Ev Yerleştirme, Eşya Yerleştirme Nasıl Olmalıdır? (Örnekli Anlatım)

evyerlestirmeveesyayerlestirme

Kullanıcılarımızdan bizlere en çok gelen sorulardan biri olan “eşyalarımı nasıl yerleştirebilirim” sorusunu bu bölümde sizler için cevaplamaya karar verdik. Bunun için detaylı ve bilgilendirici bir yazı oluşturduk. Umarız sizlere ilham olarak evinizi güzelleştirmeniz için yardımcı olabiliriz.

bannermimar-05

Eşyalarımı Nasıl Yerleştirebilirim?

Eşya yerleştirmek dekorasyonunun temel taşlarından biridir. Doğru şekilde eşya yerleşimi yapılırsa güzel bir dekorasyon da sağlanmış olur. Bu konuya hemen başlamadan önce hangi odayı düzenleyeceğimize karar verelim. Biz işe oturma odasından, salondan başlayalım.

Salon için Eşya Yerleşimi Nasıl Yapılır?

Salon içini dizayn etmeden önce salonunuzda ne yapmak istiyorsunuz, oturup karar vermeniz, düşünmeniz gerekiyor. Temel amacınız sizin rahatlığınız mı yoksa misafir mi ağırlamak istiyorsunuz. Bu kararlar eşya yerleşimi için de kritik olacaktır. Eşyalarınızı seçerken ilham almaya ihtiyaç duyarsanız en ilginç ev eşyaları içeriğimize göz atabilirsiniz.

İzleme odaklı eşya yerleşimi

Televizyon yerleşimi kural olarak televizyon boyutununun 3 katı uzaklığa yerleştirilmelidir. Örneğin televizyonunuz 30 inç ise 90 inç uzaklığında televizyon seyretmeniz önerilir. 2.5 metre uzaklık burada ideal olabilir. Manzara, tablo veya sohbet yerleşimi için de aynı durum söz konusudur. Genel eşya yerleşimi kuralı bir odak noktası belirleyerek onun etrafında yerleşim yapmak üstüne kuruludur.

Mobilya yerleşimi kuralları

Mobilya yerleşimi için temel kural en büyük ve ilk önce kuralıdır. En büyük mobilya ilk önce yerleştirilir. Büyük olanı belirledikten sonra en fazla 2.5 metre ara ile mobilya yerleşimi yapmalısınız. Eviniz ne kadar büyük ve geniş olursa olsun 2.5 metreden fazla boşluk bırakmamalısınız. Sohbet mesafesi olarak adlandırılan bu yerleşim mobilya ve eşya yerleşimi için de oldukça önemlidir.

Geçişlere dikkat edin

Salon içerisindeki yürüme yolları, hareket noktaları doğru şekilde belirlenmelidir. Evde Mimar olarak her yerleşimin insan rahatlığını ön planda tutması gerektiğini düşünüyoruz. Sadece güzel gözüküyor diye dekorasyon yapılmaması gerektiği kanaatindeyiz. Bu nedenle oturma gruplarınızın, koltuklarınızın geçişlere zarar vermemesine dikkat etmelisiniz.

Simetri önemli bir konu

Simetri dekorasyonda, eşya yerleşiminde önemli bir güzel duruş konusudur. Güzel dekorasyonlar ile birlikte gerçekten simetriyi kullanmanızı gerektiğini söyleyebiliriz. En çok incelenen yazılarımızdan biri olan dekorasyon fikirleri başlıklı içeriğimizde de bu konu hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Simetriği bir denge unsuru olarak da kullanabilirsiniz. Odanızı dengeli bir biçimde tüm dekorasyon öğeleri dikkate alınarak dizayn etmelisiniz.

Doğru sehpa yerleşimi

Sehpaların koltuklara yakın olması genel olarak istenir. Sehpalar 25-30 cm aralığından daha fazla bir boşluğa sahip olmamalıdır. Her koltuk yanına sehpa yerleşimi yapılması ise rahatlığı arttırır.

Büyük salonlar için odak bölme

Büyük bir salona sahipseniz iki odak noktasına bölebilirsiniz. Burada simetriyi ve doğru dengeyi dikkate almalısınız. Odak noktaları kimi zaman bir şömine kimi zaman bir farklı renkte bir duvar kimi zaman bir manzara olabilmektedir.

Banyo için Yerleşim Önerileri

banyoduzenlemeoneri

Duşakabin genellikle kapının karşısında olmalıdır. Burada açısal küvetlere gidilirse alandan kazanmış da olursunuz. Banyonuzda bulunduracağınız eşyalar arasında boşluklar bırakmalısınız. Eğer köşelere malzemeler yerleştirirseniz banyonuzun daha büyük gözükmesine vesile olabilirsiniz.

Mutfak için Eşya Yerleştirme Önerileri

mutfakduzenlemeveyerlestirme

Raflar, mutfak yerleştirme kategorisinin önemli alanlarından biridir. Rafları her yerleşimde olduğu gibi kendinize göre ayarlamalısınız. Raf dizaynını en çok kullandığınız eşyaları en ulaşılabilir kılarak başlamalısınız. Rafların her daim pratik olmasına özen göstermelisiniz. Çekmece bölmeleri de ev sahipleri için mutfak kullanımlarını kolaylaştıran etmenler arasında yer almaktadır. Farklı boyutlarda tasarlanırsa kullanımı daha da fazla kolaylaştıracaktır. Kenarlar, köşeler mutfaklar için kritik noktalardır. Raflar, dolaplar, duvar dekorları köşeleri kullanarak oluşturulmalıdır. Gizli raflarda özellikle küçük mutfaklar için iyi bir çözüm olabilir. Gizli raflar ile birlikte yerden kazanabilir, bardaklarınızı ve özel yemek takımlarınızı burada depolayabilirsiniz.

Yatak Odası için Eşya Yerleştirme Önerileri ve Fikirleri

yatakodasidekorasyonuvecalismalari

Yatak odaları hayatımızın önemli bir bölümünü geçirdiğimiz yerlerden biridir. Uyku performansımızı etkiler. İyi bir uyku da hayatımıza etki eder. Bu nedenle iyi bir yerleşim kritik önem taşır. Yerleşime elbette ki mobilyalardan başlanır. Prizlerin yerleri ile bağlantılı olarak yatak yerleştirilir. Işık, alarm gibi elektrik gerektiren eşyalar buna göre dizayn edilir.

İlginizi çekebilir: Küçük yatak odası dekorasyonu

Kapılar yatak odasında kritiktir. Kapıların etrafını rahat bırakmalısınız. Boşluklar yaratmalı, bu alanda dağınıklıktan kaçınmalısınız. Yatak ise odanın odak noktası olmalıdır. Bunun için odanızdaki en uzun duvar kullanmanızı tavsiye ederiz. Yatağı pencelerin altına koymamalısınız. Bu hem dekorasyon hem de sağlık açısından doğru bir tercih olmaz. Küçük bir odaya sahipseniz aynalı dolaplar kullanmalısınız. Yatağın karşısına koyacağınız öğelerde etkileyici olabilir, bir şifonyer seçimi yapabilirsiniz. Büyük bir yatak odanız varsa halıları yatağın altına yerleştirebilirsiniz. Büyük halılar dekorasyonunuza katkı yapar. Niş alanlar ve niş modelleri de yatak odanızı dizayn ederken incelemeniz gereken çalışmalardan biri olabilir. Niş içerisine kimi zaman gömme dolap kimi zamanda iyi bir ışıklandırma dekorasyon için sizlere fayda sağlar. Eğer mümkünse yatak odanızda oluşturacağınız bir okuma köşesi de şahane olabilir.

Çocuk Odası için Eşya Yerleştirme Önerileri

cocukodasidekorasyonuveonerileri

Çocuklar tahmin ettiğimizden çok daha fazla odalarında vakit geçiriyorlar. Uyuyorlar, oyun oynuyorlar, ders çalışıyorlar. Tüm aktiviteleri odalarında geçiyor. Bunun için odaların hem enerjisi hem de dekorasyonu çocuğa uygun olmalı, çocuğun gelişimine katkıda bulunmalıdır. Odanın enerjisi dikkate alınırsa yatağın kapıya bakması istenir. Burada yatağın kapının tam karşısında olması ise enerji açısından tavsiye edilmez. Eğer oda içerisinde ders çalışmaya geniş bir yer ayırırsanız çocuğunuza ders çalışmanın önemini dekorasyon ile anlatmış olursunuz. Çocuk odalarında ayna kullanımında ise en iyi tercih gardrop içidir. Tüm bunların dışında çocuk odalarına bir dünya haritası yerleştirirseniz çocukların vizyonunu ve dünyayı algılama biçimlerine olumlu katkı yapabilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere ev yerleştirme ve özellikle eşya yerleştirme ile ilgili fikirler vermeye öneriler sunmaya çalıştık. Salon, mutfak, banyo, çocuk odası ve yatak odası olarak bölümlere ayrılarak sizlere ilham olmaya çalıştık. Siz de bu konuda merak ettiklerinizi bize sorabilir, Evde Mimar ekibi ile dilediğiniz an rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kültür Taşı Modelleri ve Kullanım Örnekleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın