Gergi Tavan Nasıl Yapılır Yapım Aşamaları Nelerdir?

gergitavanyapimasamalarianlatim-768x384

Gergi tavan ülkemizde yaygınlaşan dekoratif çalışmalardan biridir. Onlarca farklı çeşidi ve modeli ile birlikte asma tavan ve gergi tavan çeşitleri evlere mükemmellik katmaktadırlar. Bizler de Evde Mimar ekibi olarak gergi tavanların bu harika dünyasını içeriğimizde ağırladık. Ekiplerimiz ile birlikte sıklıkla yaptığımız gergi tavan uygulamalarını nasıl yaptığımızı ve yapım aşamalarını sizlere bu içeriğimizde aktarmaya çalışacağız. Umarız beğendiğiniz bir çalışma olur. Özellikle tavanlarınızı güzelleştirmek isteyenlerin bu içeriğimizden ilham alabileceğini düşünüyoruz.

Gergi Tavan Yapım Aşamaları

 • Doğru gergi tavan modeli seçimi yapılmalıdır. (model seçimi tüm faaliyetlerinizin nasıl olacağını belirleyecektir.)
 • Led ışıklar güç kaynaklarına uygun bir şekilde yerleştirilmelidir.
 • Güç kaynağının voltaj ayarı uygun bir şekilde yapılmalıdır.
 • Gergi tavan sürecin ışıklandırmanın aynı şiddette gerçekleşmesi için watt ayarının yapılması gerekir. Ana hat burada maksimum 100 watt şeklinde tercih edilebilir.
 • Led bağlama işleminde zıt kutupların doğru şekilde bağlanmasına dikkat etmelisiniz.
 • Gergi tavana başlamadan önce tavanların beyaz olması gerekir. Diğer renkler ışığı iyi bir şekilde yansıtmadığı için istenilen etkiyi veremezler.
 • Gergi tavan hazırlanan alçıpan havuza yapılır.
 • Alüminyum izolasyon bandı ile gergi tavan alanı ve profil çerçeve birbirinden ayrılır.
 • Gergi tavan membranı ısıtılır ve profil çerçeve içerisindeki kanallara takılır.
 • Geriye kalanlar alanlarda profil çerçeve ile montajlanarak birleştirilir.

Gergi tavan uygulaması profesyonel ellerce yapılması gereken bir çalışmadır. Her usta bu uygulamayı yapamayacağı gibi tecrübe gerektiren bir çalışma olduğu için yanlış ellerde kötü sonuçlara da yol açabilir. Sizler de evinizde uygulamak istiyorsanız Evde Mimar olarak bizlerden fikir ve görüş alabilir, dilerseniz bizim ekiplerimizden uygulama desteği alabilirsiniz.

Gergi Tavan Örnekleri

Gergi tavan örnekleri incelemek gerçekten önemli bir ilham kaynağı olabilir. Bizler de bunu göz önünde tutarak sizlere yapılmış güzel gergi tavan örnekleri sunmaya çalışacağız. Umarız beğeneceğiniz modelleri seçebilirsiniz.

Neden Gergi Tavan Tercih Edilir?

Gergi tavan günümüzde çok fazla trend olmaya başladı. Gergi tavanlar genellikle ışıklandırması güçlü olmayan yerlerde kullanılırlar ama dediğim gibi son günlerde kullanımı çok fazla arttığı için artık aydınlatması güçlü olan yerlerde dahi odaya ferahlık kattığı ve dizaynı nirvanaya çıkardığı için kullanılmaya başlanmıştır. Evlerde ve iş yerlerinde olmak üzere iki şekilde bakalım. 

Evinizde Gergi Tavan

Evlerde  artık kullanımı çok fazla artmaya başladı. Özellikle yeni yapılan evlerin neredeyse tamamında gergi tavan kullanılıyor. Gergi tavan daha çok oturma odalarında kullanılıyor. Gergi tavan yaptıran kişilerde avize kullanımında azalmaya gidildiği görülüyor. Gergi tavanın şekline göre gergi tavanın içine, üstüne bir çok yerine led döşendiği için avize ihtiyacı kalmamaktadır. Led ışıklar hem gözü yormadığı gibi hem de ortama güzel bir görüntü oluşturuyor. 

İş Yerlerinde Gergi Tavan

İş yerleri küçük olan işletmeler veya şirketlerin bazı odalarında veya bölmelerinde gergi tavan kullanılıyor. Özellikle salonlarda ışıklandırma gerektiren, dekoratif çalışma gerektiren ofislerde tercih edilmektedir. Bazı ofis ve iş yerlerine gideriz gerçekten çok boğuk oluyorlar bunu  yaşamayan yoktur hemen akıllarda canlanır maalesef çok can sıkıcı bir durum hem iş yeri sahibi için hem de müşteriler için iyi olmuyor. Bunlar için en iyi çözüm gergi tavandır. Tabi illa ışıklandırma yetersiz veya ortamın küçük olduğu iş yerlerinde gergi tavan kullanılmıyor.

Gergi tavanlar gerçekten mekana başka bir atmosfer kazandıran çalışmalar arasında yer alırlar. Eğer ofisiniz varsa markanızı tavanlara yansıtarak  da dekorasyon çalışmanızı markalandırarak güçlendirebilirsiniz.

 

İlgili içerik: Gergi tavan modelleri 

İlgili içerik: Evinizi Şımartacak 50+ Gergi Tavan Modelleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

4 yorum

 1. Gergi tavan eve farklı bir hava katıyormuş

  27 Haziran 2019, 11:29
  1. Yorumunuz için teşekkürler 🙂

   15 Temmuz 2019, 09:54
 2. Gergi tavanı ben ofisime markamı yansıtacak şekilde yapmaya karar verdim iyi ki varsın evde mimar

  27 Haziran 2019, 15:38
  1. Size yardımcı olmak için buradayız, yorumunuz için teşekkürler 🙂

   15 Temmuz 2019, 09:52

Bizi Arayın