Hasır ve Plastik Sepet Kullanımı ve Örnekleri

sepet-kapak

Baby Shower , Gelin – Damat Bohçası , Ev dekorasyonu derken  dekoratif sepetler hayatımızın her alanına girdi. Hasır ve plastik olarak iki popüler kola ayrılmasına rağmen daha birçok malzemeden karşımıza çıkmaktadır. Sepetleri çocuk odasında oyuncakları toplamak için görürken , yatak odasında parfümleri koyduğunuz bir alan olarak görebilirsiniz .

Çocuk odası, banyo , mutfak ve evin geri kalan odalarda da kullanım alanı olarak kendine her şekilde yer bulan sepetler son dönemlerde birçok etkinliğin baş objesi oldu . Sepet dokumanın tarihine bakıldığında  M.Ö. 9000 yıl önce kurulduğu bilinen Çatalhöyük de Göller Bölgesi sınırlarında çok yaygın bir el işidir. Sepet kullanımı evinizin daha derli toplu olmasını sağlayacaktır. Kategorilere ayırdığınız zaman aradığınız eşyalarınız , kıyafetlerinizi bulmanız sizin için çok daha kolay olacaktır.

Sepetlerin Kullanım Alanları

Sepetlerin hayatınızı düzene soktuğunu ve odanızın havasını değiştirdiğini göz önünde bulundurarak hangi odada ne amaçla ve nasıl kullanabileceğiniz hakkında sizlere bilgiler vereceğiz . İlk olarak çocuk odasında kullandığınız sepetleri çocuklarınız oyuncaklarını koyabilir , bebeklerin bezlerini koyabilirsiniz.Yatak odanızda kullanmak isterseniz dolap içlerinde açıkta görünmesi istemediğiniz eşyalarınızı koyabilirsiniz veya parfümlerinizi , makyaj malzemelerinizi içinde muhafaza edebilirsiniz .Ev tekstili olarak ayırdığınız sepetinize çarşaflarınızı yerleştirebilirsiniz , böylece hem dolaplarınızda yer açmış hemde daha dekoratif bir görüntüye sahip olmuş olursunuz . Sepetlerin en çok kullanıldığı yerlerden biride banyodur . Bazen havluların sergilenmek için konulduğu sepetimiz bazen ise deterjanlarımız için bir dolap görevi görür . İşte bu kadar hayatımıza girmiş ve evimizin bütün odalarında kullandığımız bu objeyi daha da güzelleştirmek ve detaylandırmak bizim elimizde burada ortaya sepet süsleme çıkıyor . Sadeliğinden sıkıldığınız sepetlerinizi kurdelelerle veya sprey boyalarla istediğiniz oda rengine veya tarza dönüştürebilirsiniz.

 Hasır Sepet Modelleri

Hasır sepetler hem kullanım açısından hem de dekoratif açıdan oldukça tercih edilmektedir. Kullanım alanı olarak evinizde fazla olan eşyaları toplama görevinin yanı sıra ön plana çıkarmak istediğiniz , dolaplarda eskimesini istemediğiniz eşyalarınızı hasır sepetlerde sergileyebilirsiniz.Aynı zamanda yaz ayının gelmesiyle piknik sezonu açıldı diyebiliriz ve bizim hasır sepetlerimizi kullanmamız için bir yer daha çıkmış oldu . Hem portatif hemde oldukça şık görünen sepetimizi çektiğimiz fotoğraflarda da yer verebiliriz.

Fotoğrafçıların son yıllarda gözdesi haline gelen hasır sepetleri kimi zaman içinde yeni doğmuş bir bebekle kimi zaman bir nikah davetiyesiyle görebilmemiz çokta bizi şaşırtan şeyler olmaktan çıktı !

 Plastik Sepet Modelleri

Plastik sepet daha çok işlevsel olarak kullanılmakla beraber hasır sepet kadar olmasa da dekoratif işlerde de kullanılmaktadır .Kimi zaman bir pazar çantası kimi zaman içine  patates-soğan koyabileceğiniz bir sepet olabilir . Suyla temasında sepetinizde bir  bozulma olmayacağı için gönül rahatlığıyla mutfağınızda veya banyonuzda kullanabilirsiniz.Mutfağınızda üzerine isimlerini yazdığınız sepetler yemek yaparken veya temizlik yaparken işlerinizi tahmin ettiğinizden daha çok kolaylaştıracaktır.Banyonuzda ise ister temiz olmayan çamaşırlarınızı koyabilir isterseniz de sizi bekleyen ütülerinizi sepete koyarak gözünüze daha hoş gösterebilirsiniz.

Evde Mimar olarak bu yazımızda sizlere Sepet nerelerde kullanılır ve Evinizde sepeti nasıl değerlendirebilirsiniz ? başlıkları hakkında sizlere önerilerde bulunduk . Sizinde bizimle paylaşmak istediğiniz konular olduğunda her zaman bizlere ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ; Giyinme Odası Modelleri ve Örnekleri Uzmanından Derlemeler

Ofisinizi Şenlendirecek Dekorasyon Örnekleri

Kendi Botanik Bahçenizi Oluşturun : Teraryum Modelleri ve Bakımı

 

 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın