Feng Shui ile Daha Huzurlu Bir Ev İçin 9 Yön ve Renk Önerileri

Feng Shui prensiplerine göre 9 tane yıldız her yıl 9 noktaya denk geliyor. Bu noktaların 8 tanesi yönleri(ana ve ara yönler), bir tanesi de merkezi temsil ediyor. Ayrıca Feng Shui’de elementler vardır. Bu elementler; su, toprak, ateş, ağaç ve metaldir. Bu beş element doğada bulunur, evin bazı bölgelerinde renk, uyum ve pozitif yaşam enerjisi/chi yaratmak amacıyla bilerek kullanılır.

Bu sene, yani 2018 Köpek yılında (Çin Astroloji Takvimine göre) yıldızların hangi yönlere denk geldiğini belirtecek, evlerimize olabilecek etkilerini belirtecek ve bu etkilerden nasıl korunabileceğinizi sizlere aktaracağız. Sizler de evinizi boyatırken ve de dekore ederken hangi odanızda hangi rengi seçeceğinize, 5 olumlu yıldız ve 4 olumsuz yıldızın denk geldiği yöne göre karar verebilirsiniz.

başlık 800

 

Evinizin Feng Shui Yönlerini Nasıl Bulabilirsiniz?

Evinizin giriş kapısında durun ve elinize pusulayı (içi dereceli pusula tavsiye edilir) alıp evinizin merkezini yani “0” noktasını bulana kadar ilerleyin. İşte o nokta Feng Shui’nin ‘merkez’ diye tanımladığı noktadır. Evinizin merkezini belirledikten sonra, geri kalan 8 yönü de pusulaya göre kolayca hesaplayabilirsiniz.

Yönleri hesapladıktan sonra sıra geldi odalarınızın yönüne göre duvarlarda kullanabileceğiniz renk seçeneklerine. Sizler için 9 yönde kullanabileceğiniz renkleri sınıflandırdık:

2018 Olumlu Yıldızlar

Merkez/Elementi: Ateş

2018 Köpek yılında Merkez’e (yani pusulayla belirlediğiniz 0 noktası) denk gelen yıldız, gelişmeyi ve mutluluğu temsil eden yıldızdır. Hayallerin gerçekleşmesini, mutlu olayların yaşanmasını desteklemek için bu noktada kullanabileceğiniz renkler; mavi, yeşil, kırmızı, mor , turuncu, vermillion ve fuşya’dır. Zeminde fayanslarınızı bu renklerle boyatabilir ya da halı, paspasınızı belirtilen renklerde seçebilirsiniz. Bunun yanında bu noktada mum gibi ateşi temsil eden semboller kullanabilirsiniz.

Kuzey Batı/Elementi: Su

2018 Köpek yılında kuzey batıya denk gelen yıldız, kariyer yıldızıdır. İş hayatında başarıyı, rekabet ortamını ve bunun için şansı destekleyen yıldızdır. Bu yönde kullanılabilecek renkler beyaz, altın, gümüş, gri ve metaliktir, mavi, lacivert ve siyahtır. Kuzey Batı yönünde tadilat başlatmamanızı tavsiye ediyoruz. Başarı için bu yöne sırtınızı vererek çalışma masanızı yerleştirebilirsiniz.

Güney Batı/Elementi: Metal

2018 Köpek yılında Güney Batı’ya denk gelen yıldız, süpriz yıldızıdır. Güzel fırsatları, güç ve destek şansını bu yönü destekleyerek arttırabilirsiniz. Peki hangi renkleri kullanabilirsiniz bu yönde; bej, krem, açık kahverengi, koyu sarı, beyaz, altın, gümüş, gri ve metalik.

Güney Doğu/Elementi: Toprak

2018 Köpek yılında Güney Doğu’ya denk gelen yıldız, zenginlik yıldızıdır. Maddi ve manevi zenginlik , şans ve emlak işlerinde şans için bu yönü destekleyebilirsiniz. Bu yöndeki duvarlarınızda kullanabileceğiniz renkler mavi, lacivert ve siyahtır, bej, krem, açık kahverengi ve koyu sarıdır. Tüm duvarı boyamanıza gerek olmadığını, belirtilen renklerde duvar kağıtlarını da kullanabilirsiniz. Yoğun olarak kullanım gerekli değildir. Birkaç küçük metal obje yerleştirmeniz bile oradaki enerjiyi desteklemeniz için yeterli olacaktır.

İlginizi çekebilir: 7 Adımda Feng Shui İle Enerjinizi Düzenleyin

Güney/Elementi: Ağaç

2018 Köpek yılında Güney’e denk gelen yıldız; aşk, yaratıcılık ve eğitim yıldızıdır. Romantik, evlilik, kişisel gelişim, eğitim şansını bu yönü destekleyerek arttırabilirsiniz. Evli çiftler bu yönde kırmızı, turuncu, vermillion,  fuşya, bej, krem, açık kahverengi ve koyu sarı renklerini kullanabilirler. Bekarlar yeşil, sarı ve ten rengini kullanabilir ya da ahşap objelerle bu yönü destekleyebilirler. Eğitim kariyeriniz  için çalışma masanızı bu yöne çevirip ahşap semboller kullanarak ya da bu yöndeki duvarınızı lacivert, siyah, mavi, yeşil renklerini kullanabilir, akvaryumunuzu bu yöne yerleştirebilirsiniz.

2018 Olumsuz Yıldızlar

Kuzey Doğu/Elementi: Ağaç

2018 Köpek yılında Kuzey Doğu’ya denk gelen olumsuz yıldız; çatışma yıldızıdır.

Anlaşmazlıklar, stres ve hukuki sorunlar bu yönden gelebileceği için bu yönün elementi olan ağaç elementini desteklemeyen ateş ve metal elementlerini ve renklerini kullanmamız bu olumsuz enerjilerden korunmamıza yardımcı olacaktır. Yani bu yönde bir mum kullanmamız bile olumsuz enerjiyi dağıtmaya yardımcı olacaktır. Bunun yanında duvarlarınızda kırmızı, turuncu, vermillion ve fuşya; beyaz, altın, gümüş, gri ve metalik renkleri kullanmakta doğru bir seçim olacaktır.

Doğu/Elementi: Metal

2018 Köpek yılında Doğu yönüne denk gelen olumsuz yıldız; tehlike yıldızıdır.

Hırsızlık, suistimaller, güvenilmeyen ilişki enerjileri getiren yıldız iken aynı zamanda sanat ve eğlence getiren bir yıldızdır. Dolayısıyla bu yönün temsili metal elementinin enerjisini kesmek yerine dengelemeyi tercih etmeliyiz. Bu yöndeki dekorasyon çalışması için su objelerini ve ahşap ürünleri kullanmayı tercih edebilir ya da bu yöne bakan duvarlarda yeşil ve kahverengi boya renklerini ya da duvar kağıtlarını seçebilirsiniz. Bunun yanında ev bitkilerinizi bu yöne yerleştirmeniz yerinde bir seçim olacaktır. Eğer girişiniz doğuya bakıyorsa zemine siyah ya da mavi renkte zemin ya da halı tercih edebilirsiniz.

Kuzey/Elementi: Toprak

2018 Köpek yılında Kuzey yönüne denk gelen olumsuz yıldız; kayıplar yıldızıdır.

Maddi ve manevi kayıplara sebep olabilecek enerjiler getiren evimizin kuzey yönü için size önerebileceğimiz renkler mavi, yeşil, beyaz, altın, gümüş, gri ve metaliktir. Bunun yanında dekorasyon için rüzgar çanı, metal aksesuarlar kullanabilirsiniz. Kuzey yönündeki odalarınızda tadilat başlatmamanızı tavsiye eder, bu yöne yüzünüzü dönebilir ama sırtınızı dönmemenizi öneririz.

Batı/Elementi: Toprak

2019 Köpek yılında Batı yönüne denk gelen olumsuz yıldız; hastalık yıldızıdır.

Sağlık sorunları, gelecek endişesi enerjisi barındıran bu yıldız için önerilerimiz, batı yönünde beyaz, gri, siyah, mavi ve tonlarını kullanmanıza yöneliktir. Dekorasyon aksesuarı olarakta 6 det çin parası asmak ya da rüzgar çanı asmak ve bu yönde mum kullanmanızı öneririz.

Bugün sizler için Feng Shui prensiplerinden yola çıkarak evinizi şekillendirmeniz ve dekore etmeniz için en basit yöntemleri vermeye çalıştık. Daha ayrıntılı yöntemler için danışmanlık hizmeti almanızı ve de profesyonel olarak evinizin yön haritasını, krokisini çıkarttırmanızı tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir: Niş modelleri

 

 

Sevil Köse

İç dekorasyon ve feng shui konularında size birçok bilgi vererek ufkunuzu açmaya gayret eden, mutlu evler ile mutlu olan bir içerik yazarıyım.

4 yorum

 1. Yeni bir eve taşındım ve klasik renklerden vaz geçip hangi renge boyatsam diye düşünüyordum. Bir pusula bulup hemen deneyeceğim 🙂

  19 Haziran 2018, 15:34
  1. Yeni evinizde güle güle oturun Aslı Hanım. Pusula uygulamaları da artık telefonlara yüklenebiliyor, dilerseniz başlangıç olarak uygulamalardan faydalanabilirsiniz.İyi günler.

   20 Haziran 2018, 11:30
 2. Evimde fengshui uygulamak istiyorum hangi oda hangi renk olmali salon takımı hangi renk olmali detaylı bilgi almak istiyorum

  5 Ekim 2019, 22:01
  1. Merhaba Ezgi hanım, detaylı fiyat bilgisi için iç mimarlarımızla online keşif yaparak bilgi alabilirsiniz 🙂

   22 Ekim 2019, 19:16

Bizi Arayın