İç Mimarların En Çok Kullandığı İç Mimarlık Programları

İç mimarlık tamamen bir bilgi ve beceri işidir. İç mimarlık demek tasarım demektir. Tasarım zihinde başlar ve bunun için geniş bir hayal gücü gereklidir. Tasarım yapıldıktan sonra tasarımın somut ortama aktarılması gereklidir. Bunu kağıt kalemle yapmak hem zor hem de zaman alıcıdır ve bazı ayrıntıları kalemle çizerek vermek mümkün olmayabilir. Bu nedenle iç mimarlar tasarımlarını tam anlamıyla somut ortama aktarmak ve zamanlarını verimli kullanmak için birtakım programlar kullanırlar.

İşinde iyi bir iç mimar müşterileriyle iletişiminde iyi olmalıdır. Bir iç mimarın insanlar ile iletişiminin yanında iç mimarlık programlarını da doğru şekilde kullanıyor olması mesleğinde ne kadar iyi olduğunu gösteren önemli bir ayrıntıdır. Biz de bu içeriğimizde Evde Mimar olarak iç mimarların en çok kullandığı programları sizlere anlatmaya çalışacağız. Umarız sizler için bilgi verici olur.

İç Mimarlık Programları ve En İyi Mimari Programlar

İç mimarlık faaliyetlerini gerçekleştirmek için görsel açıdan hazır olmak gerekir. Görsel bakımdan iyi sunumlar yapmak için ise bu programları etkili bir şekilde kullanmak gerekir. Çok fazla vakit kaybetmeden sizlere programları tanıtmaya başlayalım.

3DS Max İç Mimarlık Programı

3D Studio Max kullanım itibari ile son derece detaylı ve ayrıntı dolu bir programdır. Her türlü üç boyutlu modelin hazırlanması ve hareketli animasyonlarının yapımında kullanılabilir. 3DS Max ile gerçeğe çok yakın görseller hazırlayabilirsiniz. Kullanımı ve öğrenmesi diğer programlara göre biraz daha zor olsa da ortaya çıkan sonuçlar itibari ile zorluğa değer bir iç mimarlık programıdır. İç mimari çizimler 3DS Max aracılığı ile güzel görsellere dönüştürülebilir.

3DS Max Tasarım Örnekleri

Aşağıda da dünyanın dört bir yanından başarılı iç mimarların hazırladığı 3DS Max tasarımlarını görebilirsiniz. Burada her bir tasarımın pek çok detayı göz önüne alarak çalışmalar yaptığına şahit olabilirsiniz.

Autocad İç Mimari Çizim ve Tasarım Programı

Autocad özellikle plan hazırlamak için yaratılmış bir programdır. Projelerin üç boyutlu yada iki boyutlu çizimlerinin rahatlıkla yapılmasını sağlar. Çizimler çözünürlükten bağımsız oldukları için görüntü kalitesi etkilenmeden boyutlarında kolaylıkla değişim yapılabilir. Özellikle metrekare hesaplamalarında işçilik bedellerinin oluşturulmasında ve çalışmaların planlamasında Autocad programı kullanılır. 3DS Max programına göre Autocad çok daha kolay bir program olarak ifade edilebilir.

Autocad Tasarım Örnekleri

Autocad programı ile yapılan tasarım örneklerini aşağıda sizler için derledik. Pek çok farklı iç mimarın hazırladığı Autocad örnekleri sizler için, eviniz için de ilham olabilir.

Sketchup İç Mimarlık ve Tasarım Programı

Sketchup Google tarafından hazırlanan bir tasarım programıdır. Sketchup ”it ve çek” yöntemi ile iki ve üç boyutlu modeller oluşturmanız ve düzenlemenizi sağlayan bir modelleme uygulamasıdır. İtme ve çekme aracı, herhangi bir düz yüzeyin 3 boyutlu şekillere çekilmesini sağlar. Tek yapılması gereken düz bir nesneyi istediğiniz şekle sokana kadar çekmektir. Google mühendisleri özellikle 3 boyutlu tasarımları oluşturmak için Sketchup programını meydana getirmişlerdir. Özellikle tasarımsal anlamda kolay ve hızlı bir çıktı almak istiyorsanız Sketchup programını deneyebilirsiniz. Programı öğrenmek ise bizce diğer iç mimarlık programları ile kıyaslandığında daha kolay olarak ifade edilebilir.

Sketchup Tasarım Örnekleri

Sketchup özellikle 3 boyutlu nesne tasarımlarında kullanılır. Biz de Evde Mimar olarak sizlere tasarlanan en güzel nesneleri sizler için derledik. Umarız programı doğru şekilde anlatır.

Cinema 4D Tasarım Programı

Cinema 4D ileri seviyede profesyonel olarak 3 boyutlu modelleme ve animasyonların yapıldığı bir  programdır. Cinema 4D özellikle tasarımın kuvvetli olması gereken durumlarda tercih edilir. Konsept tasarımlarda bayilik veren firmaların iç mimari yapılarında Cinema 4D programı istenebilir. Mimarların yanı sıra animatörler tarafından da sıklıkla kullanılan bu program, oldukça farklı tasarımların yapıldığı film endüstri tarafından da etkin bir biçimde kullanılmaktadır.

Cinema 4D Tasarım Örnekleri

Cinema 4D programı diğer programlara göre daha iyi görünüm sağlar. Bunu da görseller ile desteklemek isteriz. Bu nedenle size Cinema 4D tasarım örnekleri derlemesi yaptık.  Umarız programı daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Blender

Blender’ın tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması ve birçok işletim sisteminde çalışıyor olması onu bir basamak öne çıkartmaktadır, bununla birlikte her türde ve büyüklükte ulaşılabilir eklentiye de sahiptir. Birçok özelliğiyle de kullanıcılarına işi yapmanın en kolay yolunu sunmaktadır. Blender programına alışmak oldukça kolaydır ve programı kullanabileceğiniz çok çeşitli kullanım alanları mevcuttur. Blender programının İçindeki Blender render motoru eğer bu işe yeni başlıyorsanız sizin kullanabileceğiniz render motorudur. Kalitesi diğer 3D modelleme programları kadar kalitelidir. Birkaç örneğe sizde buradan bakabilirsiniz.

Blender Tasarım Örnekleri

ArchiCAD

ArchiCAD, Mimari-Mühendislik-İnşaat endüstrisinde çalışan mimarlar için hazırlanan, mimarları konsept aşamasından inşaat aşamasına kadar destekleyen üç boyutlu bir mimari çizim programıdır.

İlk başta Apple bilgisayarları için üretilmeye başlanan ArchiCAD daha sonraları Microsoft platformu içinde üretilmiştir. Türkçe desteği ’de mevcuttur. İçinde birçok modülde barındırmaktadır. Her yıl yeni bir sürümü çıkmaktadır,

ArchiCAD genelde Revit programı ile karşılaştırılır ancak Achicad programında kullanıcıya avantaj sağladığı özelliklerde mevcuttur. Mimari proje çizerken ArchiCAD programını kullanabilirsiniz proje detaylandırma’da da ArchiCAD önde gelmektedir

ArchiCAD Tasarım Örnekleri

 

SolidWorks Programı

Özellikle nesne tasarımlarında kullanılan SolidWorks programı anlaşılır komutlarla iki ve üç boyutlu mimari nesneleri kolayca tasarlamanızı sağlayan etkin bir araç olarak göze çarpmaktadır. SolidWorks ile tasarım sürecinin tüm aşamaları kolayca kontrol edilebiliyor olması kullanılmasını sağlayan faktörlerdendir. Fakat kullanımının yaygın olmaması diğer programlar arasındaki değerini biraz düşürmektedir.

SolidWorks Programı Tasarım Örnekleri

Bu yazımızda sizlere iç mimarların en çok kullandığı iç mimarlık programları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız ihtiyacınız olan bilgiyi içeriğimizde bulabilmişsinizdir. Siz de konu ile alakalı merak ettiğiniz durumlar varsa bize yorum bölümünden iletebilir, dilediğiniz an Evde Mimar ekibi ile irtibata geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İç mimari tasarım örnekleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

4 yorum

 1. Mimarlık güzel hele işini sevenler muhteşem işler yapıyor.

  5 Nisan 2019, 00:29
  1. Teşekkürler, biz de işimizi severek yapıyoruz. 🙂

   5 Nisan 2019, 09:13
 2. Geleceğin iç mimari olarak benim de işime yarayacak bir yazı olmuş elinize sağlık 🙂

  6 Nisan 2020, 11:39
  1. İlginiz için teşekkür ederiz 🙂

   6 Nisan 2020, 13:24

Bizi Arayın