İç Mimari Tasarım Nedir ve Örnekleri Nelerdir?

İç mimari tasarımlar, evleri güzelleştirmek için oluşturulan planlardır. Her iç mimar işe başlamadan önce iç mimari tasarım yapar. Bu tasarımlar iç mimari çizimler ile başlayarak modelleme ile son bulur.

İç Mimari Tasarım Nedir?

İç mimari tasarım, evin içindeki tüm öğelerin baştan sona kadar tasarlanması, tadilat ve dekoratif çalışmaların modellenmesidir. İç mimari tasarımlar öncelikle bir keşif ve rölöve alınmasının ardından evin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanılır.

İç mimari tasarımlar belli bir ücret karşılığında iç mimar tarafından hazırlanır. Evin dekorasyon tarzına göre ev eşyaları seçilir, doğru şekilde yerleştirilir. Burada niş modelleri, asma tavan modelleri gibi tadilat gerektiren işler de iç mimar tarafından tasarlanır.

İlginizi çekebilir :  Mimari Görselleştirme Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

İç Mimari Tasarım Örnekleri

Her içeriğimizde belirttiğimiz gibi örnekleri incelemek size çok daha iyi anlatır. Anlatılmak isteneni örnekleri görerek daha iyi kavrayabilir, kendi eviniz için doğru ilhamı ancak öyle alabilirsiniz. İşte bizim de sizler için hazırladığımız iç mimari tasarım örnekleri derlememiz hemen aşağıda sizi bekliyor.

İç mimari tasarımları incelediğinizde oldukça farklı modellerin, tasarımların iç mimarlar tarafından oluşturulduğuna şahit olabilirsiniz. Bu tasarımların her biri ev sahibinin isteklerine, evin genel durumuna göre dizayn edilmiştir.

İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyon Arasındaki Fark Nedir?

İç mekan tasarımı ile dekorasyon kavramları bazen birbirine karışabiliyor. Bu iki farklı durumun farkını anlatamaya çalışacağız. Öncelikle iç mekan tasarımı iç mimarlar tarafından yapılır. İç mimar, yeniden yapacağınız odanın her durumunu göz önünde bulundurmak zorundadır. Bu durumlar arasında eski borularından değiştirilmesi de vardır, gerekirse duvar yıkımı da vardır. Aynı zamanda yatak odanızı bir anda oturma odasına veya ofisinizi bir home ofise dönüştürebilir. Bunlar iç mimarın iç mekan tasarımı konusunda görevleridir. Renk ve konfor gibi terimler yine iç mimar görevleri arasındadır.

Dekorasyon ise daha çok dekoratörler tarafından yapılmaktadır. Dekoratörlerin görevi ise daha çok süsleme olarak adlandırılır.  Eğer iç mimar bir ofis tasarladıysa, ofise uygun aksesuarlar, mobilyalar ve masaların renk seçimi dekorasyon başlığına girer. Yine iç mimar bir çocuk odası tasarladıysa, o odaya uygun süsler dekoratör tarafından yapılır. Bir örnek vermek gerekirse, odanın daha çok ışık almasını sağlamak iç mimarın, eğer yeteri kadar aydınlık gelmediyse eşyaların renklerini kullanarak aydınlık yapılması dekoratörlerin görevidir.

İç Mimari Tasarım Süreci Nasıl İşler ?

İç mimari tasarımlar dikkatle ve titizlikle yapılması gereken bir dijital tasarımlardır. Yapılan mimari projelerin üç boyutlu bir biçimde görselleştirmesi için bilgisayar programlarından yardım alınmaktadır. Bir iç mimar projeye başlamadan önce yapı ile ilgili tüm bilgileri dikkatle edinmelidir. Aynı zamanda yapıyı kullanacak olan bireylerin yaşam tarzını da göz önünde bulundurması gerekir. Bunun yanı sıra iç mimari tasarım ile duvar renginden ev içerisinde kullanılacak mobilyalara kadar tüm birimler detaylı bir şekilde incelenebilir.

Bir sonraki adımda ise mimari proje çiziminin bilgisayar programları yardımı ile görselleştirilmesi gelmektedir. Bu noktada tasarımcı elindeki kütüphaneleri de dahil ederek evinize özel bir konsept oluşturacaktır. Oluşturulan konsept çerçevesinde en az 1 hafta süren dikkatli bir çalışma yapılmalıdır. Bu çalışmanın sonucunda kaba taslak iç mimari tasarım oluşturulmuş olacaktır. Ancak mobilyalarda ya da eşyalarda bulunan ince detaylar daha çok zaman istediği için projenin detayına göre yapım süreci 8 haftaya kadar çıkabilmektedir. Tüm işlemler tamamlandığında hayal ettiğiniz evinizin üç boyutlu mimari tasarım halini görebilirsiniz.

İç Mimari Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde yapılacak olan değişikliklerde kullanılacak olan iç mimari tasarım uygulamalarında dikkat edilmesi gereken bir kaç konu bulunmaktadır. Bu konuların başında iç mimari tasarım için anlaştığınız tasarımcının ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde belirleyebilmesidir. İç mimari tasarım her ne kadar iç mimar proje çizimlerine bağlı bir şekilde üretilse de konutta yaşayacak olan kişinin ihtiyaçlarına ve yaşam biçimine uygun görselleştirmeyi sağlamalıdır. Doğru renkler ile tamamlanan mobilyaların tarzları bir bütün oluşturarak hayat tarzınız ile uyuşmalıdır.

İç mimari tasarım yapım aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada ise ince detaylardır. İç dekorasyonda yapılan en küçük bir dokunuş bile tüm atmosferi değiştirmek için yeterlidir. Bu noktada iç mimari tasarım uygulamasını yapan tasarımcının tecrübesine bağlı olarak küçük detaylar ile hayalinizdeki evinize güzellik katılabilir.

En Çok Kullanılan İç Mimari Tasarım Programları

İç mimar çizimleri, tasarımları programlar aracılığı ile yapılır. Bu programlardan ikisini sizler için kısaca anlatmaya hemen başlayalım.

Autocad Programı

Autocad ile ihtiyacınıza göre 2 boyutlu veya 3 boyutlu çizimler yapabilirsiniz. Burada hem iç mimari hem büyük yapılarında komple mimari hizmetlerini gerçekleştirebilirsiniz. Autocad kullanılmasının en büyük nedeni programın hızlı ve kullanışlı olmasıdır.

3DS Max Programı

3DS Max programı gerçek yaşama en yakın çizimleri oluşturabilen tasarım programıdır. İç mimari çıktıları gerçeğe tam olarak uygun biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Modelleme noktasında Autocad programından çok daha başarılı bir programdır. Hem ışıklandırma öğelerini hem de tasarımsal dokunuşları bu programı ile daha iyi yapabilirsiniz.

Bu yazımızda size iç mimari tasarım ile ilgili hem bilgiler vermeye hem de konu ile alakalı beğendiğimiz tasarımları sizlere aktarmaya çalıştık. Umarız sizin için bilgilendirici olmuştur. Siz de iç mimarlık ve diğer konular ile ilgili merak ettiğiniz soruları mimara sor bölümünden bize ulaştırabilir, Evde Mimar ekibi ile dilediğiniz an iletişim kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İç mimar ne yapar başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

2 yorum

  1. Çok güzel anlatmışsınız yardımcı olduğunuz için teşekkürler 🙂

    8 Kasım 2018, 22:03
    1. Biz teşekkür ederiz. İç mimari tasarım konusunda sizlere destek vermeye devam edeceğiz.

      9 Kasım 2018, 06:13

Bizi Arayın