Evinizde Uygulayabileceğiniz Amerikan Mutfak Modelleri

1Amerikan mutfak olarak bilinen açık mutfak modeli, salon ile mutfağın ortak alanı paylaştığı, herhangi bir duvar veya panel kullanılmayan mutfak tipidir. Genellikle küçük alanlarda tercih edilen bu tip mutfaklar, Amerikan ismini ağır kokulu yemek kültürünün pek yaygın olmadığı Amerikan kültüründen alır. Amerikan mutfak modelleri uygulanacak mekana göre farklılık gösterir. Ada, U ve L olarak üç ayrı kategoride incelenebilir.

Amerikan Mutfak Ada Modelleri

Son zamanların trend mutfak modellerinden olan ada mutfak, mutfak tezgahı algısının biraz dışına çıkarak, mutfak alanının ortasına bir ada gibi konumlandırılmış tezgah, masa ve bar gibi çoklu kullanım yüzeyinden ismini alıyor.Mutfakta bolca vakit geçirenler için oldukça kullanışlı olmasının yanı sıra modern bir görüntü ortaya koyarak son yıllarda bolca görmemize sebep olmuştur. Sadece mutfak olarak görmeyip yapılan tasarımlarla kendinize bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Amerikan Mutfak L Tipi Örnekleri

Adından da anlaşılacağı üzere mutfağı L gibi saran sıra tezgahlardan oluşan bu model genelde metrekare bakımından küçük alanlarda kullanılıyor.Küçük alanlarda kullanıldığı gibi büyük mutfaklarda da kullanımı mevcuttur. L mutfağın kullanımında dolap seçimi çok önemlidir ve değişik iç düzenlerle küçük olan mutfağınızı oldukça kullanışlı hale getirebilirsiniz .

Amerikan Mutfak U Tipi Örnekleri

Mutfak alanını U şeklinde 3 duvarı da saran bu mutfak çeşidimiz uzun U ve kısa U olarak büyük veya küçük mutfaklarda da kullanım sağlamaktadır. U tipi mutfakların kullanım olarak diğer mutfaklardan farklı oldukça fazla depolama alanı ve üç taraflı biz tezgaha sahip olmasıdır . Tezgahın büyük ve fazla olması mutfağınızda daha rahat hareket etmenizi veya size yardım etmek için gelen misafirlerinizle hoş vakit geçirmeniz için oldukça uygundur .

 Amerikan Mutfak Avantajları

Amerikan mutfağın avantajlarının başında yaşam alanını daha geniş göstermek ve dar alanları fonksiyonel hale getirmek geliyor.Aynı zamanda yemek yaparken yada mutfakta vakit geçirirken yaşam alanından kopmadan bir bütünlük içinde olmak size ve sevdiklerinize iyi gelecektir.Aynı zamanda bir alanda sınırlı olmadığınız için yaşam kaliteniz artacaktır.

Açık mutfak modelinin, sadece dar alanlar için bir alternatif değil ayrıca geniş alanlarda iç mimarinin bütünleyici bir parçası olması ve modern bir görünüm kazandırması bir diğer avantaj.

Amerikan mutfağın olmazsa olmazı bar masası, dar alanlar için kurtarıcı bir yemek masası görevi görmekle beraber, daha geniş alanlarda dekoratif veya tamamlayıcı olarak tercih edilmekte.

Amerikan Mutfak Tercih Sebepleri

Amerikan mutfak evinizde daha samimi bir görüntünün oluşmasını sağlar. Daha sıcak bir atmosfer yaratan amerikan mutfak için ev dekorasyonunuzu da güçlendirdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Mutfak dekorasyonu güzel olan evlere dikkat ettiğimiz ada mutfak kullandıklarını net bir şekilde görebiliriz.

Amerikan mutfak modelleri kullanım açısından da avantajlı seçimlerdir. Hem yemek yapılan yer ile yakınlık sağlaması hem de kullanım alanı açması nedeni ile özellikle küçük evlerde tercih edilir. Eğer sizin de eviniz 1+1 stüdyo bir daire ise mutfak seçiminizi amerikan mutfaktan yana kullanmalısınız.

Sizlerle paylaştığımız Amerikan mutfak modellerinden fikir alabilir, sizde uygulayacağınız mekana göre doğru model ve tasarımlardan yararlanabilirsiniz. Mutfak modelinizi tasarlarken evinize özel mutfak dolabı modellerin de bu yazımızdan inceleyebilirsiniz. Ayrıca profesyonel bir iç mimara danışmak isterseniz Evde Mimar ekibiyle iletişime geçebilir, öneri alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Tarzınıza Göre Beyaz Mutfak Dolabı Modelleri ve Örnekleri

Evinize Özel Mutfak Dolabı Modelleri ve Tasarımları

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın