Evde Mobilya Boyama Fiyatları ve Örnekleri

Evde mobilya boyama, eski mobilyaları tekrar yeni hale getirmek ev sahiplerinin sıkıntı çektiği, kaygılandığı konulardan biridir. Bu konuyu çözmek için ise mobilya boyama fiyatları araştırmasına girerler. Başarılı bir şekilde boyanmış örnekleri incelerler. Biz de Evde Mimar ekibi olarak bu içeriğimizde size hep fiyatları ile ilgili bilgiler vermeye hem de örnekler ile sizin incelemenizi kolaylaştırmaya çalışacağız.

telefonarama

Mobilya Boyama Fiyatları

Fiyatların net bir şekilde verilmesi mobilya boyama için açıklayıcı olmasa da örneklemeler ile size fiyatlandırmamızdan bahsedeceğim. Öncelikle mobilya kavramını biraz açarak size süreçten bahsedelim. Mobilyalar arasında dolapların bulunduğu gibi eski karyola, oturma grubu, sehpa gibi bölümlerde olabilir. Tüm bu ahşap öğeler ayrı şekilde fiyatlandırılabilir. Fakat biz size aşağıda vereceğimiz mobilya boyama fiyatları tablosunda belli örnekler ile fikir edinmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Mobilya Boyama Fiyatları  2 metre  4 metre
 Standart Mutfak Dolapları Boyama-Renklendirme 500 TL  800 TL
 Standart Dolap Boyama-Yenileme  250 TL  500 TL

Evde Eski Mobilya Boyama Uygulamaları

Evde mobilya boyama uygulamaları günümüzde oldukça çeşitlilik kazandırmıştır. Bu çeşitlilik içerisinde müşteri ihtiyacına göre tercih yapılabilir. Yağlı boya, tebeşir boyası, yalnızca verniklemek mobilya yenileme çalışmaları arasındadır. Burada müşterinin ihtiyacına göre çalışmalar yürütülürken mobilyanın durumuna göre de tercih yapılır. Tebeşir boyası, zımparasız mobilya boyama kategorisinde ele alınan çalışmalar arasında yer alırken, evde mobilya boyama sırasında çok kolay biçimde çalışmalar yapılabilir. Eğer mobilyalarınız çok eski değilse vernikleme işlemi de hayat kurtarabilir. Mobilyalarınızı basit bir şekilde vernikleyerek kolayca yenilenmiş hale getirebilirsiniz. Yağlı boya çalışmaları ise biraz daha ağır işlemlerdir. Bizlerin de fiyat verdiği uygulama olan yağlı boya, ustalık isteyen, yenileme isteyen mobilya boyama işlemleri arasında yer almaktadır.

 

boyanmismobilyaornekleri

Mobilya boyama işlemi yapılmış mutfak dolapları

Boyanmış örnek mutfak dolapları

Yağlı Boya ile Ahşap Mobilya Boyama

Yağlı boya, özellikle mutfak dolapları, kapı boyama gibi çalışmalarda sıklıkla tercih edilir. Bu çalışmalar neticesinde önce zımpara, astar gibi uygulamalardan sonra yağlı boya uygulaması yapılır. Yeni ve sağlam gözüken ahşap mobilyalar, kapılar bu yeniliklerini yağlı boyaya borçludurlar.

Vernik ile Mobilya Yenileme

Verniklemek, kapılarda ve bazı eski mobilyalarda kullanılır. Kolay bir çözüm olmakla birlikte eğer mobilya çok eski haldeyse işe yaramaz. İşe yarar çözümleri gerçekleştirmek için yağlı boya denenebilir. Fakat mobilyanızdaki ufak hataları gidermek, biraz olsun toparlamak istiyorsanız vernik kullanılabilir.

Zımparasız Mobilyama Boyama-Tebeşir Boyası

Tebeşir boyası genellikle hobi ürünlerinde kullanılan zımparasız mobilya boyama sağlayan uygulamalardan biridir. Eğer ufak sehpalarınız masalarınız varsa tebeşir boyası seçeneğini deneyebilirsiniz. Buna nazaran mobilyalarınız büyük boyutlarda ise zımparasız mobilya boyama bir başka deyişle tebeşir boyası çalışmasını yapmanızı tavsiye etmeyiz.

Bir takipçimiz kendi çalışma masasını kedisinin yardımıyla akrilik boya ile boyamış, üstüne de mat vernik geçince ortaya böyle güzel bir masa çıkmış.

 

Mobilya Boyama Örnekleri

Mobilya boyama yaptırmak isteyenlerin birçoğu acaba nasıl olacak, boyanmış mobilyalar nasıl görünür sorularının cevaplarını merak ediyor halde bulunuyorlar. Biz de bu merakların giderilmesi için başarılı mobilya boyama örnekleri derlemesini yaptık. Bu derlememiz içerisinde ülkemizdeki mobilyalara benzer öğelerin bulunmasına ayrı özen gösterdik. Örneklerimiz ile sizi baş başa bırakarak ilham almanızı diliyoruz.

Hangi Boya ile Mobilya Boyama Yapılır?

Mobilya boyama işlemleri özel bir ürün olan ve ismi de işlevi ile uyuşan mobilya boyasıdır. Ahşap mobilya ve benzer kapılar mobilya boyası olarak adlandırılan su bazlı ürünler ile boyanır. Genel yanlış ise bu konuda yağlı boya çalışmalarının yapılması yönündedir. Yağlı boya hem daha ucuz olup hem de vernik ile birlikte çok iyi yenileme sağlayamamaktadır. Yenilemelerin her biri değerli olmalı, yeni bir kapı edinmiş gibi evi güzelleştirmelidir. Bu nedenle kapı boyama veya mobilya boyama işlemleri yaparken özellikle mobilya boyası ile uygulama yapılacağına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ahşap Eskitme Mobilya Boyama Nasıl Yapılır ?

Evinizde eski görüntüsü ile canınızı sıkan ahşap mobilyaları kolay ve zevkli bir şekilde çok güzel bir görünüme kavuşturmalısınız. Üç farklı teknik ile mobilyalarımızı boyayarak hayalinizde ki eve sahip olabilirsiniz. Ancak bu mobilya tekniklerini kullanırken doğru uygulanması için oldukça dikkat etmelisiniz. Eskitme pudrası, eskitme boyası ve eskitme kremi ile  mobilyalarımızı farklı teknikler yardımı ile boyama yapabiliriz.

Ahşap Mobilya Eskitme Malzemeleri

Ahşap mobilyalarınızı eskitme tekniği ile  boyarken oldukça dikkatli ve titiz bir şekilde işlemi gerçekleştirmelisiniz. Aynı zamanda kullanacağınız malzemelerinde  kaliteli olmasına  dikkat etmelisiniz. Eğer kötü ve kalitesiz malzemeler kullanırsanız  bu malzemeler boyadığınız  mobilyalara zarar verebilir ve geri dönülmeyecek hasarlara yol açabilir. Ahşap mobilyalarınız da eskitme tekniği ile boyama yapabilmeniz için ihtiyacınız olan malzemeler bunlardır:

 1. Su bazlı arkilik boya
 2. Eskitme boyası
 3. fırça
 4. sünger

Eskitme Pudrası,  Boyası ve kremi Arasında ki Farklar Nelerdir?

Ahşap mobilya boyama eskitme pudrası  mobilya boyaması bittikten sonra çok doğal ve yumuşak oluyor. Eskitme kremi ise mobilya boyaması sonrasında daha net bir şekilde duruyor. Daha eski görüntü sevenler, eskitme kremi kullanabilir. Daha net görüntü sevenler, eskitme kremi kullanabilir.Eskitme pudrasında küf ve oksit  görüntüsüne sahip olurken, eskitme kreminde çok daha gerçekçi  ve yıpranmış görüntüsünü elde edersiniz. Mobilya boyalarının renk seçenekleri de farklılık gösteriyor. Eskitme kreminde yıllanmış bir bordo harika bir görüntü verirken eskitme kreminde  niş yeşili muazzam bir görüntü veriyor.

Mobilya boyama işlemleri için boya seçimi  yaparken evinizin dekorasyon anlayışına uygun bir seçim yapmanız gerekmektedir. Evinizde kullanacağınız  dekoratif eşyalar ile uyumunu sağlayabilmeniz gerekir. Özellikle zeminde kullandığınız parkenin boya rengini, ahşap mobilya boyama işlemlerinde de kullanarak iç dekorasyonunuz da bir bütünlük sağlayabilme imkanınız var.

 

Neden Mobilyaları Boyamamız Gerekir?

Mobilya boyama çalışmaları genellikle eskiyen mobilyaları yenilemek amacı ile yapılır. Özellikle mutfak dolapları ve banyo dolapları bu mobilyalar arasında gösterilebilir. Mutfak dolaplarının yenilenmesi işlemi ise mobilya boyama çalışmaları arasında başı çekmektedir. Burada kapakların malzemeleri boyamayı belirler. Lake dolaplar, akrilik dolaplar uygulamaların nasıl gerçekleşeceğini belirleyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Bu yazımızda size mobilya boyama ile ilgili bildiklerimizi aktarmaya çalıştık. Fiyat bilgisinden uygulama bilgilerine kadar birçok noktada size aktarımlarda bulunarak örnekler ile de görsel desteklemesi yapmaya gayret ettik. Siz de kendi evinizdeki mobilyaları boyatmak, yenilemek istiyorsanız Evde Mimar ekibi ile iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi istediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Barış Korkmaz

Dekorasyon konusunda size yardımcı olmaya çalışıp daha mutlu ve huzurlu evlerde yaşamanıza destek olmaya gayret edeceğim. Yazılarımızı takip edebilirsiniz.

14 yorum

 1. Mobilya boyama ile ilgili guzel bir icerik olmus. Orneklere de bayildim.

  19 Şubat 2018, 12:31
 2. Ahşap ve mobilya boyamayla ilgili tüm sorularımı cevapladınız yardımlarınız için teşekkür ederim

  19 Şubat 2018, 12:32
 3. Eski eşyalarım vardı. Onları atmayı planlıyordum . Fakat burayı gördükten sonra yenileyip kullanmaya karar verdim 🙂

  19 Şubat 2018, 12:33
  1. Görüşleriniz için çok teşekkürler. Biz de sizin gibi ev sahiplerini bilgilendirmek için bu içeriğimizi oluşturduk, böyle hikayeleri duyunca mutlu oluyoruz.

   19 Şubat 2018, 13:08
 4. Merhaba, ahşap mobilyaya zımpara yapıp, polisan X1 ile boyamayı düşünüyorum. Son olarak vernik atmak gerekir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  12 Nisan 2018, 18:05
  1. Merhabalar
   Yaptığınız işlem doğru. Vernik atmak gerekebilir. Burada kişisel zevkiniz ve mobilyanın son durumu çok önemli bir nitelik taşıyor.

   13 Nisan 2018, 14:50
 5. Merhaba yemek odası takımım sağlam fakat siyah renginden sıkıldım beyaza çevrilebilir mi ?tesekkurler

  30 Nisan 2018, 20:14
  1. Tabi yapabilirsiniz fakat mobilyalarınızın üstündeki boya burada önemli bir faktör. Mobilya boyama işlemleri için altındaki boyanın uygun olması gerekir. Aksi takdirde zımpara yapmak gerekecektir.

   1 Mayıs 2018, 07:11
 6. Merhaba, Öncelikle yazınızı zevkle okudum. Benim bir sorum olacaktı. Beyaz lake çocuk odası takımımız var. Renkte hafif sararmayla birlikte birkaç yerinde deformasyon bulunduğu için boyatmak istiyorum. Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz.

  29 Mayıs 2019, 01:48
  1. Merhabalar, bu tür sararmaları panel boyalar ile giderebilirsiniz. Özel mobilya boyaları kullanarak dönüşüm astarı ile birlikte uygulama yapılabilir.

   31 Mayıs 2019, 07:50
 7. Merhaba, kaplama mobilyalarım var, hangi marka ürünleri kullanmamız gerekir sonucun iyi olması için çünkü yapanlardan duyuyoruz sonrasında boya dökülüyor. Kaliteli bir görüntüyü nasıl elde ederiz? Ayrıca temizliğe uygunmudur bu boyalar, silerken kalkarmi? Teşekkürler..

  1 Eylül 2019, 11:22
  1. Kaplama mobilyaları temizlerken çok ıslak olmayan az nemli bir bezle silmeniz ve kurulmanız önerilir. Böylelikle daha uzun süre kullanabilirsiniz. Kullanılan boya türüne göre kalkma durumu değişebilir. Baskı uygulamadığınız takdirde bir sorun yaşamazsınız 🙂

   4 Eylül 2019, 15:24
 8. Merhaba mutfak dolaplarımin kaplamaları atti tamamen kaldırıp boyamak istiyorum Polisan x1 veya dyo hidrolux ile boyayanlari gördüm ama kararsız kaldım sizin tavsiye edeceğiniz bi boya varmi

  9 Nisan 2020, 13:46
  1. İki boya markası da sektörde oldukça güçlü isimler. İkisini de kullanabilirsiniz. Hangisi sizin için daha ulaşılabilirse onu kullanabilirsiniz çok bir fark olmayacaktır.

   25 Nisan 2020, 01:42

Bizi Arayın