Evde Şark Köşesi Nasıl Yapılır-Şark Dekorasyonu Örnekleri

sarkkosesidekorasyonuvenasilyapilir

Türkçe’de ‘Doğu’ anlamına gelen Arapça kökenli Şark kelimesi, doğu kültürü ve Osmanlı kültürünü düşündüğümüzde aklımıza geleneksel oturma alanlarını getirir. Türklerin göçebe olduğu dönemlerden bu yana kullanılan ve Osmanlı döneminde bütün anadolu evlerinin misafir ağırlama köşesi haline gelen Şark köşeleri günümüzde de yeniden evlerde yerini almaya başladı. Siz de evinizde Şark Köşesine yer vererek misafirleriniz ve kendiniz için sıcak bir oturma alanı oluşturabilir, günlük koşuşturmadan biraz olsun uzaklaşıp zamanda yolculuk yapabilirsiniz. bannermimar-04

Şark Köşesi Nedir?

Şark köşesi; kilim veya etnik desenli kumaş ile kaplı minderler ve ahşap divandan ya da yalnızca minderlerden oluşan sedirler ile kilim, halı, bakır çanaklar ve sürahiler gibi geleneksel aksesuarlardan meydana gelen, anadolu kültüründe misafir ağırlamak için oluşturulmuş alanlara denir.

Şark Köşesi Dekorasyonu Örnekleri

Şark köşesi yapabilmek için öncelikle örnekleri incelemek gerekir. Eğer örnekleri doğru şekilde incelersek kendi evimiz için de fikirler oluşturabiliriz. Burada kendi alanımızı doğru anlamalı, beğendiğimiz örneklerden aldığımız ilhamlar ile şark köşesi dekorasyonu için oluşturduğumuz alanı tekrar dizayn etmeliyiz.

Evinizde Şark Köşesi Nasıl Yapılır-Oluşturmak İçin Nelere İhtiyaç Var?

1- Şark Köşenizin Olmazsa Olmazı Sedirler!

Eğer evinizde bir şark köşesi oluşturmak istiyorsanız sedir olmazsa olmazdır. Sedirler bir ahşap baza ve etnik desenli kumaşlar ya da kilimlerle kaplı minderlerden meydana gelir. Ahşap bazaların üzerine ve duvarlara minderler yerleştirilir. Sedirler “L” şeklinde ve bazen de “U” şeklinde duvarlara konumlandırılır. Sedirin yüksekliği ise yöreden yöreye değişim göstermekle birlikte anadolu kültüründe yerde yemek yenildiği için genellikle sedirler yere yakın olmaktadır. Siz de kendi konforunuza göre bir yükseklikte sedir yaptırabilirsiniz. Bunlarla birlikte yalnızca minderlerden oluşan oturma alanları tasarlamanız da mümkün. Yalnızca minderleri kullanarak hem rahat hem kolay hem de hesaplı bir sedir oluşturabilirsiniz.

2- Geleneksel Halılar ve Kilimler Kullanın

Şark köşesi oluşturmak istiyorsanız yalnızca sedirler kullanmanız yeterli olmayacaktır. İstediğiniz o geleneksel görünüm için sedirlerle birlikte halı ve kilimlerden de destek almalısınız. Etnik desenlere sahip geleneksel halıları tercih etmeniz ve modern tasarımlardan kaçınmanız ortamın bütünlüğü açısından oldukça önemli. Ayrıca halı kulanmak yerine kilimlerden de yararlanabilirsiniz. Kilimleri sadece yerde değil duvarlara asarak da kullanabilirsiniz. Duvarlara astığınız kilimler sayesinde şark köşenizde aradığınız geleneksel atmosferi oluşturabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Kilim desenleri

3- Şark Köşenizi Perdelerle Tamamlayın

Şark köşenizi oluştururken seçeceğiniz perdeler de oldukça önemli. Perdelerinizi seçerken sedirlerinizin ve kilimlerinizin desen ve renkleri ile uyumlu olmasına ve modern çizgilerden uzak olmasına dikkat etmelisiniz. Sedir minderlerinin ve kilimlerin oldukça desenli olmasından dolayı daha ferah bir görüntü için düz ve desensiz perde veya yalnızca tüllerden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte tamamen etnik bir görüntü için perdenizde de bu motiflerden yararlanabilirsiniz.

4- Şark Köşenizi Aksesuarlarla Süsleyin

Şark köşenizin bir başka olmazsa olması tabii ki aksesuarlardır. Kendinizi geçmiş zamanlarda hissetmek, geleneksel yaşama olan özleminizi gidermek için şark köşenizde eskiyi andıran, anadolu ve etnik kökenli aksesuarlardan yararlanmalısınız. Sedirlerinizin arasına sereceğiniz halı ya da kiliminizin üzerine rahle ve bakır sini koyabilirsiniz. Sini kullanmak istemiyorsanız eskitme ya da ahşap oymalı sehpalar kullanabilirsiniz. Eğer dilerseniz sehpalar ve siniler yerine yine motifli puflar da kullanmanız mümkün.Duvarlarınıza bir kaç raf ekleyip buralara bakır ve gümüş sürahi, semaver, ibrik, bardak ve çanaklar koyabilirsiniz. Ayrıca geleneksel çerçeveli aynalardan da yararlanabilirsiniz.

5- Kol Yastıkları Kullanın

Sedirleriniz için kol yastıkları yaptırarak hem güzel bir görüntü elde edebilir hem de çok daha rahat bir oturma alanı elde edebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Kendin yap fikirleri

sarkkosesicalismasi

6-  Duvarlarınıza Saz ve Bağlama Asın

Anadolu kültürünün en önemli simgelerinden olan saz, bağlama ud gibi müzik aletleri de şark köşesi konseptine oldukça uygun aksesuarlardır. Eğer aile yadigarı biz saz veya bağlamanız varsa eminiz oluşturduğunuz şark köşesinin duvarına yakışacaktır. 

7- Modern Şark Köşesi Mümkün

Eğer evinizde şark köşesinin samimiyet ve rahatlığını istiyor ama geleneksel tarzlar bana göre değil diyorsanız, modern bir şark köşesi yaratmanız da mümkün. Şark köşenizde modern desenlerde ve canlı renklerde kumaşlara sahip minderlere yer vererek modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Geleneksel şark köşesinde olduğu gibi modern şark köşesinde de kullanacağınız perde, halılar ve aksesuarların sedirinizle uyumlu olması oldukça önemlidir.

Hepimiz gün içerisinde bir çok koşturmanın içinde yoruluyoruz. Evimize döndüğümüzde ailemizle ve sevdiklerimizle rahat ve huzurlu bir oturma alanı arıyoruz. Bu yazımızda, modern çizgilerden çok geleneksel motiflere özlem duyanlar için kendilerini geçmiş zamanlarda bir anadolu evinde gibi hissetmelerini sağlayacak şark köşesi dekorasyon önerilerinde bulunduk. Umarız faydalı olabilmişizdir. Sizler de şark köşesi ile alakalı merak ettiklerinizi Evde Mimar ekibi ile paylaşabilir, dilediğiniz zaman sorularınızı bize iletebilir ve iç mimarlarımızdan kendi eviniz için öneriler alabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Vintage dekorasyon örnekleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın