İç Mimar Ne Yapar Nasıl Çalışır?

İç mimar, evleri güzelleştirmek için çalışır. Evlerin daha iyi gelmesi için birçok uygulama ve faaliyetlerde bulunur. Biz de bu içeriğimizde sizler için iç mimar ne yapar, nasıl çalışır, iç mimar nedir sorularının tüm detaylarını açarak yanıtlamaya çalışacağız.

İç Mimar Kimdir Nedir?

İç  mimar, evlerin içini tasarlayan ve uygulama süreçlerini belirleyen kişilere denir. Evin tüm dekorasyonuna, eşya yerleşimine ve tadilat işlemlerinin nasıl yapılacağına iç mimar karar verir.

İç Mimar Ne Yapar?

İç mimar öncelikle ev sahibinin isteklerini dinleyerek ev sahibinin hayal ettiği evi anlamaya çalışır. Hayalleri gerçeğe dönüştürme işi olan iç mimar aldığı bilgileri sağlam bir şekilde analiz eder. Evin rölöve alma işlemini de yaptıktan iç mimar çizimleri yapmaya başlar. Bu çizimlere perspektif çizimler de denmektedir. Çizimleri 3ds max gibi programlarda modelleme yaptıktan sonra ev sahibi ile evin güzelliği konusunda görüşmeler başlar.

icmimariproje

Ev sahibi ile iç mimar evin güzelliği için fikir alışverişinde bulunurlar. Burada iç mimar tarafından 2 adet plan hazırlanması iyidir. Alternatifler güzellik yaratır. Plan konusunda anlaşma yapıldıktan sonra uygulama tarafına geçilir. Uygulama sırasında iç mimar ile ekibi evi güzelleştirmeye başlarlar. Sözleşme ile belirlenen tarihte ev bitirilmeye çalışılır.

İç Mimar Nasıl Çalışır?

İç mimar uygulayıcı ile birlikte çalışan ya da sadece çizim yapan kişiler olarak ikiye ayrılabilir. Eğer uygulayıcılar ile birlikte çalışılıyorsa evin tüm iç dekorasyon ve tadilat işleri içerisinde de bizzat bulunur, süreci denetler. Yalnızca çizim yapan ve fikir veren iç mimarlar ise masa başı çalışırlar. Evin incelemesini, keşfini yaptıktan sonra ev sahibine öneriler vermeye başlarlar. Önerilerin sonucunda ise çıkan ortak akıl ile modelleme, iç mimari çizimler yapılır.

Bu yazımızda sizlere iç mimar mesleği hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizler için güzel bir içerik olmuştur. Siz de bu konu ile alakalı merak ettikleriniz varsa Evde Mimar ekibi ile dilediğiniz an iletişim kurabilirsiniz.

İç Mimar Mı Mimar Mı?

Son yıllarda adından iyice söz ettiren iç mimarlık meslek dalı, çalışma alanları oldukça farklı olsa da mimarlık ile sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle iç mimar olmaya hazırlanan üniversite öğrencilerinin sıkıntı çektiği bu konu, iş yaşantılarında da önlerine gelmektedir. Aslında bir inşaatı örnek olarak ele alacak olursak, bu iki mesleğin farkını daha rahat anlamış olabiliriz. İnşaat başlamadan ve devam ederken mimara ihtiyaç duyulurken, inşaat bittikten sonra artık iç mimara ihtiyacınız olacaktır.

İç Mimar İle Mimarlık Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mimar, bir inşaat başlamadan önce çizim yapan kişidir. Arazinin uygunluk yapısı ve inşaat alanına göre en temelden başlayıp kapılara kadar ayrıntıyı ele alıp çizimini tamamlar. Ayrıca belediyeden izin alınırken mimara ihtiyaç duyulur. İnşaat mühendisi ile beraber çalışmalarını devam ettiren mimar, inşaatın en önemli parçalarından biridir ve bitene kadar ihtiyaç duyulur. Kolonlar, kirişler ve planlamasına kadar mimarlar sorumludur.

İç mimar ise evin veya inşaat alanın içinde bulunan her bölmeden sorumlu olabilir. Eğer bir ev inşa edilmiş ise o evin odalarına estetik katmak için iç mimarlar görev alır. Eğer inşa edilen bir hava alanı veya bir ofis ise kullanıma uygunluğu ve şık bir görünüm kazandırmak için yine iç mimarlar görev alır. Oldukça detay isteyen bu meslek, kullanılacak perdeden, oturma grubundan ve yerinden, aydınlatmasından veya duvar kağıdından bile sorumludur.

Örnek olarak oturduğunuz müstakil evin eski bir ev olduğunu ve yenilemek istediğinizi varsayalım. Öncelikle bu işlem için bağlı olduğunuz belediyeden izin almanız gerekmektedir. Bunun için mimar devreye girebilir. Evinizin dış cephesinin bozulmadan yenilemek istediğinizi mimara belirtirsiniz. Restorasyon görevini mimar yapabilir. Evinizi, arazinin de izin verdiği şekilde tekrar gözden geçirip sizin ihtiyaçlarınıza göre bir düzenleme getirir. Bu işlem bittikten sonra, yani evinizin dış tarafı istediğiniz gibi yapıldıktan sonra artık görev sırası iç mimarda olacaktır. Sadece eviniz değil aynı zamanda, eğer varsa otopark ya da bahçe dizaynını hatta bahçenizde kullanacağınız çiçeklerden süslere kadar her ayrıntıyı iç mimara sorabilirsiniz. Bunların yanında tabii ki evinizin her odasının yapım aşamasında iç mimar size yardımcı olabilir.

Mimarların çalışma alanlarından örnekler;

İç mimarların çalışma alanlarından örnekler;

Diğer ilgili yazımız: Dekorasyon ve iç mimarlık ile ilgili başarılı Instagram hesapları-Youtube Kanalları

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

2 yorum

  1. İç mimar yalnızca ev tasarlamaz, evin tadilat süreçlerinde de yer alır bence.

    18 Haziran 2019, 08:17
    1. Merhabalar, elbette ki farklı methodlar ile çalışan iç mimarlar mevcut, bizler genel olarak mesleği ve yapılan işleri aktarmaya çalıştık. Teşekkürler,

      24 Haziran 2019, 07:05

Bizi Arayın