi çalışma odaları ve ofisler için renk seçimleri çok önemlidir. Fazla rahatlamanızı sağlayacak renkleri seçmeniz durumunda uykunuz gelecek ve çalışmanız sekteye uğrayacakken kırmızı gibi çok canlı ve keskin renkler seçmeniz gözlerini yoracak ve konsantrasyonunuzu bozacaktır. Ayrıca her kişiliğe ve burca göre de renk seçimi önemlidir. Burçlara göre renkler testimizi çözerek hem rahatlayın hem de sizin için doğru olan rengi bulun! 😉

Daha Fazla Model İçin Tıkla!

Evde yapacağınız tadilatlar için önerilerimizi sunduk. Siz de hazırladığınız listeye göre evinizdeki eksikleri gidererek daha rahat bir ortama sahip olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Şimdi dekorasyon tarzınızı keyifli bir test çözerek 5 dakikada belirleyin ve hemen işe koyulun!

Herkese kolay gelsin.

Ayşe Nur Onuk

Siz de evinizi güzelleştirin diye elimizden gelen yaratıcı önerileri sunmaktan büyük keyif alıyoruz. Evde mimar ekibi olarak herkesin hayalindeki evde yaşamasını hedefliyoruz.

4 yorum

 1. Çok güzel öneriler var, görselleri de beğendim

  14 Temmuz 2018, 08:18
  1. Teşekkür ederiz Burçin Hanım, yararımız dokunduysa ne mutlu bize.

   17 Temmuz 2018, 07:12
 2. Aslında hepimizin yapmayı düşündüğü ama cesaret edemediği bir konuda bilgilendirici ve destekleyici bir yazı olmuş. Testler ve görsellerle zihnimde canlandırabilmek de keyifliydi. Teşekkürler evdemimar ekibi.

  14 Temmuz 2018, 09:49
  1. Bir mimar olarak bizi beğenmenize çok sevindik Özge Hanım, teşekkürler.

   17 Temmuz 2018, 07:11

Bizi Arayın