Eviniz İçin İlginç Aydınlatma Fikirleri ve Önerileri

Estonyalı ünlü mimar Louis Khan “Güneş binaya çarpana kadar binanın ne kadar muhteşem olduğunu bilmiyordum.” diyerek aslında aydınlatmanın tüm önemini bir cümle de özetlemiş. Ancak biz yine de sizler için aydınlatma konusunda önem vermeniz gereken noktaları paylaşmak ve farklı aydınlatma fikirleri vermek istedik.

Öncelikle ışığın doğru kullanımı çok önemli. Işığın hangi açı ve yükseklikten geldiği, hangi ortam için kullanıldığı gibi dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Öncelikle enerji tasarrufu için CFL ve ya LED ampuller kullanın. Aşırı yüksek ışık hem gözleri yorar hem de enerji kaybına neden olur. Bu yüzden ışıklar mümkün olduğunda saklanmalıdır. Bunun için tavanlara niş yaptırabilirsiniz. Işığın daha etkili olması için yere değil de, duvar ve tavanlara yansıtabilirsiniz.

Yemek odası ya da çalışma odası gibi yerlerde metal ve ışık geçirmeyen aplikler kullanırsanız ışık etrafa fazla yayılmaz ve masaya odaklanmanızı sağlar. Televizyonunuzun arkasında koyacağınız ışıklar televizyondan duvara geçişteki o keskinliği kırarak gözü daha az yoracaktır. Bu yüzden televizyonunuzun arkasına hafif bir ışık yansıtacak ışıklar koyabilirsiniz.

Koridorlarınız için geniş aydınlatma açılı, yatak odalarınız için şiddeti ayarlanabilen ışıklar tercih etmenizde de fayda var. Ayrıca dolap içlerine yerleştirilen ışıklarla hem tasarruf hem de şık bir görüntü elde edebilirsiniz.Bunlar dışında mutfaklarınızda mutfak gereçlerinden yapılmış, kullanmadığınız eski eşyalardan çok yaratıcı lambalar yapabilirsiniz. Şu sıralar çok kullanılan demirlerden istediğiniz şekli vererek ve boyayarak kendi eviniz için birçok farklı tasarım yapabilirsiniz.

Bu yazımızın devamında sizlere odalara göre aydınlatma nasıl olmalı veya klasiklerin aksine yeni moda aydınlatma örnekleri nelerdir ve nasıl evlerde kullanımı daha doğru olur bunları paylaşacağız.

Salon Aydınlatma Fikirleri

Salon aydınlatması genel olarak büyük bir avizeyle bitirilir ama aslında salonunuz için birçok model ve seçenek vardır. Salon büyüklüğüne , ev dekorasyonunuza göre kendinizi uygun olan aydınlatmaya ulaşabilirsiniz. Değişik bir hava yaratmak veya sıra dışı bir görünüm elde etmek isteyenler için evin boyutuyla orantılı olarak tepe aydınlatması kullanılabilir . Salonunuzda var ise kütüphane veya raflar varsa o bölümlere yerleştireceğiniz led aydınlatma ya da şeffaf aplikler görünüm olarak da aydınlatma olarak da sizleri ve misafirlerinizi tatmin edecektir.

Mutfak Aydınlatma Fikirleri

Mutfaklar günümüzde küçük yapılıyor olsa da onları olduğundan büyük göstermek veya daha kullanışlı bir hale getirmek bizlerin elindedir . Mutfaklarımızı sadece yemek yaptığımız yer olarak kullanmamakla beraber onları bir yaşam alanı olarak görüp ailecek vakit geçirdiğimiz yerler olarak da dekora etmeliyiz bunları yaparken de en önemli noktalardan biri de aydınlatmadır . Gün ışığı en yararlı ve bulunduğu ortamı çok  güzel aydınlatan bir seçenek olsa da kısa sürede bir sorun olmamakla beraber uzun sürede mutfak dolaplarınızda renk değişimleri veya renkte dalgalanma olabilir . Olabildiğince dekorasyonunuzu yaparken gün ışığının konumunu göz önünde bulundurunuz. Şimdi ise gün ışığının gelmediği yada gün ışığından yararlanmak istemediğimiz yerlerde kullanacağımız aydınlatmalardan bahsedeceğiz.Bu sıralar çokça karşımıza çıkan tasarımların genelinde mutfak dolabı altı aydınlatma kullanılmaktadır . Bu uygulamada led aydınlatmadan yardım alınmaktadır.İkinci olarak da direk mutfak dolaplarına yapılan led ışık aydınlatmalarından yardım alabilirsiniz.Bu size tezgah çalışma alanında daha net bir ışık sağlayacaktır.

 Abajur ve Lambader Kullanımıyla İlgili Fikirler

Abajur aydınlatma açısından bütün odanızda istediğiniz derecede aydınlatamayabilir fakat dekorasyon olarak ve belli nokta aydınlatma açısından oldukça tercih edilmektedir . İsterseniz yatağınızın kenarındaki komidinin üstüne yerleştirebilir , isterseniz de yatağınızın başında bulunan duvara sabitleyerek geceleri kitap okumak istediğiniz zaman rahatlıkla kullanabileceğiniz bir ortam hazırlayabilirsiniz.

Lambader  için eskiden kitap okuma köşesinde kullanılıyor kanısı vardı fakat son 5 yılda bu kanı tamamen değişti . Artık lambaderler evimizin bütün odalarına girerek mükemmel bir ortama sahip olmamızı sağlamaktadır.

Bugün sizlere evinizde ki dekorasyonda en temel taşlardan biri olan aydınlatmayla ilgili bilgiler verdik. Umuyoruz ki sizler için yeni bakış açıları oluşturup , fikirler verebilmişizdir . Biz Evde Mimar ekibi olarak aklınıza takılan bütün dekorasyon sorularını cevaplamak için buradayız .

İlginizi çekebilir: Eviniz İçin Işıklandırma Fikirleri

İlginizi çekebilir: Fayans Modelleri ve Fiyatları 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın