Grenli-Tekstürlü Boya Özellikleri ve Örnekleri

grenliboyaozellikleriveornekleri

Bu yazımızda size grenli boya, tekstürlü boya nedir açıklamaya çalışacağız. Ne olduğunu anlatmanın yanında özelliklerine değinmeyi ve sizlere birkaç örnek ile görsel ilham vermeyi de ihmal etmeyeceğiz. İçeriğimizde grenli-tekstürlü boya hakkında birçok detay bilgi ve görsel bulabileceksiniz.

Tekstürlü Boya Nedir?

Tekstür, duvarın yüzeyinde şekillere verilen isimdir. Tekstürlü boya, grenli dış cephe kaplaması ürünleri ile oluşturulur. Dekoratif boya olarak da bilinen bu çalışma görünüşteki benzerliği nedeni ile zaman zaman italyan boya ile de karıştırılmaktadır.

Tekstürlü boya dış cephe boya işlemlerinde tercih edilir. Büyük ofislerde veya okul gibi yapılarda ise dekoratif durmasından dolayı tavanlarda da kullanılmaktadır. Burada ev sahibi ile birlikte iç mimar düzenlemesi etkin rol oynamaktadır.

Grenli Boya Nedir?

Grenli dış cephe kaplaması, sıva görünümü veren dekoratif bir çalışmadır. Tekstürlü boya olarak da bilinen bu çalışma esasında tekstür oluşturan madde olarak ifade edilebilir. Grenli boya, yapının dekoratif bir görünüme sahip olmasını kolaylaştırır.

Grenli boya olarak tabir edilen boya türü aslında tekstürlü boya ile aynıdır. Toplum tarafından farklı şekillerde de telaffuz edilen bu boya türü için efekt boya ibaresi de zaman zaman kullanılmaktadır.

Grenli Boya Özellikleri

Grenli boya özellikle dış cephe boya çalışmalarında kaliteli bir boya türü olarak adlandırılır. Biz de Evde Mimar ekibi olarak grenli boya özellikleri başlığı altında birçok maddede boyayı anlatmaya çalışacağız.

  • Yağmur suyu ile üzerindeki kirleri temizleme özelliğine sahiptir.
  • Su bazlı bir boya türüdür.
  • Mat görünüme sahiptir.
  • Dekoratif ve şık bir görünümü vardır.

Grenli boya genel olarak tek kat şeklinde uygulanır. Eğer 2 kat uygulanırsa katlar arasında 12 saat bekleme ve ikinci katın daha ince bir şekilde yapılması gerekir.

Grenli-Tekstürlü Boya Örnekleri

Tekstürlü boya bir başka ifade ile grenli boya örnekleri evinizin boya badana işlemleri için size ilham olabilir. Biz de dünyanın çeşitli yerlerinden sizler için bulduğumuz örnekler ile size boyayı daha iyi anlatma, sizlerin zihninde daha iyi canlandırma şansını elde etmek için bir derleme gerçekleştirdik. Dış cephe kaplama alanındaki bu uygulamaları siz de takip edebilirsiniz.

Grenli ve tekstürlü boya günümüzde özellikle kafe, ofis gibi yerlerde popülerlik kazanmıştır. İtalyan boya çalışmaları ile karıştırılsa da uygulanışı itibari ile farklıdır. Dış cephe boyası veya dekoratif boya sıfatları ile toplumda yer edinen bu boya türünün ev dekorasyonunuzu güçlendirdiğini ise size rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer eviniz geniş ise grenli boya kullanmanız size avantaj sağlayacaktır. Geniş evlerde size huzur verirken evinizi güzelleştirmeniz için seçeceğiniz mobilyaların da şık bir duruşa sahip olmasına yol açar. Bununla birlikte grenli boya dış cephede evinizi farklı bir görünüme kavuşturur. Dış cephe çalışmalarınıza tarz ve dekoratif bir hava katar.

Bu yazımızda size grenli-tekstürlü boya hakkında bilgiler vermeye, boya türünün özelliklerini ne olduğunu anlatmaya çalıştık. Umarız sizler için iyi bir içerik olmuştur. Sizin de merak ettiğiniz başka sorular varsa mimara sor bölümünden bize iletebilir, Evde Mimar ekibi ile dilediğiniz an iletişim kurabilirsiniz.

 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın