Farklı Atmosferleri ile Sizi Heyecanlandıran Bar Modelleri

Son yıllarda evlerde gördüğümüz bir trend: Bar tipi mutfak modelleri!

Bar tipi mutfak modelleri, özellikle salonla veya oturma odası ile birleşik açık mutfaklar için çok daha modern bir görüntü sağlıyor. Ayrıca beraberinde kullanılan bar sandalyeleri mutfağınıza ve salonunuza hoş bir hava katıyor.

Mutfak barının bir diğer ismi ise kahvaltı barı. Özellikle hafta içi çoğu kişi için geçerli olan çalışma yoğunluğunda sabah kahvaltılarını hızlı geçiştirmek durumunda kalıyoruz. Kahvaltı barı bize hızlıca yiyip kalkabilme avantajı sağlıyor. Ayrıca arkadaşlarınızla evinizde bir parti vermek istediğinizde, mutfağınızın salonla birleşik olması avantajının yanı sıra klasik bir bar görünümü sağlayarak konuklarınız için mekanınızın kullanım alanını genişletiyor.

Günümüzde mutfak barları ada ünite , yardım ada ünite ya da mutfak tezgahının uzantısı şeklinde üç farklı kullanım tipine sahip yüksek masalar olarak klasik mutfak masası geleneğinin yerine geçmiştir.

Bar tipi mutfak modellerinde mutfak tarzının salon/oturma odası ile uyumu önemlidir. Dekorasyon ve ışıklandırma her iki mekana uyum sağladığında salonunuz kusursuz gözükecektir.

Bar tipi mutfak modeli;

  • Az alan kaplar,
  • Dar alanları fonksiyonel hale getirir,
  • Mutfakla bütünleşmiş bir şekildeki şık görünür,
  • Siz mutfakta vakit geçirirken bir yemek masası görevi gördüğü için sevdiklerinizle de zaman geçirebileceğiniz yaşam alanını da genişletmiş olur,
  • Sadece dar alanlar için bir alternatif değil geniş alanlar için de kurtarıcı ve şık bir seçenektir.

Kırsal stilden modern stile mutfak barlarına , evinize uyabilecek her tür bar tipi modelini sizlerle fikir verebilmesi için paylaşacağız.

Klasik Bar Mutfak Modeli

Klasik Bar Mutfak Modeli açık mutfak kültürü ile klasiğin, diğer bir deyişle geleneksel klasik mutfak anlayışının günümüze harmanlanmış halidir. Açık mutfaklar yaklaşık 10 seneden beri yaşam alanlarımızda yerini almaktadır. Büyüklerimizin evinde gördüğümüz sıcak renk ahşap tonlari, camlı vitrinler, dolap çerçeveleri ya da mermer tezgahlar , ince işleme ayrıntılar şimdi salonunuzun klasik tarzıyla bir uyum sağlayabilir.

Modern Bar Mutfak Modeli

Günümüzde özellikle büyük şehirlerde yaşadığımız evler daha çok Amerikan Mutfak Modeline göre dizayn edilmiştir. Amerikan Mutfak Modeli tasarlanırken en sık kullanılan ve en çok tercih edilen modern bar mutfak modelidir. Salonunuzda kullanacağınız sade mobilyalar ve minimalist aksesuarla modern bar mutfağınızla bir uyum sağlayabilirsiniz.

Country Bar Mutfak Modeli

Eğer bir bağ, çiftlik ya da yayla evine sahipseniz Country Bar Mutfak Modeli mekanınızı tamamlayacaktır. Country Bar Mutfak modelinde kullanılan malzemeler doğadan ilham alınarak uygulanmıştır. Eskitme ahşap dolaplar, doğal taş tezgah duvarları, ağaç tezgahlar ve dolaplar kırsal mutfak tarzı ile evinize hoş bir hava katar.

İskandinav Bar Mutfak Modeli

İskandinav tarzda kullanılan beyaz tonlar, ince damarlı açık renk mermer tezgahlar, minimal aksesuarlar, beyaz seramikler evinizde sade , asil ve şık bir görüntü oluşturur. Dilerseniz Beyaz Mutfak Dolabı Modelleri yazımızı inceleyerek İskandinav Bar Mutfak dekorasyonunuzu tamamlamak için beyaz mutfak dolapları konusunda fikir alabilirsiniz.

Rustik Bar Mutfak Modeli

Rustik denildiğine ilk akla gelen ahşap mutfağınızla sıcacık bir uyum sağlayacaktır. Rustik tarzı biraz daha günümüze yorumlayacak olursak farklı dokuları yani taş , metal, mermeri ahşap ile kullanıp evinizle hoş bir uyum yakalayabilirsiniz.

Bahçe Bar Mutfak Modeli

Bahçe Mutfak Barı , içinde bulunduğumuz yaz aylarında mutfak pencerenizin önüne hem sunumu kolaylaştırmak hem de ailenizle keyifli zaman geçireceğiniz bahçe sefanız sırasında atıştırmalık almak için şık bir imkan sağlıyor. Bu şekilde evinizin kullanım alanını genişletebilir, kendinize daha kolay hareket alanı sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda Amerikan Mutfak Modellerine uygun olarak Farklı Atmosferleri ile Sizi Heyecanlandıran Bar Modellerinden söz ettik. Umarız sizlere mutfak dekorasyon önerileri konusunda fikir verebilmişizdir. Dilerseniz Evinizde Uygulayabileceğiniz Amerikan Mutfak Modelleri yazımızdan ve 4 Adımda Mutfak Dekorasyon Önerileri yazımızdan yardım alabilirsiniz ya da Mimara Sor sayfamıza girip bize konuyla ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Tavsiye ve fikir almak için iç mimarımızla online keşif sağlayabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Aslı Koçyiğit

Sizin için hazırladığım içeriklerin her birini daha güzel evlerde mutlu bir şekilde yapmanız için düzenliyorum. Her yazıma farklı bir dekorasyon aklı katmak istiyorum, umarım beğenir, ilham alırsınız.

Bizi Arayın