Evinize Yakışır En Güzel Yer Döşeme Modelleri

Yıllardır süre gelmiş olan  ev dekorasyonu alışkanlıklarını değişmeye başladığımız son 5 yıldır bu değişime ayak uyduran ve evlerde , okullarda, ofislerde ve dış mekanlarda karşımıza çıkan yeni nesil yer döşemelerinden bahsedeceğiz . Kimisini daha önce bildiğiniz veya evinizde kullandığınız döşemelerin kaç farklı çeşidi olduğunu konusunda ve iç mekan kadar dış mekan tercihlerinde de ne kadar fazla yer döşeme modeli olduğu konusunda yeni bir bakış açısı oluşturmanız için örneklerle açıklayacağız .

8 Farklı İç Mekan Yer Döşeme Modelleri

Evinizin iç dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri yer döşemesidir .Odanın tamamlanıp odanın bütünlüğünün sağlanması için duvarlardan ve kullandığınız tekstil ürünlerine kadar dikkat edilerek zemin dekorasyonuna karar vermelisiniz . Sizin veya evinizin enerjisini ve stilini belirleyecek olan bu kocaman parça özenle seçilmelidir . 8 farklı yer döşemesinden hangisi sizin stilinizi yansıtacak buyrun seçim sizin !

1-Seramik Fayans Yer Döşeme Modelleri

Evinizin yer döşemelerinde ışıl ışıl bir tercih yapmak istiyorsanız seramik fayans tam size göre ! Üst yüzeyi parlak cilalı seramik panolardan oluşan seramik fayanslar genellikle büyük evlerde tercih edilmektedir , bulunduğu ortamın daha ferah görünmesini sağlamaktadır. Temizlik açısından leke tutmayan ve kolay kolay leke belli etmemesinden ötürü iş yerlerinde ve okullarda oldukça tercih edilmektedir. Eğer merdiven olan bir zemini döşeme düşüncesindeyseniz seramik fayans sizler için uygun değildir , kaygan oluşu sebebiyle merdivenlerde düşme tehlikesi bulunmaktadır .

2-Cilası Olmayan Doğal Taş Karolar

Tezatlığın ortaya çıkardığı bu güzel yer döşeme modelinin özelliklerinden bahsetmemiz gerekirse düzgün bir biçimde kesilmiş karolardan oluşur tezatlığı sağlayan ise karoların yüzeylerinin pürüzlü olmasıdır. Bu pürüzlü görünüm sayesinde doğallığı bozmadan yer döşemenizi  şık bir biçimde tamamlamış olursunuz.

3-Ahşap Lamine Parke Yer Döşeme Modelleri

Döşeme olarak sentetik olan parkeler gibi kolaylıkla döşenen ahşap lamine parke görünüm olarak daha şık ve doğal bir hava yaratmaktadır. Bunun sebebi olarak ahşaptan imal edildiğini söyleyebiliriz . Ağacın rengi ve kalitesine göre farklılık göstermektedir . Maliyete bakıldığı zaman normal sentetik parkeye göre maliyetinin fazla olmasının sebebi olarak yukarıda belirttiğimiz gerçek ağaçtan imal edilmesi ve daha kaliteli olmasıdır.

İlginizi çekebilir: Parke Fiyatları ve En Çok Tercih Edilen Parke Markaları

4-Mermer Yer Döşeme Modelleri

Mermer asla modası geçmeyen bir yer döşeme modelidir .Diğer modellere göre maliyeti daha fazla olmasının dışında size sunduğu imkanlarla tercih etmemeniz için hiç bir neden yoktur. Şık ve modern görüntüsü ile kolay temizlenen yüzeyi ile sıkça tercih edilmektedir.

5-Ahşap Rabıta Yer Döşeme Modelleri

Kullanımı nispeten zor olan ahşap rabıta görünüm olarak oldukça zengin ve modern bir görüntü sağlamaktadır . Her türlü dekore edilmiş evde kullanılan ahşap rabıta bakım olarak düzenli bakım istemesi dışında kolaylıkla kullanılabilir.

6-Granit Yer Döşeme Modelleri

Granit malzemeyi genel olarak mutfak ve banyo tezgahında kullanıyor olsak da kaliteli granit yer döşemesinde de oldukça tercih edilmektedir . Koyu renk tercih edildiğinde ortamın daha zengin bir havaya sahip olmasını sağlamaktadır .

7-El Yapımı Seramik Karolar

Çoğunlukla Akdeniz mimarisinde karşımıza çıkan ve o bölgeyi yansıtan , ülke bazlı bakıldığında Meksika’da da İspanyol geleneği  olarak devam ettirilen bir yer döşeme modelidir. İç mimarlar olarak çokça kullanılan , cotto adı verilen el yapımı pişmiş toprak karoların mükemmel uyumu ile oluşturulmaktadır.

8-Epoksi Yer Döşeme Modelleri

Epoksi son yıllarda evlerde ,okullarda ve iş yerlerinde oldukça tercih edilen bir yer döşeme modeli olmuştur .Özellikle 3 boyutlu olan epoksi zeminler okullar tarafından oldukça tercih edilmektedir. Epoksinin bir diğer tercih edilme sebebi de çatlamamasıdır . Yaptırdıktan sonra gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz .

Dış Mekan Yer Döşeme Modelleri

Evinizin içindeki yer döşeme kısmını hallettikten sonra şimdi evinizin dışı için yer döşeme örnekler vermeye çalışacağız . Evinizin dışında yer döşeme kullanmanız neden gereklidir öncelikle bu konu üzerine bilgiler verelim.

 •  Ahşap ve polimer alaşımlı döşeme plakaların son 5 yılda tercih edilmesinin sebebi olarak fiyat performans olarak oldukça elverişli olmasıdır.
 •  Peyzaj düzenlemesi yapacaksanız ahşap tercihinde bulunabilirsiniz , yürüyüş yolu veya teras dekorasyonu yapımında kullanabilirsiniz.
 • Polimer alaşımlı olduğu için hava şartlarına dayanıklıdır ve tercih etmeniz için bir sebebiniz daha olmuş olur.
 • Hava şartlarına karşı dayanıklı 0lması yağmur, nem, darbe, güneş gibi etkenlerin etkisinden korunarak küf nem oluşumunu engeller.
 • Kırsal, rustik, akdeniz, endüstriyel gibi stillerle uyumlu olmasıyla oluşturmak istediğiniz bütünlüğü sağlayabilirsiniz .
 • Ahşap boyama yapıldığı için döşemenizi değiştirmek istediğinizde renkleri değiştirebilirsiniz.

Yer döşemesinde dikkat edilmesi gerekenler , nerede ne tercih edilir ve tercih etme sebepleri nelerdir ? Bu sorulara sizler için  cevap bulduk . 8 Farklı yer döşeme çeşidinden ve modellerinden bahsettiğimiz bu yazımızla alakalı veyahut dekorasyon ile ilgili aklınıza takılan başka sorular için biz Evde Mimar ekinine her zaman soru sorabilir , arayabilirsiniz .

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz sizler için hazırladığımız diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz  ;

 • Mineflo Yer Döşemesi Renkleri Fiyatları ve Kullanım Örnekleri

Beyza Gözükızıl

Yazdığım içeriklerin her birini örnekler inceleyip size ilham olacak derlemeler oluşturma gayesi ile yapıyorum. Güzel evlere sahip olmak için bana merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz.

2 yorum

 1. Beyza hanım merhaba,
  Yazlığımın salon zeminine laminant parke yaptırmak istiyordum. Fakat kış aylarında maalesef rutubet sorunu yaşadığım için ahşap görünümlü seramik parke yaptırmak istersem, alırken nelere dikkat etmem lazım.
  Salon alt katta açık mutfak ta salon içinde. Ve üst kata çıkan merdivenleri de aynı taştan yaptırmak istersem nasıl olur? Salon hemen hemen 5 x 5 metre ölçülerinde.
  Sevgilerimle,
  Banu

  3 Şubat 2020, 08:50
  1. Selamlar ürünleri almadan önce hizmeti yapacak olan ustadan görüşler almaya ve rakip ürünler ile kıyaslamaya dikkat etmelisiniz.

   7 Şubat 2020, 11:56

Bizi Arayın