Feng Shui Nedir ? Temel İlkeleri Nelerdir ?

Feng Shui çin de 3000  yıl önce ortaya çıkmış eski bir sanat bir bilimdir. Kelime anlamı ise Feng “rüzgar”  Shui “su” anlamına gelmektedir. Çin kültüründe rüzgar ve su sağlıkla ilişkilidir. Bu sebeple doğru uygulanan Feng Shui sağlıklı ve huzurlu bir yaşam vaat eder. Bunun tersine yanlış uygulanmış bir Feng Shui kötü şans ve talihsizlik demektir.

Feng Shui temel olarak düzenleme ve uygulama sanatı olarak düşünülür. Bir mekanda nesnelerin ve sizin yerleşiminin hayatınızdaki deneyime  ve yaşantınıza nasıl etki ettiğini anlamaya çalışır. Feng Shui ev, ofis veya bahçe olsun yaşantımızın alanlarındaki enerjileri dengelemeyi ve bu enerjinin bizim ile uyumunu sağlamayı öğreten karmaşık bir bilgi bütünüdür. Amacı, bir mekanda bulunan insanlar için huzuru sağlamaktır. Kimileri batıl bir inanç olarak görse de Feng Shui uzun zamandan beri doğu kültürlerinde ve de yakın zamandır batı kültürlerinde iç mekan tasarımının ev ve çalışma alanlarının mimari düzeni hakkında etkiye sahip olmuştur.

Sağlıklı yaşam huzurlu bir hayat doyumsuz bir aşk ve başarılı bir kariyer dahil olmak üzere birçok alanda etkili olması sebebiyle Feng shui hemen hemen hayatınızın her alanında ayrıntılı ipuçları verir. Herhangi bir alanın analizinde kullanılan araçlar Feng Shui pusulası ve Bagua’dır.

 

İki Temel Feng Shui İlkesi

Yin ve yang.

Yin ve Yang teorisi Feng Shui için esastır. Bu ilkenin özünde, hayatımızdaki dişil (Yin) ve erkeksi (Yang) dengesinin, iyi bir Chi akışını ve mutlu, başarılı bir yaşamı sürdürmek için gerekli olduğuna dair bir inanç yer alır.  Zıtlıklar arasındaki dengenin istenen bir durum olduğuna ve birinin diğerine olan üstünlüğünün anlaşmazlıklara sebep olacağını öngörür.

 

Beş elementin prensibi: geleneğe göre Feng Shui prensibi çevremizdeki her şeyin farklı derecelerde 5 elementten olduğunu savunur. Toprak, ateş, ahşap, metal ve su bu beş elementtir ve her biri belli bir alana uyum sağlamamıza yardımcı olacak renkler ile temsil edilir. Bu 5 öğe bazı yapıcı ve yıkıcı tepkimelere girebilir. Örneğim ahşap yanıp kül olabilir fakat küller toprağın ana maddesini barındırır yani toprak oluşumunu sağlar.

 

Feng Shui Bagua

Bagua yön haritası 8 gen olup 4 ara ve 4 ana yönü gösterir. Her  yön farklı bir elementin rengini ve yaşantımızdan beklentimizi temsil eder. Bagua haritası pusula ile beraber evin farklı bölümlerini hayattan beklentilerimize göre düzenlememizi sağlar.

Harita kendinizi evin girişine konumlandırarak evin belli noktalarını tanımlamak için kullanılır. Örneğin haritada bilgelik alanı olarak tanımlanan yeri küçük bir kitaplık ile güzel bir şekilde tanımlarken aşk /ilişki alanını düğün fotoğrafınızla en uygun şekilde dekore edebilirsiniz.

 

Feng Shui Pusulası

Feng Shui pusulası aslında sıradan bir pusulanın özel halidir. Feng Shui pusulası Bagua enerji haritasını kullanırken doğru yönelimi belirlemek için kullanılır. Doğru bir okuma yapabilmek için mutlaka geleneksel bir Feng Shui pusulasına sahip olmanız gerekmektedir.

 

Feng Shui Tedavileri

Feng Shui hayatınızı geliştirmek için sizlere çeşitli kürler sunar. Çeşmeler akvaryumlar kristaller saatler çiçekler Feng Shui ile evinizde yada ofisinizde enerji akışını hızlandırabilir.

Feng Shui ayrıca renklere odaklanır ve renklerin uyumuna büyük önem verir. Duvar boyası mobilya ve aksesuarların özenle seçilmiş renklerinin evinizdeki enerji akışını ne kadar hızlandırabileceği şaşırtıcıdır. Süslemeyi renkleri en etkili kullanmayı seviyorsanız Feng Shui ile beraber uyguladığınız çalışmalardan en yüksek verimi alabilirsiniz.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın