İç Mimarlarımızın Seçtiği Şık Ev Dekorasyonları

şık-ev-dekorasyonları

Uzun yıllar hayalinizi kurduğunuz eve günün birinde sahip oldunuz. Çalıştınız, çabaladınız ve o ev artık sizin. O halde diğer aşama olan ev dekorasyonu sürecine geçebilirsiniz. Yeni ev alanların veya evini yenileyenlerin akıllarına gelen ilk soru evi nasıl dekor edecekleridir. Günümüz dekorasyon anlayışında her zevke ve tarza hitap eden ürünler bulmak artık oldukça kolay. Peki dekorasyon dünyasında o kadar fazla çeşit ve tarza hitap eden ürünler varken ve bunların arasından seçim yapmak oldukça zor olurken evimize en uygun ürünleri nasıl seçebileceğiz? Bu soruyu iç mimarlarımıza danıştık ve aldığımız birçok cevabı derledik. Dekore edilmiş bir ev yoğun bir emek ve çabanın sonucudur. Bu sonuca ulaşana kadarki sürede ise farklı yüzlerce dekorasyon stili arasında kaybolabilirsiniz. Bu yazıda size yol göstermek için en çok tercih edilen şık döşenmiş ev dekorasyon stillerinden bahsedeceğiz.

bannermimar-05

İlginizi çekebilir: Ufak Dokunuşlarla Yapabileceğiniz Salon Dekoru Fikirleri

Sade ve Şık Ev Dekorasyonları ile Evlerinizi Güzelleştirin

Sade ve şık ev dekorasyonu için öncelikle yapmanız gereken şey, evinizde kalabalığa neden olan eşya yığınlarından kurtulmaktır. Sade ev dekorasyonu için en temel unsurlardan biri de açık renk ve küçük boyutta mobilyaların kullanılması. Beyaz, krem ve açık kahve tonlarının ağırlıklı olması gerektiği bu tarz dekorasyonlarda, mobilyaların yanı sıra aksesuarlarda da aynı şeye dikkat etmek gerekiyor. Sade ve şık ev dekorasyonu uygulamasında gerekli adımlardan biri de daha sade tasarıma sahip, ama konforlu koltuk seçeneklerini tercih etmek. Açık renklerde, minimal desenlere sahip, yastıklarla konforlu hale getirilmiş ve boyutu küçük olan mobilyaları tercih etmelisiniz. Bu tarz mobilyalar özellikle küçük metrekareli evlerde yaşayanlar ve alandan tasarruf etmek isteyenler için de doğru bir seçim olacaktır. Koltuk seçiminde mümkün olan en az sayıda oturma grubu tercih etmelisiniz. Ortamda fazla eşya kalabalığı yaşanmasını engelleyecek şekilde seçimler yapmanızı öneririz. Örneğin oldukça küçük bir alana sahipseniz oturma grubunda var olan 2 tekli koltuk sayısını bire indirmeniz yararlı olabilir.

Bu tarz evlerde önemli olan diğer bir konu da aksesuar seçimleri. Sade görünümü yakalamak için dekoratif aksesuarlardan tamamen vazgeçmenize gerek yok. Yine mobilyalarda olduğu gibi kurallara bağlı kalmanız yeterli olacaktır. Bu kurallar tamamlayıcı sehpa, konsol gibi tamamlayıcı aksesuarlarda da geçerli. Dekoratif aksesuar sayısını da en azda tutmanız olmazsa olmaz kuraldır. Ortamı aydınlatan ürünlerin seçiminde ışık dengesini sağlamak önemlidir. Büyük ve taşlı avizeler, gösterişli seçenekler sade evler için uygun olmayan bir seçimdir.

İlginizi çekebilir: 7 Adımda Ev Dizayn Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evinizde Uygulayabileceğiniz Modern Şık Ev Dekorasyonları

Modern ev dekor ne olduğunu açıklayan bir kelime varsa o da elbette basitlik olur. Tabii ki basit, temiz çizgileri, nötr renk paleti ve geometrik şekilleri ile sıkıcı ve modern bir dekor demek sıkıcı olmaktan başka bir şey değildir. Bunun yerine, modern ev dekoru hemen hemen her evde sıcak, davetkar ve tamamen şık olabilir. Peki modern ev dekorunu nasıl elde edebilirsiniz? Açıkçası, modern ev dekorasyonu oluşturmak bir mağazaya girmek ve temiz çizgileri olan öğeleri seçmek kadar basit değil. Bundan biraz daha fazlası mümkün ve modern bir dekora dahil edilmesi gereken birkaç temel fikir daha var.

Bu dekorasyon tarzında temel fikir her şeyi basit tutmaktır. Modern tasarımı en iyi tanımlayan kelimeyi hatırlayın ve onu mekanınıza dahil ettiğinizden emin olun. Basitlik demek odanın sadece dört duvar ve oturma koltuğundan ibaret olması demek değildir, bu sadece özenilmemiş bir yer ortaya çıkmasına neden olur, ancak mekanı mümkün olduğunca düzenli tutmak yararınıza olur. Çalışmalar, dağınıklığın hayatınızda strese yol açabileceğini göstermiştir, böylece dekorunuzu basit tutmak, hissettiğiniz bazı stresleri hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Modern ev dekorasyonunda diğer bir önemli kavram işlevdir. Odalarınız bu temiz çizgiler, minimal sanat eserleri ve aksesuarlarla sade olmakla kalmamalı, aynı zamanda işlevsel olmalıdır. Bu, odadan odaya büyük ölçüde değişir, ancak bir odaya girdiğinizde içindeki çeşitli öğelere erişmek ve kullanmak kolay olmalıdır. Örneğin, modern dekor düşünülerek tasarlanmış bir mutfağın geniş bir çalışma odası olmalı ve her şeye kolayca erişilebilmelidir.

İlginizi çekebilir: 5 Adımda Modern Ev Döşeme Taktikleri

Göz Alıcı Klasik Ev Dekorasyonu Örnekleri

Klasik ev dekorasyonu, modası hiçbir zaman geçmeyen, zamana asla yenilmeyen bir tarzdır. Eğer geçmişin ihtişamlı havasını evinize taşımak istiyorsanız, dikkat çekici objeleri ve geleneksel detayları ile klasik bir dekorasyon sizin için uygun olacaktır. Süslemeli tavanlar, varaklı mobilyalar, mermer şömineler, oymalı mobilyalar, yaldızlı ve desenli kumaşlar klasik tarzın önemli detaylarını oluşturur. Düğmeli parlak döşemeler, oryantal desenler, saten ve ipek kumaşlar, altın işlemeli aksesuarlar bu tarzı tamamlar. Klasik dekorasyonda kaliteli malzemeler kullanılması önemlidir, dolayısıyla uygulaması pahalı bir stildir. Halk arasında klasik dekorasyonun evinizi birçok aksesuarla donatmak ve çok süslü görünmek olduğuyla ilgili bir algı yanlışı mevcut. Klasik dekorasyon, avangart stillerden minimalist dekorasyon uygulamalarına kadar birçok tarzla beraber oluşturulabileceği gibi bir evin bütün iç dekoruna da yön verebilir.

Umarız bu yazı ev dekorasyon konusunda yardıma ihtiyacı olanlara ışık olmuştur. Evde Mimar ekibi olarak büyük tutkuyla bağlı olduğumuz ev dekorasyonu konusunda yeni fikirler ve içerikler üretmeye devam edeceğiz. Bizi tüm sosyal medya kanallarında takip edebilirsiniz.

Evra Dinç

Dekorasyona olan tutkum her geçen gün büyüyor ve pek çok araştırma yapıyorum. Burada sizlerle beğendiğim fikirleri paylaşacağım.

Bizi Arayın