İç Cephe Boya Çeşitleri Nelerdir?


İç cephe boya çeşitleri tahmin edilenden çok daha fazla olup, evinizi güzelleştirmek için sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmaların her birinin kendi teknolojisi, uygulaması ve örnekleri vardır. Biz de Evde Mimar olarak işin örnekler kısmına daha fazla değinerek iç cephe boya çeşitleri içerisinden size en çok kullanılanları sunmaya çalışacağız. Burada uygulama bazında çeşitleştirdiğimizi de ayrıca belirtmek isteriz. İçeriğimize başlamadan önce neler anlatacağımızı ifade edelim.

Boya Çeşitleri İsimleri

1-Sedef boya

2-İtalyan boya

3-Saten boya

4-Plastik boya

boyacibanneri

Ev Boya Çeşitleri

Boya çeşitleri denince bazı bloglarda rastladığımız farklı uygulama örnekleri ile kafanızın karışmaması için ev boya çeşitleri alt başlığı altında size uygulamaları anlatmaya çalışacağız. Evinizi güzelleştirmeniz için kullanmanız gereken uygulamaları net bir şekilde incelemeli ve zevkinize göre seçim yapabilmelisiniz.

Sedef Boya

Sedef boya, ülkemizde desenli boya olarak da bilinen dekoratif boya uygulamaları arasında yer almaktadır. Özellikle klasik dekorasyona sahip evlerin güzelleşmesi için sedef boya kullanımı güzel evler oluşturabilir. Desenli rulolar ile uygulanan bu boya için uzmanlığı olan ustalar çalışmalıdır. Evleriniz için farklı bir çözüm istiyorsanız sedef boya modelleri ve örneklerini incelemelisiniz.

Merak edilen konulara şöyle bir göz attığımızda desenli boya çeşitleri üzerine çalışmalara da rastladık. İnsanların en çok ilgilendiği uygulamalar arasında yer alan desenli boya çeşitleri sedef boya olarak adlandırılmaktadır. Bu bilginin bilinmesi yapı marketlerde daha iyi araştırmanıza yardımcı olacaktır.

sedefboyaornek2

sedefboyaornek1

İtalyan Boya

İtalyan boya isminden de anlaşılacağı gibi İtalya’nın boya badana dünyasına kazandırdığı boya çeşitlerinden biridir. Venedik semalarından çıkan bu boya uygulaması sıva ve alçı ile yapılmaktadır. Özel ilgi alanı olan ustalarca yapılabilen bu uygulama için mükemmel sonuçlar verdiğine siz de örneklerde şahit olabilirsiniz. Birçok farklı uygulaması ve değişik modelleri olan bu tür için tam bir dekoratif boya inovasyonu diyebiliriz. Evinizi yeni baştan yaratmak istediğinizde mutlaka italyan boya modelleri incelemesi yapmalı, evinizin bazı bölümlerini bu şekilde boyatmayı düşünmelisiniz.

italyanboyaornek2

italyanboyaornek1

Saten Boya

Saten boya ülkemizde sağlıklı ve silinebilen boya olarak bilinir. Hastanelerde ve benzeri kamu alanlarında bu uygulamanın kullanıldığına şahit olabiliriz. Kolayca silinebilen bir boya çeşidi olan saten boya örneklerini ve kullanımını siz de kendi eviniz için incelemelisiniz.

satenboyaornek1

satenboyaornek2

Plastik Boya

Plastik boya, mat özelliklere sahip boya anlamına gelir. Su bazlı plastik boya şeklinde evlerimizde kullanılan bu boya türü kalabalık alanlarda veya çok sık kullanılan alanlarda tercih edilmez. Plastik boyaların çabuk kirlenmesi özelliğinden dolayı salon gibi veya okulların duvarları gibi alanlarda plastik boya tercihi yapılmaz. Tüm bunlara rağmen plastik boya rengi çok daha iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Özellikle ev dekorasyonu için mat renkler veya ışığı dekorasyona uygun bir şekilde yansıtabilecek renklerin seçimi için plastik boya renkleri tercih edilir. Bununla birlikte plastik boyalar yağlı boyalara göre daha sağlıklı boya olarak da nitelendirilirler. Boya çeşitleri arasında en uzun süre dayanan boya türü olan plastik boyalar uzun ömürlü olarak duvarlarınızda bulunabilirler.

İlginizi çekebilir: Plastik boya

Boya Çeşitleri Arasından Hangisini Seçmeliyim?

Boya çeşitleri arasından tercih yapmak eğer yeteri kadar bilgimiz yoksa zor olabilir. Bunun için Evde Mimar ekibi size faydalı bir test hazırladı. Bu testi çözerek eviniz ve sizin için en iyi boya çeşidi hangisi olabilir. Hemen çözerek öğrenebilirsiniz. Testimize hangi boya badana uygulamasını seçmeliyim? linkinden ulaşabilirsiniz.

Son yılların en trend uygulamalarından birini italyan boya (dekoratif boya) oluşturuyor. Dekoratif boya çalışmaları son derece modern ve hemen hemen her dekorasyon tarzı ile harika bir uyum içerisinde çalışıyor. Klasik mobilyalar ile modern şekilde dizayn edilmiş evlerde italyan boya çalışmaları denenebiliyor.

Sedef boya ise kendine has özelliklere sahip bir boya çalışması olarak göze çarpıyor. Özgün ve kendine has evler oluşturmak istiyorsanız sedef boya uygulamalarını deneyebilirsiniz. Sedef boyanın yanına en çok yakışan dekorasyon tarzı ise kesinlikle klasik mobilyalar olarak nitelendirilebilir.

Boya Çeşitleri İlerleyen Yıllarda Nasıl Değişir?

Boya çeşitleri ilerleyen yıllarda elbette ki değişecektir. Fakat teknoloji ile bağlantılı bir şekilde ilerlemeyecektir. Dekorasyon söz konusu olunca teknoloji yerine öze dönme, sadeliğe yönelme söz konusudur. Bu noktada eski italyan evlerinde sıva ve alçı ile yapılan boyanın böylesine trend olmasının altında da bu nedenler yatar. Eskiye öze dönmeler ilerleyen yıllarda eski tarz evlerin daha fazla tercih edilmesinde büyük rol oynayacaktır. Anadolu evleri ve eski norveç evleri gibi ikon olmuş ev modelleri geleceğin dekorasyon dünyasını doğrudan etkileyecektir. Ev sahipleri olarak bizler de günlük yaşamın stresinden ancak böylesine bir öze dönüş ile kurtulabiliriz. Öze döndüğümüz ve hayatımıza minimalist dekorasyon anlayışını kattığımız ölçüde de evdeki mutluluğu yakalamış olacağız.

Bu içeriğimizde boya çeşitleri arasından en çok tercih edilenleri size sunmaya çalıştık. Hepsi hakkında örnekler derlemenin yanında size de tavsiyeler ile faydalı olmaya gayret ettik. Siz de deneyimlerinizi yorum bölümünden bize aktararak paylaşımda bulunabilirsiniz. Her yoruma cevap vermeye çalışacağız.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

1 yorum

  1. Odamın rengini değiştirmeye karar vermiştim fakat nasıl boya kullanmam gerektiği ve rengini nasıl yapmam gerektiği hep kafamda soru işareti oluşturuyordu. Arkadaşımın önerisiyle bu siteye ulaştım ve artık ne yapmam gerektiğini biliyorum! Teşekkürler Evde Mimar 🙂

    14 Aralık 2017, 09:00

Bizi Arayın