Evinizi Bebeğiniz İçin Nasıl Hazırlarsınız-Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

Bebek sahibi olmak hayatınıza heyecan ve sorumluluk getirerek hayatınızı değiştiren bir dönüm noktası olmakla beraber eviniz için de yeni hazırlıklar yapmanızı gerektirir. Bizler de size yardımcı olabilmek için bu yazımızda bebeğinize yaşam alanı oluştururken bebeğinizin rahatlığının ve güvenliğinin yanında sizler için de kolaylaştırıcı olabilecek önerileri derlemeye çalıştık.

Bebek Odası için Dekorasyon Önerileri

Bebek odasını dizayn etmek için doğru renkleri seçmek ve doğru düzen ile birlikte çalışmak gerekir. Özellikle huzurlu bir ortam yaratmak burada çok büyük öneme sahiptir. Ebeveynler olarak ise bebeklerimize huzurlu ortamlar, eğlenceli odalar oluşturmalıyız. Bizler de Evde Mimar olarak bu bölümde sizlere bebek odası dekorasyonu ile alakalı hem önerilerde bulunacağız hem de örnekler ile ilham almanızı sağlamaya gayret edeceğiz.

 

Kapı Mandalı

Bebeğinizin her kapı açılış-kapanışında uyanmasını kapı mandalı ile önleyebilir aynı zamanda mandal ile odaya renk katabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Stok İstasyonu

Bu Stok istasyonu malzemelerin ne zaman azaldığını görmenizi sağlar.Gün boyu yorulmanızı engellemek için oturma odasına veya mutfak mobilyalarına sabitleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Beşik Minderi

Bebeğinizin beşiğini minderlerle dekore edebilir bu sayede bebeğinizi olası tehlikelerden koruyabilirsiniz. Hem bebeğiniz için daha rahat bir beşik hem de odası ile uyumlu aksesuarlara kavuşmuş olursunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Monte Et

Bebeğiniz için düzenli olarak kullanacağınız eşyaları veya aksesuarları monte etmeyi deneyin. Böylece hem bebeğinizin odasına kendi dokunuşunuzla renk katın hem de odada aksesuarlar dolayısıyla oluşabilecek dağınıklığı önleyin.

 

 

 

 

 

 

 

 

Boy Ölçüm Cetveli

Bebeğiniz günden güne hızlı bir şekilde  büyüyecek. Bu sürecin her anını yakalayabilmek için odasına bir boy ölçüm cetveli yerleştirin ve onun büyüme evresine dahil olun.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebek Bezi İstasyonu

Tüm bebek bezi değiştirme ihtiyaçlarınız için bir depolama alanı oluşturun. Kolay erişilebilmesi için tüm mendillerini, çocuk bezlerini ve tuvalet malzemelerini özenle düzenleyin. Bu sayede bütün gerekli malzemeleri bir arada depolayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Eski Kıyafet Dolabını Değerlendirin

Eski bir kıyafet dolabını atıp yenisini almak yerine dolabı bebeğinizin odasına uygun olacak renkler ile boyayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gelecek İçin Tasarım

Bebeğinizin çok hızlı büyüdüğünü gözlemleyeceksiniz. Bunun için odayı geleceğe dönük şekilde tasarlayabilir bebeğinizin bir gence dönüştüğünde de kullanabileceği bir odaya sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Bir Renk

Bebeğiniz doğduğunda daha temiz bir odada kalabilmesi için odayı mutlaka boyamak isteyeceksinizdir. Boya rengini seçerken geleneklere bağlı kalarak bebeğinizin cinsiyetine göre bir renk seçebilir veya cinsiyete duyarlı bir yaklaşımla oda rengini belirleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bebek Odası Dekorasyonu

Odaya uygulanan yeni boyaya ek olarak bebek odasına küçük dekorasyonlarla renk katabilirsiniz. Bunu zevkinize göre kendiniz tasarlayabilir veya bebekler için uygun malzemeler satan yerlerden temin edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Depolama Alanı

Büyük bir eviniz olsa bile her zaman bebeğiniz için bir depolama alanına ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için bebeğinizin yatağının altına eşyaları bir kutu içinde depolayabilir ya da küçük alan kaplayacak bir dolaba gerekli malzemeleri yerleştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bebeğinizin Dolabı İçin Kolaylık

Bebeğiniz doğduktan sonra gerek gelen hediyeler gerekse sizin bebeğiniz için aldığınız kıyafetler dolayısıyla bebeğinizin eşyası sizinkinden çok olabilir. Bütün bu kıyafet kalabalığını engellemek içinse yaşlara ve aylara göre kıyafetleri ayırmanızı sağlayacak dolap bölücüleri kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Evraklar İçin Düzenleme

Doğum sertifikası, sosyal güvenlik kartı, çocuk doktoru ziyareti, aşı kayıtları, sigorta evrakları, beslenme bilgisi, ebeveynlik broşürleri, makbuzlar ve kılavuzlar gibi bebeğiniz için birçok evrağı kategorilere ayırıp bir dosyada bulundurabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizle ilgili hiçbir detayı kaçırmaz ve acil durumlara karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bebek Odası Dekorasyonu için Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek odası dekorasyonu yaparken sağlık açısından kullandığınız eşyalara dikkat etmeniz gerekirken fiziki olarak da dikkat etmeniz gereken önemli noktalar olduğunu unutmamalısınız.  Bebeğiniz için riskli olabilecek durumlardan biri sivri köşelere sahip eşyalar. Bebek odasında sivri köşeli eşyaları minimum düzeyde kullanmaya özen gösterin. Bebek odasının anneye yakın olması da hem bebeğinizin güvenliği hem de bebeğinizin size ihtiyaç duyduğu durumda ona kolay ulaşabilmeniz için önemli faktörlerden biridir. Bebek odasını seçerken odanın güneş alıyor olmasına da oldukça dikkat etmelisiniz. Bebek odası dekorasyonuna başlamadan önce duvarların boyanması gerekecektir bu sebeple oda boya kokacak ve boyanın kuruması gerekecektir. Bu ayrıntıları da bebeğiniz aranıza katılmadan önce gözünüzden kaçırmamanız için sizlerle paylaştık.

 

 

Bebek Odası Tasarım Fikirleri Nasıl Oluşturulmalı?

Odanın boya badana işleri bittikten sonra dekorasyon işine mobilyalarla başlayabilirsiniz. Bebeğiniz için  başta ana ihtiyaçları yerleştirmeli ve sıkışık bir oda dekore etmekten kaçınmalısınız. Bebeğin beşiğini duvar renklerine ve düşündüğünüz temaya göre seçmekle dekorasyona başlamış olacaksınız. Beşiği direk güneşin ve lambanın odak noktası olan bir yere konumlandırmayın yani odanın aydınlatmasını bebeğinizin direk gözüne gelecek şekilde tepeye yerleştirmeyin ve perdeleri  ışığın odaya girmesini engelleyecek renklerde seçmemeye özen gösterin. Bebeğinizin beşiğini kapı girişine, camın bitişiğine veya ısı kaynağının yanına koymamaya dikkat edin. Özellikle odanız genişse beşiği dört tarafı açık kalacak şekilde yerleştirmenizde fayda var. Bu hem size rahat bir hareket alanı sağlayacak hem de bebeğiniz için daha tehlikesiz bir yaşam alanı olacaktır.

 

Bebek Odası Dekorasyonu için Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

Duvar renkleri, bebeklerin gelişiminde ve ruh hali değişiminde büyük bir rol oynamaktadır. Araştırmalar sonucunda renklerin sadece bebeklerin değil her yaş grubundan insanı olumlu ya da olumsuz etkilediği görülmektedir. Bebek odası için renk seçmeden önce renklerin etkilerine göz gezdirmenizde fayda var.

Kırmızı Renk:

Kalp atışını, solunumu hızlandırır ve vücuda enerji verir. Bazı çalışmalar kırmızı rengin vücutta fiziksel etkilere sebep olduğunu ve bu sebeple atletik yeteneği artırdığını gösteriyor. Ancak yoğun kırmızıyla boyanmış odalarda, çocuklar kendilerini gergin ve agresif hissedebiliyor. Bu sebeple bebek odasında kırmızı rengi kullanmanızı önermeyiz.

Turuncu Renk:

Arkadaş canlısı bir renk olan turuncu ebeveynlerin pozitif duygularını ortaya çıkarır. Turuncu renk, kişiye sosyal iletişimde ilham veren bir etkiye sahip olduğu için bebeğin insan ilişkilerine oldukça faydası dokunacaktır. Yoğun kullanımında uyarıcı bir etkiye sahip olduğu için turuncuyu renkli perdelerle birlikte kullanmak enerjik bir bebek odası oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sarı Renk:

Sarı renk, mutluluk ve motivasyonla ilişkilendirilir. Sarının daha yumuşak tonları bebeklerde konsantrasyonu artırırken daha parlak tonlar duygusal düşüncelerinin gelişmesini sağlar ve metabolizmalarını hızlandırır. Fakat sarının yoğun kullanımı bebeklerde hayal kırıklığı, kızgınlık ve telaş gibi duyguların uyanmasına sebep olabilir. Bu nedenle bebek odası dekorasyonunda sarı rengin yoğunluğunu kırmalısınız. Bunu duvar süslemeleri ya da farklı renkli perdelerle sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bebek Odası İçin Kullanabileceğiniz 40 Renk

Bu yazımızda yeni gelecek bebeğiniz için hayatınızı kolaylaştırarak  bebeğinizin odasını nasıl hazırlayabileceğinizden bahsetmeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı merak ettiğiniz noktaları Evde Mimar ekibi ile dilediğiniz an paylaşabilir, soru ve görüşlerinizi rahatlıkla iletebilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Bebek odası dekorasyonu ve renk seçimi nasıl olmalı?

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın