İlgi Çekici Mağaza Dekorasyon Örnekleri

ilgicekicimagazadekorasyonornekleri

Mağazalar firmaların ürünlerini fiziki olarak son tüketici ile buluşturduğu yerlerdir. Gerçi günümüzde online alışveriş rakamları her ne kadar artmış olsa da bazılarımız için hala ürüne dokunabilmek, ürünü deneyebilmek ve deneyimlemek çok önemlidir. Bunu bilen perakende sektöründeki mağazalarda müşterilerini etkileyebilmek için birbirinden ilgi çekici mağaza dekorasyonları ile tüketicileri karşılamaktadırlar. Alışveriş merkezlerinde ve cadde mağazalarında gözümüze ilk çarpanlar genelde giyim mağazası dekorasyonları ve kozmetik mağaza dekorasyonlarıdır. Bu mağaza dekorasyonları yapılırken firmaların dikkat ettikleri çok önemli noktalar bulunmaktadır. Gelin hep beraber bu noktaları aşağıda inceleyelim.

boyabanneri

Mağaza Dekorasyon Düzenleri

Perakende sektöründe benimsenmiş 3 çeşit mağaza dekorasyon düzeni vardır. Bunlar serbest mağaza düzeni, döngü düzeni ve ızgara düzeni tasarımlardır. Serbest mağaza dekorasyonu; genelde çok fazla çeşit ürün satan firmaların kullandıkları mağaza düzenleridir. Izgara mağaza dekorasyonu; genellikle daha az ürün kategorisi olan markaların müşterilerini bir koridor boyunca yürüttüğü ürünlerini duvardaki raflarda sergilediği mağaza düzenidir. Döngü mağaza dekorasyonu ise; genelde müşterilerinin içeride dolaşırken her reyona uğramalarını sağlamak isteyen markaların tercih ettiği mağaza düzenidir.

Kozmetik Mağaza Dekorasyonu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Mağaza içerisinde müşterilerinizin rahat edebilmesini sağlamak ilk ve diğer detaylar için en büyük ilham kaynağınız olmalıdır.
 • Sadeliğin çok fazla abartılmadığı müşterilerinizin istediği an ürünlere dokunabileceği şekilde tasarlanmalı.
 • Ürünlerin olduğu stantlara yakın müşterilerinizin oturup ürünlerin uygulanabileceği masalar olmalı.
 • Stand ve zemin renkleri genelde tam koyu renkler ya da tamamen açık renkler olarak tercih edilirken sizde sunacağınız ürüne göre buna karar vermelisiniz.
 • Aydınlatma sistemi ise raflar ve makyaj masalarına farklı özelliklerde tasarlanmalı. Mağaza içi genel aydınlatma sistemi çok fazla göz yormamalı ki müşterileriniz sergilediğiniz ürünlerin farkına varabilsin.
 • Kasa mobilyalarının sade olmasına dikkat edilmelidir ki son ana gelen müşteri farklı bir ürün ya da gereksiz detayla oyalanırken alışverişinden vazgeçmesin.

Giyim Mağaza Dekorasyonu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Satılacak olan ürünleri sergileyeceğiniz raf sistemleri ayarlanabilir ve sezon ürünlerine göre değiştirilebilir sistemler olmalıdır.
 • Aydınlatma sisteminde ürünleri fazla ışıklandırma ve parlak renkler kullanılarak ilgi çekici yapmak yerine daha sakin ve şık ortam oluşturmak önemlidir.
 • Mağazanın zeminleri ve duvar boyası renkleri daha soft renkler ile dizayn edilmelidir. Müşterilerinizin ilgisini ve dikkatini dağıtarak veya müşterilerinizi sıkacak ve boğacak renklerden uzak durmalısınız.
 • Mağazanızda sergileyeceğiniz ürünlerinizin daha ön plana çıkması için duvar boyaları, gergi tavan, ahşap sistemler, rafların seçimlerinde mutlaka sergilenecek ürünler göz önüne alınarak seçilmelidir.
 • Mağaza duvarlarının tamamını raflardan oluşturmak yerine niş ve aynalarda kullanılması gerekir.
 • Giyim mağazalarının en önemli yerlerinden biriside deneme kabinleridir. Buraları tasarlarken mutlaka geniş olması, kapı arkalarında ve müşterilerinizin kendilerini daha uzaktan görebilecekleri kabin bölgesinde mutlaka aynalar konulmalıdır.
 • Deneme kabinleri aydınlatma sistemi mağaza aydınlatma sisteminden tamamen ayrı tutulmalı.
 • Kozmetik mağazalarında da olduğu gibi kasa mobilyalarının sade olmasına dikkat edilmelidir ki son ana gelen müşteri farklı bir ürün ya da gereksiz detayla oyalanırken alışverişin vazgeçmesin.

Daha farklı tasarımlar ve olabilecek dekorasyon fırsatları için lütfen alışveriş yaptığınız mağazaları tekrar ziyaret edin. Birde bu gözlerle bakın onların standlarına, raflarına, deneme kabinlerine ve reyonlarına emin olun şimdiye kadar görmediğiniz çok fazla detaylar göreceksiniz. Paylaştığımız bilgilerin yeni kuracağınız işinizde veya gireceğiniz yeni sektörde sizlere faydalı olmasıyla beraber bu bilgiler doğrultusunda cirolarınız da çok büyük olur. Dikkatinizi çekebilecek birkaç faydalı linki de aşağıya bırakıyorum göz atarsanız kaybetmez aksine fikir sahibi olursunuz.

İlginizi Çekebilir Gergi Tavan Modelleri

İlginizi Çekebilir Küçük Ofis Dekorasyonu Örnekleri ve İç Mimarlardan Öneriler

Erkan Öztürk

Ev dekorasyonu ve iç mimari hakkında araştırmalarımı burada sizlerle paylaşmak için gayret edeceğim.

4 yorum

 1. Güzel bir makale olmuş çok yardımcı oldu teşekkürler ..

  6 Nisan 2020, 11:37
  1. Rica ederiz 🙂

   6 Nisan 2020, 13:24
 2. Açıcağım mağza için güzel bir fikir oldu teşekkürler

  6 Nisan 2020, 12:32
  1. Size ilham verebildiysek ne mutlu bize 🙂

   6 Nisan 2020, 13:24

Bizi Arayın