Fotoğraflarınızı Duvara Asmak İçin 9 Harika Fikir

Evimiz dekore ederken en zorlanılan ama bir o kadar da zevkle yapılan iş aksesuarlardır. Evin temel mobilyaları yerleştikten sonra geriye kalan boş alanlar küçük ve kişisel dokunuşlarla yenilenip daha sıcak bir ortam yaratmanıza yardımcı olur. Bu küçük ve kişisel dokunuş yaşadığınız anların hatırası olan fotoğraflar ile sağlanabilir.

Fotoğrafları ya da resimleri nasıl kullanırsınız?

Fotoğraflar, yaşadığımız güzel anların hatırlatıcısıdır evimizde durduğu köşede bize ilham, sevgi, güven gibi değerleri hatırlatarak yaşama sevincimizi arttırır. Fotoğraflar ile soyağacı oluşturabiliriz, arkadaşlarımızdan oluşan bir duvar tasarlayabiliriz, hayatta bize zevk ya da ilham veren görüntü veya cümle duvarımızda yerini alıp bize oradan gülümseyebilir. Düşünsenize kafanızı her o duvara çevirdiğinizde en çok sevdiğiniz şeylerle karşılaştığınızı. Bu bizi yapacağımız işler için de motive edecektir.

Duvara fotoğraflarımızı asarken dikkat etmemiz gereken şey bizim duvarımız ve bizim fotoğraflarımızı bizim zevkimiz ve yaratıcılığımız ile birleştirmemiz gerektiğidir. Fotoğraflar duvarda evinize gelenler için sizin hayatınızı, zevklerinizi, yakın çevrenizi anlatır. Siz de evinizdeki köşeleri farklılıklarla değişik dizaynlarla doldurmalısınız.

Bu yazımızda fotoğraflarınızı asarken yaratıcılığınıza ilham olması ve fikirlerinizde yardımcı olması için birkaç örnek göstermek istiyoruz. İster birini kullanıp fotoğraflarınızı onların içinde yaşatın, isterseniz de verdiğimiz örneklerden kolajlar yaratıp özgün bir dekorasyon yaratın.

1.  Farklı boyuttaki çerçeveleri birlikte kullanın

Fotoğrafları asarken ilk akla gelen fikir çerçeve kullanmaktır. Çoğu insan çocuklarının mezuniyet fotoğraflarını, evlenme fotoğraflarını hemen çerçeveletip odasının bir köşesine koyuverir. Burada yaratılacak fark çerçeve boyutlarını farklı seçmekten gelir. Aynı boy çerçevelerle dekoratif bir fotoğraf duvarı oluşturamayabiliriz. Ama kullandığımız farklı boyuttaki çerçeveler ve içine yerleştirdiğimiz konseptli fotoğraflar duvarda bir bütünlük oluşmasını sağlar. İşte böyle bir kullanım için birkaç örnek;

2.  Fotoğraflarınızı dekoratif mandallar yardımıyla LED ipe asın

Çerçeve pahalı ve uğraştırıcı bir yöntem olarak gelirse, LED ip ile işi çözebilirsiniz. Dekoratif küçük mandallar ve sıradan bir LED ip işinizi görecektir. Hem ucuz hem kolay hem de istediğiniz şekilde eğip bükerek bambaşka dekorasyonlar oluşturmak sizin elinizde. Ayrıca astığınız bu ip ışıklı olmak zorunda da değil. Sıradan saman bir ipin veya tellerin üzerine mandallarla tutturduğunuz fotoğraflar oldukça modern ve yaratıcı gözükecektir.

3.  Çerçevelerinizin arasına dekoratif nesneler ekleyin

Fotoğraflarınızı yan yana sıralamak bazen sıkıcı görünebilir. Bu sorunu çözmek için de bir rafa çerçevelerinizi sıralarken araya sevdiğiniz ilgi çekici küçük nesneleri koymak ilgi çekici ve modern bir görüntü oluşturmanıza yardımcı olur. Hem sıkıcı görünmez hem de kendinize sadece fotoğraflardan oluşmayan tatlı bir köşe yaratmış olursunuz.

4.  Çerçevelerle geometrik şekiller oluşturun

Eğer odanızda modern bir dekorasyon fikri benimsediyseniz düz çizgiler ve sadeliğin hakimliğini görebiliriz. Böyle bir odaya en çok yakışacak şey geometrik şekillerde düzenlenmiş bir fotoğraf duvarıdır. Siz de sadeliği, düz çizgileri, süssüz ve karmaşık olmayan bir tasarımdan yanaysanız çerçevelerinizi çeşitli geometrik şekillere ve sıralamalara sokup, fotoğraflarınızı bu şekilde yerleştirebilirsiniz.

5.  Ahşap çerçeveler kullanın

Ahşap modası hiç eskimeyen bir materyaldir. Ahşabı evimizin çoğu yerinde kullanabildiğimiz gibi fotoğraflarımızı çerçevelerken de kurtarıcı bir yol olabilir. Ahşap çerçeve country temasını desteklemesinin yanı sıra şık ve kaliteli duruşu evin içindeki sıcaklığı ve yaşam alanı oluşunu tazeler. Ahşap çerçeve kullanımı fotoğraflara farklı bir hava katarak yeni bir görünüm almalarını sağlar.

6.  Fotoğraflarınızdan bir kolaj oluşturun

Fotoğraflarınız içlerinde bir sürü anının biriktiği sembollerdir. O gün, o an yaşadıklarınızın beyninizde çağrışım yaratmasına sebep olur. Bu fotoğraflar bir konseptle veya renkleriyle bir araya getirildiklerinde o insanın hayatını tanımlayan daha iyi bir görsel olamaz. Ayrıca görsel zevk olarak da bu birleşim sanat eseri tadındadır. Kimsede olmayan fotoğraflarla, kimsede olmayan bir tasarım. Bunu sadece zevkleriniz ve fotoğraflarınız belirler.

7.  Bir kolonunuzu polaroid fotoğraflarla kaplayın

Polaroid fotoğraflar hepsinin aynı ölçü ve şekle sahip olmasıyla bir arada muhteşem gözükürler. Fotoğraflarınızın çıktılarını bu formda almak ya da polaroid fotoğraf makinenizle çektiğiniz fotoğraflar ile evinizin bir duvarı, kolonu, kapınızın arkası ya da herhangi bir boş alanı renklendirip, odanızı canlandırabilirsiniz.

8.  Tavandan sarkan iplerin ucuna asılmış fotoğraflarla bir galeri oluşturun

Küçüklükten beri hareketli nesnelere insanların ilgilerini çekmiştir. Tavandan sarkan iplerin ucuna fotoğraf asma fikri de küçükken beşikte yatarken izlediğimiz oyuncaklara benzer. Bu şekilde anılarımız havada sallanır ve görsel olarak odamıza hareketlilik katar. Evdeki bu üç boyutlu dekorasyon, evin havasını ve temasını bir adım daha ileri taşıyacaktır.

9.  En sevdiğiniz fotoğraflardan oluşan bir saat yapın

Evin herhangi bir odasında gün içinde otururken sık sık bakılan duvar saatin olduğu duvardır. Peki ya saatinizi siz tasarlasanız hem de en sevdiğiniz fotoğraflarla? İşte bu fikir kimsede var olmayan bir ev aksesuarına sahip olmanın en kolay yollarından biri. Sevdiğiniz fotoğrafları bastırın, çerçeveleyin ve saat şeklinde duvarınıza sıralayın.

Eviniz için duvarlarda kullanabileceğiniz diğer dekorasyon fikirleri için; Duvar Dekorasyonu Modelleri ve Fikirleri33 Adet Duvar Dekorasyonu Fikirleri ve Örnekleri

7 yorum

 1. harika bir yazı olmuş elinize sağlık, özellikle saat fikri müthiş teşekkürler

  2 Nisan 2019, 08:32
  1. Beğenmenize sevindik, biz teşekkür ederiz.

   2 Nisan 2019, 08:33
 2. Polaroid fotoğraflarla yapılan dekorasyonu çok beğendim, kendi duvarıma da yapacağım :))

  2 Nisan 2019, 17:59
 3. Süper bir yazı, keyifle okudum. Ellerinize sağlık! 🙂

  2 Nisan 2019, 18:00
  1. Beğenmenize sevindik, fazlası için takipte kalın.

   2 Nisan 2019, 18:01
 4. Fikirler için teşekkürler. Salon avize için de yardımcı olabilir misiniz ?

  5 Nisan 2019, 13:33
  1. Merhabalar avize için de içeriğimizi hazırlıyoruz. En yakın zamanda yayına alacağız.

   6 Nisan 2019, 10:43

Bizi Arayın