Evinize Özel Mutfak Perdeleri ve Modelleri

Perde seçimi aslında kolay olarak görünse de detaylara inildiğinde odanın bütünlüğünü sağlamak için oldukça önemli bir etkendir. Yanlış bir perde seçimiyle dekorasyonunu özenle yaptığınız , renklerini birbirine kombin ettiğiniz mutfağınız istediğinizden çok uzak demode bir havaya bürünebilir. Mutfak perdesinde dikkat etmeniz gereken detay evinizin diğer odalarından daha fazladır . Bunun nedenlerini sıralamamız gerekirse ;

  • Kullanacağınız malzemeye göre tercih yapmalısınız.
  • Pencerenin konumuna dikkat etmelisiniz.
  • Pencerenizin boyutunu göz önünde bulundurmalısınız.
  • Mutfak yemek kokusunun ve lekelenmelerin yaşandığı bir ortam olduğu için perde seçiminiz de leke tutmayan ve kokuyu içine hapsetmeyen bir perde tercihi yapmaya özen gösteriniz.
  • Ocağınızın konumuna bağlı olarak perde tipinizi seçmenizi öneririz.

Mutfağınızda tercih edeceğiniz perde için kendinize koymanız gereken kriterler vardır bunlar perdelerinizin modern,fonksiyonel ve pratik oluşu olmalıdır. Hem özenle seçtiğiniz mutfak dolaplarınızla uymalı , hem seçtiğiniz küçük ev aletlerinizle bütünlük kurup ilk kriter olan modern seçeneğini tamamlamış olacağız. Fonksiyonel olmalı bizler için önemli çünkü mutfak çok vakit geçirdiğimiz bir ortam ve gerekirse tek başımıza kullandığımız bu ortamı yeri geldiğinde ailenin bütün fertleriyle kullandığımız için seçtiğimiz perdenin fonksiyonel olması oldukça önem taşıyor . En can alıcı kısım ise tercih ettiğiniz perdenin size eziyete dönüşmemesi ve pratik olmasıdır . İstediğiniz zaman söküp yıkayabilmelisiniz aynı zamam da yerini değiştirmek istediğinizde sizi uğraştırmamalıdır.

Mutfak Perdesi Modelleri

Saymış olduğumuz perde özelliklerine sahip olan perde çeşitlerinden bahsetmemiz ve onlar hakkında sizlere bilgi vermemiz gerekirse sizlere önerebileceğimiz ve en sık tercih edilen perde çeşidi stor perde modelidir . Küçük mutfak pencereleri içinde büyük pencereler içinde en fazla tercih edilen bu modelin çizgili olarak tercih edilen modeline ise zebra perde adı verilir. Bulunduklara ortama sakinlik ve ferahlık katan bu modelimiz aynı zamanda fonksiyonel olması açısından da oldukça tercih edilmektedir. Temizliğinin de oldukça kolay  ve pratik oluşunu da tercih sebeplerine sayabiliriz .

Bahsedeceğimiz bir diğer perde çeşidi  ise jaluzi perde modelidir.Jaluzi perdeler aslında iş yerlerinde sıkça rastladığımız bir perde modeli iken artık evlerimizde de renk renk kullanımımıza açılmış oldu. Jaluzi perdelerde kullanılan ham madde hafif ve dayanıklı olan alüminyumdur. Alüminyum oluşu sayesinde diğer perdelere göre avantajlı olduğu konular bulunur. Temizliği de sanılanın aksine oldukça kolaydır. Toz alırken temizleyebileceğiniz gibi silerek de temizleyebilirsiniz hatta bu temizleme işlemini yaparken eski veya kullanmadığınız çoraplardan yardım alabilirsiniz .

Son olarak sizlere bahsedeceğimiz perde çeşidi ise japon perde modelidir. Japon perde modelini bizler ocağa yakın olmayan ve küçük olmayan evler için tavsiye etsek de sizler evinizin dekorasyonu ve ihtiyacına göre tercihinizi yapabilirsiniz.

Mutfağınızda tercih edebileceğiniz , tercih ederken dikkat etmeniz gereken perde detaylarından bahsettik. Hangi eve hangi perde olur veya hangi perde nasıl temizlenir konularında bilgiler verdik . Umuyoruz ki işinize yaramış aklınız da var olan sorulara cevap bulmuşsunuzdur . Cevapsız kalan sorularınız için biz Evde Mimar ekibi ile her zaman iletişime geçebilirsiniz .

İlginizi çekebilir : 4 Adımda Mutfak Dekorasyonu Önerileri

Beyza Gözükızıl

Yazdığım içeriklerin her birini örnekler inceleyip size ilham olacak derlemeler oluşturma gayesi ile yapıyorum. Güzel evlere sahip olmak için bana merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz.

Bizi Arayın