Ev Yenileme için Uygulayabileceğiniz 14 Harika Öneri ve Uzman Fikirleri

Eviniz bütün günün yorgunluğunu atıp dinlendiğiniz ve huzur bulduğunuz yerdir. Bu sebeple her gününüzü geçirdiğiniz evinizin dekorasyon ve düzeni sizin mutluluğunuz için son derece önemlidir. Bazen yaptığınız küçük ve basit değişikliklerle bile ortamınızı değiştirebilir, kendinizi yansıtabilirsiniz. Seçeceğiniz mobilyaların, kullanacağınız renklerin ve aksesuarların birbiriyle uyumlu olması, sizin zevkinize hitap etmesi kendinizi yuvanızda hissetmeniz için çok önemlidir. Ev yenileme fikirleri başlığı altında oluşturduğumuz bu yazımızda kendinizi evinizde daha mutlu hissetmeniz için 14 yenileme önerisi paylaştık.

1- Evinize Uygun Parkeyi Seçin

Evinizi yenilerken seçeceğiniz parkenin rengi son derece önemlidir. Açık renk parkeler kullanacağınız alanı olduğundan geniş ve aydınlıklık göstereceğinden küçük alanlarda kullanılması daha doğrudur. Geniş ve aydınlık odalarınızda ise koyu renkli parkeleri tercih edebilirsiniz. Alan genişliğinin yanısıra parkelerinizin mobilyalarınızla da uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. 

2- Ayna Kullanın

Kullanacağınız değişik tarzda aynalarla odalarınıza modern, şık veya klasik bir hava katmanız  mümkün. Üstelik ışık almayan ya da küçük salon ve yatak odalarınızı boy aynaları ile olduğundan daha geniş ve aydınlık gösterebilirsiniz.

3- Beyaz Mobilyalar Kullanarak Odalarınızı Büyütün

Küçük odalarınızda beyaz mobilyalara ağırlık vererek mekanı olduğundan aydınlık, ferah ve büyük gösterebilirsiniz. 

4- Yastıklar ile Basit ama Etkili Dokunuşlar Yapın 

Koltuklarınıza yastıklar ekleyerek ya da var olan yastıklarınızın kılıflarını değiştirerek salonunuzun havasını kolayca değiştirebilirsiniz. Yastıklar ev yenileme fikirleri edinmenizde size oldukça yardımcı olacaktır.

5- Büyük Mekanlarınızı Sınırlandırmak için Duvarlara İhtiyacınız Yok

Fazla geniş salonunuzu oturma odası ve yemek odası olarak ayırmak veya kendinize alanlar yaratmak ve odalarınızı boyutlandırmak için duvarlar yerine bir kitaplık kullanarak hem odalarınızın havasını değiştirebilir hem de sınırlarınızı oluşturabilirsiniz.

6- Alçıpan Kullanarak Duvarlarınıza Hareket Katın

Kırıp dökmeden duvarlarınızı değiştirmeniz mümkün. Alçıpan ile duvarlarınıza dilediğiniz tarzda şekil verebilir, evinize farklı bir karakter kazandırabilirsiniz. Ayrıca alçıpan uygulaması ile duvarlarınızda kitaplık, raf, televizyon ünitesi gibi mobilyalar da elde edebilirsiniz. Üstelik alçıpanlarınızda led kullanarak evinize farklı bir boyut ve ışıklandırma katabilirsiniz.

7- Boş Duvarlarınızı Değerlendirin

Evlerinizde en çok alanı kaplayan duvarlarınızı unutmayın. Duvarlarınızı boş bırakmak yerine raflar, çerçeveler, tablolar ve aynalar ile dekore edin. Odanızı çok boğmadan çeşitli endüstriyel veya ahşap raflar kullanabilir; ödüllerinizi, fotoğraf ve süs eşyalarınızı sergileyebilir ya da rengarenk çerçevelerle odanıza renk katabilirsiniz. 

8- Bitkileri Kullanın

Bitkileri kullanarak bahçenizi oturma odanıza taşıyabilirsiniz. Yeşili kullanarak odanıza canlılık ve doku katabilirsiniz. Rengarenk saksı ve çiçeklerle de odalarınızı renklendirmek oldukça kolay.

9- Aydınlatmaya Önem Verin

Doğru aydınlatma ile mekanları olduğundan daha farklı göstermek mümkün. Kullanacağınız avizeler ve abajurlar ile odalarınıza modern veya klasik bir hava kazandırabilirsiniz. Ayrıca tercih edeceğiniz aydınlatma, odalarınızı boyutlandırmak ve ferah göstermek için de oldukça önemli. Aydınlatma seçerken odanızın büyüklüğünü ve mobilyalarınızı göz önünde bulundurmayı unutmayın. 

10-  Eskiyi ve Yeniyi Birlikte Kullanın

Salonlarınızda eskiyi ve yeniyi, antika aksesuarları ve modern eşyaları, farklı tarz mobilyaları karıştırmaktan çekinmeyin. Modern salonunuzun uygun köşelerine ekleyeceğiniz bir kaç antika aksesuar ile salonunuza farklı bir çizgi katmanız mümkün.

11- Yuvarlak Hatlara Yönelin

Dar alanlarınızda keskin hatlardan çok yuvarlak kenarlara yönelmeniz çok daha elverişli olur. Küçük odalarınıza koyacağınız yuvarlak halı, dikdörtgen halılara göre odanızı daha geniş gösterecektir. Dar salonlarınızda tercih edeceğiniz yuvarlak hatlı orta sehpa, puf ya da mobilyalar ile mekanınızı olduğundan geniş gösterebilirsiniz. 

12- Duvarlarınızı Renklendirin

Duvarlarınızın rengini değiştirmek odanızın havasınızı anında değiştirecektir. Duvar boyanızı seçerken mobilya ve perdelerinizin renkleri ile odanızın büyüklüğüne dikkat etmeniz çok önemli. Küçük mekanları koyu renklerle boyarsanız odanızı olduğundan küçük ve karanlık gösterebilirsiniz. Bu sebeple dar alanlarda açık renkleri tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Ayrıca iki duvaranızı birbirinden farklı renklere boyayarak odanıza enerji katabilirsiniz. Duvarlarınızı değiştirmek için duvar kağıtlarından da destek alabilirsiniz.

13- Doğru Perdeleri Seçin

Her evin olmazsa olmazı olan perdeler kumaşından desenine kadar bir çok farklı modelde bulunabiliyor. Yalnızca perdelerinizde yapacağınız bir değişiklikle bile odalarınıza yeni bir tarz katabilirsiniz. Perdelerinizi seçerken mobilyalarınız ve duvarlarınızla uyumlu renkler seçebileceğiniz gibi zıt renklerle de odanıza enerji katabilirsiniz. Alçak tavanlı küçük odalarınızda düz renk perde seçmeniz tavanınızın alçaklığının göze batmamasına yardımcı olacaktır. Yüksek tavanlı geniş odalarınızda ise desenli perdelerle hareket katabilirsiniz. Ayrıca mobilyaları desenli ve kalabalık odalarınızda desenli perdeler ortamı boğabileceğinden düz perdelere yönelmeniz daha doğru olacaktır.

14- Tavanlarınızı Değiştirmekten Korkmayın

Eğer duvarlarınızı boyamak zahmetli geliyorsa ya da rengini değiştirmek istemiyorsanız bir başka seçenek tavanınızı boyamak olabilir. Tavanınızın rengini değiştirerek evinizde kolayca değişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca tavanlarınızda asma ve gergi tavan kullanarak salonlarınızı oldukça lüks göstermeniz mümkün. Asma tavan ile salonunuza modernden klasiğe istediğiniz görünümü kolayca verebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle yaşadığınız mekanı güzelleştirirken bilmek isteyeceğiniz önemli bilgiler paylaşmaya çalıştık. Evlerinizin doğru seçimler ve birkaç püf noktayla olduğundan daha güzel gözükebileceğini anlatmak istedik. Umarız bu yazımız sizler için faydalı ve keyifli olmuştur. Siz de kendi eviniz için merak ettiğiniz konuları Evde Mimar ekibine iletebilir, dilediğiniz an iç mimarlarımızla irtibat kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Boya renkleri

 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

2 yorum

  1. Bayıldımm bunlara, odamı ışıklarla ve bitkilerle güzelleştirdim tavsiyelerinizle. Çok teşekkürlerr

    29 Eylül 2018, 19:52
    1. Odanızı güzelleştirmenizde size ilham verebildiğimiz için çok sevindik. Yeni dekorasyon fikirlerimiz için bizi takip etmeye devam edin. Yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

      29 Eylül 2018, 20:02

Bizi Arayın