İç Mimari Tasarım Nasıl Yapılmalıdır ? İç Mimari Tasarım Örnekleri

Yaşadığımız ya da çalıştığımız alanlarda yapılan dekorasyon çalışmaları ruh halimize ve çalışma verimliliğimize oldukça fazla etki etmektedir. Böyle alanların kullanımına uygun bir biçimde dekorasyon düzenlemesi yapılabilmesi için profesyonel ve tecrübeli ekipler ile çalışmak gereklidir. Aynı zamanda bir dekorasyon çalışmasına başlamadan önce bir planlama ve tasarım çalışması yapılması zorunludur. Yapılan planlamaya işlemler boyunca sadık kalınmalıdır. Bununla birlikte bir iç mimarın hazırlayacağı iç mimari tasarım işleri oldukça kolaylaştıracaktır. Bu yazımızda sizlere iç mimarı tasarım nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabını vermeye ve iç mimari tasarım örneklerini paylaşmaya çalışacağız.

İç Mimari Tasarım Neden Yapılır ?

Bir konutta ya da ofis içerisinde yapılacak çalışmalar için iç mimarların hazırladığı bir tasarım ile doğru uygulamaların yapılması sağlanmalıdır. İç mimari tasarım çalışması ile alanda neler yapılacağı ya da nasıl bir yol izleneceği de belirlenmektedir. Kullanım ihtiyaçlarının ya da kişisel beğenilerin göz önünde bulundurulması oldukça önemlidir. Sadece teknik olarak değil, alanın kullanımının verimli hale getirilmesi ya da estetik olarak doğru tercihlerin yapılabilmesi için iç mimari tasarım yapılmalıdır. Bunlar ile birlikte eğer küçük bir eve sahipseniz iç mimari tasarım sırasında evinizi en verimli şekilde kullanabilmeniz için düzenlemeler yapılmaktadır.

İç mimari tasarım sırasında evin konumuna bağlı olarak aldığı doğal ışığın evin içerisine doğru şekilde iletilmesi ya da doğal ışığın yanı sıra destekleyecek olan ışıkların en uygun biçimde yerleştirilmesi en önemli konuların başında gelmektedir. Evin içerisindeki bölümlerin kişisel ihtiyaçları karşılaması için en ideal şekilde biçimlendirilmesine de yine iç mimari tasarım sırasında karar verilmektedir.

İç Mimari Tasarım Örnekleri İncelemeleri

Hayalinizdeki eve sahip olmanın ilk adımında yapılacak olan iç mimari tasarım sırasında farklı örnekleri inceleyerek bu örneklere göre anlaştığınız iç mimara isteklerinizi iletebilirsiniz. İç mimari tasarım örnekleri ile planlama aşamasındayken eğer hoşunuza gitmeyen ya da uygun olmayan bir seçeneği tasarımdan çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda hayal gücünüze destek olması için farklı dekorasyon akımlarının uygulandığı tasarımları görmek ve incelemek oldukça faydalı olacaktır.

Şimdi sizin için derlediğimiz ve incelediğimiz harika iç mimari tasarım örneklerini görelim.

Siyahın Asaletini Yansıtan İç Mimari Tasarım Örneği

Evde Mimar ekibi olarak sizin için hazırladığımız bu iç mimari tasarım örneğinde siyah rengin oldukça etkili bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Siyah renk ve koyu renkler iç dekorasyonda oldukça dikkatli kullanılması gereken renklerin başında gelmektedir. İç mimari tasarım işlemleri sırasında eğer koyu ve açık renkler arasında doğru denge yakalanmaz ise ortaya oldukça iç karartıcı bir manzara çıkabilmektedir. Bu örneğimizde ise koyu renklerin yoğun kullanımına rağmen iyi bir şekilde aydınlatılması ve beyaz rengin yerinde kullanımı ile oldukça doğru bir denge yakalanmış. Bununla birlikte avizelerdeki yumuşak kıvrımların da siyahın keskinliğini kırarak dengenin kurulmasında oldukça yardımcı olmuş. İç mimari tasarım işlemlerinde haya gücünün sınırı yoktur. Ancak bu hayal gücünü doğru bir biçimde estetik ögeler ile süslemek en doğru hamle olacaktır.

Film İzlemenin Keyfini Çıkarabilirsiniz

Bu iç mimari tasarım örneğimizde aydınlık ve ferah bir oturma odası görüyoruz. Büyük pencereler ile doğal ışığın içeriye rahatça girmesine izin verilmiş. Aynı zamanda açık renkli mobilyalar ile doğal ışığın gücü bir hayli artırılmış. Böylece bu iç mimari tasarım örneğinde televizyon ünitesinin koyu renge sahip olması alanı karartmamış ve harika bir kontrast elde edilmiş. Bunun yanı sıra televizyon ünitesinin hemen üzerinde bulunan ses sistemi ile ev sahibinin film keyfine keyif katılmış. Eğer sizde evinize geldiğinizde rahat bir şekilde koltuğunuza uzanıp patlamış mısır yerken film izlemenin tadını çıkarmak istiyorsanız kesinlikle bu iç mimari tasarım örneğini iç mimar ile paylaşmalısınız.

Konforlu Bir Uyku İçin İç Mimari Tasarımı

Bir iç mimar tasarım sürecinde sadece estetiğe ya da görünüme değil, aynı zamanda konut içerisinde yaşayacak insanların rahat ve konforlu bir alana sahip olmasını sağlamalıdır. İç mimari tasarım sırasında ortaya mükemmel güzellikte bir tasarım çıksa da bunu uygulamak veya kullanımının rahat olması önemlidir. Aksi takdirde konut sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı iç mimari tasarım sürecinde eğer sizin için kullanışlı olmadığını düşündüğünüz bir durumda bunu iletmelisiniz.

Verimliliği Artıran Çalışma Odası Tasarımı

Bir konut tasarımı yapılırken tüm odaların ve bölümlerin bir bütün halinde gözlemlenmesi önemlidir. Bir konsept çerçevesinde tüm evi değerlendirmek ve buna göre iç mimari tasarımı yapmak gerekir. Ancak kimi odalarda genel bütünlüğü bozmadan farklı ve yaratıcı fikirler uygulanabilir. Bu örnekte çalışma verimliliğinin artması için çeşitli detaylar kullanılmış. Masanın hemen arkasındaki duvarda kullanılan koyu renkler çalışmaya odaklanmanızı artırabilir. Bunun yanı sıra çalışma odası iç mimari tasarım örneğinde gözümüze çarpan bir diğer detay ise güneş ışığının rahatlıkla odayı aydınlatmasıdır. Çalışma alanlarında yeterli ışığı sağlamak en önemli konuların başında gelmektedir. Tüm bunlara ek olarak minimalizm ile düzeni birleştiren bu iç mimari tasarım örneği incelendiğinde dinlenme köşesi dahi hesaba katılmış.

Yukarıdaki iç mimari tasarım örneklerinden daha fazlasını görmek ve incelemek isterseniz aşağıda paylaştığımız tasarım örneklerine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

İç Mimari Tasarımda Detaylar Önemlidir

Bir iç dekorasyon tasarımında küçük dokunuşlar ile büyük etkiler yaratmak mümkündür. Aynı zamanda bu küçük dokunuşları bütünlüğü bozmadan estetik bir biçimde uygulamak tecrübe isteyen bir konudur. Duvar boyasında kullanılan renklerin mobilyalar ile devamını sağlamak veya avizelerdeki kıvrım detaylarını vazolar ile sürdürmek bir iç mimari tasarımda en önemli konulardır. Bunun yanı sıra konut sahibinin kişiliğini ve yaşantısını da tasarıma yansıtmak gereklidir. Bu noktalara dikkat edilerek estetik ve etkileyici bir iç mimari tasarım ortaya çıkartılabilir.

Bu yazımızda sizlere iç mimari tasarım nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabını ve birbirinden güzel iç mimari tasarım örneklerini sunmaya çalıştık. Sizde eviniz için iç mimari tasarım hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz. Evde Mimar ekibi olarak evinizi güzelleştirmek için biz daima hazırız.

İlginizi Çekebilir: İç Mimarlık Ofisleri ve Yapılan İşler-Projeler

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın