Harika Eczane Dekorasyonları Tasarım ve Dizayn Modelleri (30 Örnek)

eczanedekorasyonlariornekleri

Eczaneler farklı tasarımları ile her zaman dikkatimizi çekmiştir. İç mimarlar bu sağlık konseptine bambaşka bakış açıları katmışlardır. Bizler de bu içeriğimizde sizler ile beraber eczane tasarımlarını, dekorasyonlarını inceleyeceğiz. Umarız sizler için de ilham verici noktaları oluşturmuş oluruz.

İlginizi Çekecek Harika Eczane Dekorasyonları

Eczanelerin harika bir yer haline gelmesi için ufak dokunuşlar yapmak bile yeterli olabiliyor. Bunu göstermek için sizlere yurt içinden ve yurt dışından harika eczane dekorasyonları derlemesi gerçekleştirdik. Görselleri inceleyerek farklı dekorasyon akıllarına, tasarımlarına ve bambaşka dizayn yöntemlerine şahit olabilirsiniz.

Eczane Tasarımları ve Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Eczaneler herşeyden önce ticari mekanlardır. O nedenle görsellikten çok müşteri bakış açısı ile mekana bakmak, satın alma davranışını harekete geçirecek tasarımlar ortaya çıkarmak gerekmektedir. Eczanelerin ürün kategorileri net bir şekilde ayrılmalıdır. Fazlaca ürüne sahip olan bu mağazalar, müşteri ile doğru enerji alış verişini sağlayarak eczacı ifadesi hastalara yol göstermelidir.

Eczane Işıklandırması

Tasarlanan eczanenin ışık alması kilit rol oynamaktadır. Kötü bir biçimde tasarlanan eczanelerdeki en büyük sıkıntı kesinlikle ışıklandırmadır. Işıklandırması kötü bir şekilde yapılan eczaneler, hasta için yol gösterici olmaktan uzaktırlar. Işıkların tavanda olmasının yanında duvarlara, raflara da yerleştirilmesi zaman zaman gerekebilir. Işıkların göz yormaktan uzak yalnızca ürünü göstermesi istenir. Gözü yoran bir ışıklandırmadan da kaçınılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Aydınlatma Planı Çizilirken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Eczane Dolapları

Dolap tasarımları eczaneler için kilit rol oynamaktadır. Dolapların hem ürünleri doğru şekilde listelemesi hem de kolay ulaşılabilir kılması gerekmektedir. Özel dolap yapımı burada devreye girer. İç mimarlar dolapları istenilen biçimde çizerek eczaneye en uygun şekle sokmalıdır. Dolapların kolay temizlenebilir bir biçimde de tasarlanması istenir. Eczaneler temiz olması gereken yerlerdir ve eczanelerin içi, dolaplar, her daim temiz gözükmelidir.

Eczane Depoları

Eczanelerin olmazsa olmaz kısımları depolardır. Depolar doğru biçimde tasarlanarak eczacıya kolaylık sağlanmalıdır. Depo kısmı eczane sahipleri için kritik noktadır. Burada eczacının dilinden anlayan iç mimarlar ile çalışmak çok daha iyi sonuçlar verir. Eczane tasarımları yapılırken depo atlanmamalı önem verilerek dizayn edilmelidir.

Satış Noktası Tasarımı

Satış kısmı eczanelerin sade ve kullanışlı olması gereken alanları arasında yer alır. Eczacı satın alma işlemlerini yaparken hızlı bir biçimde yapabilmeli, elektronik satın alma gereçlerini kolayca kullanabilmelidir. Genişlik burada sağlanamamış olsa bile kullanışlı bir tasarım gerçekleşmelidir.

Eczane Zemini

Zeminler eczanelerin önemli kısımları arasında yer almalıdır. Zeminlerin temiz gözükmesi ve müşteriyi (hastayı) yormaması gerekir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni zemin türleri hayatımıza girerek eczane zeminlerinin işini kolaylaştırmaktadır. Epoksi zemin kaplama çalışmaları burada eczaneler için düşünülebilir.

Eczane Girişleri ve Tabelalar

Girişler, tabelalar ve kapılar çekici olmalıdır. Eczaneler, hoş görünümlü yerler olmalıdır. İnsanların keyifle gidebileceği, güler yüzlü bir hizmet alabileceği şekilde tasarlanmalıdır. Girişlerin kolay olması burada esastır. Feng shui felsefesine göre dahi girişlerin kolay olması insanların o mekanda daha mutlu zaman geçirmelerini sağlar. Kapıların kolay açılabilir olması ve içeriye davetkar bir biçimde tasarlanması iç mimari tasarım açısından da son derece önemlidir.

Eczane Dizaynı veya Tasarımı Standartlaşabilir Mi?

Bu soru günümüzde oldukça sık dile getirilen sorular arasında yer almaktadır. Eczane yaptırmak isteyen insanlar hemen fiyat almak hemen yaptırmak istedikleri için standart bir fiyat veya standart bir hizmet beklerler. Halbuki eczanelerin her biri farklı yapılardır. Farklı metrekarelere kurulmaya çalışılan farklı müşteri segmentlerine hitap edilen yerlerde çalışırlar. Bu nedenle standartlaşmış bir iç mimari tasarım veya dizayn bizce sağlıklı olmayacaktır.

Bu içeriğimizde sizlere eczane dekorasyonu ile ilgili öneriler sunmanın yanında birçok güzel örnek de derledik. Eczane tasarım ve dizayn noktasında bildiklerimizi alt başlıklar haline sizlere sunmaya gayret ettik. Umarız başarılı olmuş, bir nebze olsun ilham olabilmişizdir. Sizin de bu konu ile alakalı görüşleriniz varsa bize iletebilir, sorularınızı yöneltebilirken, bilgi almak için de Evde Mimar ekibi ile dilediğiniz an irtibata geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kafe dekorasyonları

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın