Havlu Kenarı Örnekleri ve Motifleri 50 Uygulanabilir Örnek

Düğün sezonunun da yaklaşmasıyla beraber, çeyizler ve yeni kurulan evler için ufak tefek dokunuşlar çok daha önemli hale geliyor. Sahip olduğunuz her türlü havlu, örtü ve nevresim, onlara yapacağınız ufak dokunuşlarla çok daha güzel ve özel bir forma bürünebilir. Havlu kenarlarını kendiniz işlemek zorunda değilsiniz, pek çok internet sitesinden ve mağazadan da hazır olarak bulabilirsiniz, havlu kenarı için satılan ve tığ ile yapılmış el işi ürünlere göz atmak isteyebilirsiniz. Alacağınız havlu kenarlarını kendiniz uygulamak zorunda da değilsiniz, ufak ücretlere bu süslemeleri diktirebilirsiniz. Biz de, bahar aylarına girmişken ve ufukta yaz görünürken, örnek alabileceğiniz, fikir edinebileceğiniz pek çok havlu kenarı modeli derledik, 2019 yılının en gözde, dikkat çekici ve bazısı basit bazısı ise oldukça uğraştırıcı ve gösterişli ancak hepsi birbirinden güzel havlu kenarları ve havlu kenarlarına uygulayabileceğiniz el işlemeleri, oya ve nakış örneklerini sizlere sunuyoruz.

Ayrıca Romantik Balkon Tasarımı Yaratma 10 Harika Öneri ve Örnek yazımıza da göz atabilir ve hemen uygulayabileceğiniz yeni fikirler elde edebilirsiniz.

Basit Bir Şekilde Havlu ve Kumaş Kenarına Süsleme Yapmak

Bu görsellerde göreceğiniz süsleme, kumaş boyunca uzanan düz bir kenara ve dışarıya doğru açılan üçgen bir motife sahip. En temel dantel tekniklerinden biri, ancak en güvenilir ve güzel duranlarından. Uygulanabilir bir örnek olarak size adım adım yapmanız gerekenleri anlatacağız.

1- Kumaşın süsleme yapacağınız kenarının temiz bir bitişe sahip olduğundan emin olun. Dantelin kumaş boyunca düzgün hizalı olduğundan ve kumaşın kenarına tam denk geldiğinden eminseniz, birkaç toplu iğne yardımıyla süslemeyi kumaşa basitçe tutturun.

2- Süslemenin tamamını da düzgün ve hizalı bir şekilde tutturmaya devam edin. Bu aşamada yapacağınız bir kaydırma, süslemenin bütün estetiğini kaybetmesine, sonraki aşamalarda zorlanmanıza neden olacaktır. O nedenle dikkatli olmanızda fayda var.

3- Eğer süslemenizi uyguladığınız kumaş bir etekse, etek boyu kısmında süslemeniz üst üste gelecektir. Bu üst üste gelen kısımları dikkatlice hizalayın ve eşitleyin. Kalan fazlalığı kesin.

4- Süslemeyi hizalamayı başardıysanız, şimdiki adımımızda yapmanız gereken, teyel, yani üstkünkörü bir dikiş atarak havlu ve süslemeyi birleştirmek. Bu işlemi, makine dikişini atacağınız kısmın biraz altına veya üstüne yapmanız gerekir.

5- Şimdi sıra geldi makine ile süsleme ve havluyu, kumaşı birleştirmeye! Bu aşamada nakışınızın hizalı olduğundan emin olmalısınız. Tam olarak süslemenin düz kenarını dikmelisiniz. Mutlaka aynı renk iplik bulmaya özen gösterin.

6- Makine dikişi bittikten sonra, 4. aşamada uyguladığınız üstünkörü el dikişini sökme zamanınız gelmiş demektir. Bir dikiş sökücü veya minik makas yardımıyla teyel dikişi sökün.

Bu basit yöntemle siz de havlularınıza, çeyizlik kumaşlarınıza dantel, oya ve pek çok nakış işleyebilir, kendinize bir hobi edinebilirsiniz. Ancak unutmayın, bu tek seferde uzmanlaşılacak bir konu değil, o nedenle ilk önce basit kumaşlarda ve havlularda deneyin, tecrübelendikten sonra asıl çeyizlik ürünlerinize de süslemeler yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu temel işleme yöntemi dışında, pek çok farklı, gösterişli yöntem daha var. Hepsi uygulanabilir, hepsi birbirinden şık.

2019’da Çeyizlerinizi Şenlendirecek En Güzel Havlu Kenarı Modelleri ve Motifleri

Bu yazımızda sizlere pek çok havlu kenarı örneği sunmaya çalıştık. Sınır tamamen hayal gücünüz, denemekten korkmayın ve her an bize sorularınızı iletebileceğinizi unutmayın. Çeyizinizi ve evinizi daha da güzelleştirmek tamamen sizin elinizde, boş vakitlerinizi değerlendireceğiniz bir hobi olmasıyla havlu kenarları, el işi uygulamaları, tığ, nakış ve oya uğraşması ve ortaya çıkan sonuçlarıyla sizleri mutlu edebilir. Uğraşabileceğinizi düşünmüyorsanız pek çok yerde satılan bu modelleri hazır olarak tercih edebilirsiniz, ancak evinizi dekore etmek için bize danışmayı da unutmayın! Sizler için her gün hazırladığımız içeriklerle, yeni ev kurma veya varolan evinize ikinci bir bahar getirme serüveninizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Öneri ve fikirlerinizle her zaman bize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Çocuk Odası Duvar Rafları Örnekleri ve Modelleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Numan Yaylı

Ev dekorasyonu ile ilgili sizlere ilham olabilecek çalışmaları derliyor, yeni fikirler sunuyorum.

8 yorum

 1. Bir beyefendi olmanıza rağmen bu konuyla ilgili fikirler…Ve yine yararlı bir paylaşım teşekkürler iyi çalışmalar 🙂

  29 Mart 2019, 08:54
  1. Çok teşekkürler, beğenmenize sevindim.

   29 Mart 2019, 15:16
 2. Komşuluğun bittiği şehir hayatında sayenizde bizim hanım ve annem konu komşudan örnek arama derdinden kurtulacak. Faydalı bir çalışma olmuş teşekkürler

  29 Mart 2019, 20:44
  1. Rica ederiz, bu motiflerin devamı da gelecek.

   31 Mart 2019, 16:23
 3. Çooook teşekkür ederim.Yeni emekli olan annem için canı sıkılmasın diye nakış kursuna yazdimistik ve örnek motifler arıyordum.Karsima sizin yazınız çıktı.Google a bir kez daha teşekkür ediyorum karsima sizin yazınızı cikartti.Artik annemin yeni motiflerine bakıp bakıp mutlu oluyoruz tekrardan tesekkur ederiz.

  29 Mart 2019, 21:07
  1. Rica ederiz, faydalı olabildiysek ne mutlu bize.

   31 Mart 2019, 16:22
 4. Annem çeyizim için özgün örnekler arıyordu ve sonunda sayenizde bulduk.Çeyizime katkıda bulunduğunuz için teşekkürler.Hiç farkında olmadan hayatımın bu önemli dönemecinde ufak bir dokunuş ile beni bu dertten kurtardınız .Minnettarım..

  30 Mart 2019, 19:05
  1. Merhaba, faydalanabilmiş olmanıza çok sevindim. Rica ederiz, herhangi bir sorunuz olursa cevaplamaktan mutluluk duyarız.

   31 Mart 2019, 16:20

Bizi Arayın