İlginizi Çekebilecek Kilim Desenleri ve Anlamları

Kilim desenleri, her Türk gencinin zihninde yer edinmiş motiflerden meydana gelir. Birçok ev içerisinde farklı kilim desenleri ile karşılaşır, bu desenlere odaklanarak nice hayaller kurardık. İnsan zihnini de bambaşka bir hale sokabilen bu desenler için kendi içerisinde geniş anlamları  olduğunu bilmek de yanlış olmaz. Biz de bu içeriğimizde hem size ilginç kilim desenleri sunmayı hem de desenlerin anlamlarını açıklamayı düşünüyoruz.

Derlediğimiz Kilim Desenleri ve Örnekleri

Evde Mimar ekibi olarak özenle kilim desenleri seçtik. Her bir resim için aramızda fikir birliği ederek karar verdik. Kilim desenleri ve örnekleri de bu doğrultudaki çalışmalar ile belirlendi. Sizin için seçtiğimiz resimler umarız sizlere ilham verici olur.

Kilim Desenleri-Motifleri ve Esrarengiz Anlamları

Her kilim motifi, deseni kendi başına bir amaç için yapılmıştır. Türk tarihinde önemli bir yeri olan bu desenlerin her biri yıllar içerisinde anlamlandırılmış, insana bir katkı yapması için dizayn edilmiştir. Tarih boyunca günümüze kadar gelen bu desenler ise ruhumuza, yaşamımıza bir atıfta bulunmaktadır.

Kartal Motifi

halikartalmotifi

Kartal motifi halılarda çok sık gördüğümüz bir motifdir. Bu motif, güç ve kudreti temsil eder. Türk tarihinin önemli simgelerinden biridir.

Bereket Motifi

bereketmotifikilim

Bereket, bu motif içerisinde kötülüklerden korunmak maksadı ile simgelenmiştir. Motifin içerisindeki nokta aileyi temsil ederken boynuz misali simgeler de evin başlıca öğeleri olan kadın ve erkeyi simgelemektedir.

Bukağı Motifi

ailefigurukilim

Birlik içerisinde yaşamayı ve Türk toplumunun önemli birimi aileyi simgeler. Bu motif eski halılarda çok fazla görülmektedir.

Ejderha Motifi

hayvanfigurukilim

Ejderha motifi çok fazla halıda gözükmese de anlam ifade etmesi açısından farklı bir motifdir. Uzakdoğu temelli olan bu halı deseni, yağmuru getirdiğine inanılarak inşa edilmiştir.

Saç Bağı Motifi

sacbagimotifi

Saç bağı motifi genç kızların halılarında görülür. Evlenme isteğini simgeleyen bu motif, eskiden çok anlamlı olarak kullanmakta, eşlerin bulunmasına yardımcı olan bir desen olarak çalışmaktadır.

Muska Motifi

muskamotifikilim

Muska bilindiği gibi kötü etkilerin giderilmesine ön ayak olmaktadır. Kötü olayların gelişini engellediğine inanılır. Günümüzde birçok halı desenleri üzerinde kullanılmaktadır.

El Motifi

elmotifikilim

El motifi her ulusun tarihinde olduğu gibi Türk tarihinde de bereketi simgeler.  Bu halı desenleri ile bezenmiş eve yerleştirildiğinde bereket getireceğine inanıldığı için kullanılmaktadır.

Pıtrak Motifi

pitrakmotifikilim

Bir bereket sembolü olan pıtrak, bolca çiçek manasına gelir. Pıtrak ile birlikte eve bolluk ve bereket geleceğine inanılır.

Sandık Motifi

sandikmotiflihali

Sandık halı deseni, günümüzde de gördüğümüz genç kızların sandığını simgeler. Bu sandıkta değerli eşyaların olduğuna inanılır.

Kuş Motifi

kusmotifiornek

Kuş Türk tarihinin önemli simgelerinden biridir. Burada bülbül kullanımı iyi şansı simgelemektedir.

Hayat Ağacı Motifi

hayatagacikilimmotifi

Kilimler içerisinde global motiflerden biri olan hayat ağacı motifi, elbette ki sonsuzluğu simgeler. Sonsuz yaşam ile birlikte insanların daha mutlu olacağına inanılır.

Koç Boynuzu Motifi

kocboynuzukilimmotifi

Koç boynuzu, tarihimizde gücü ve erkekliği simgeler. Güçlü olunacağını anlatan bu halı deseninde Türk toplumundaki göçebe kültürünün yanısmalarını bulabiliriz.

Geometrik Kilim Desenleri

Geometri, matematik hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Her alanda çıkan bu öğeler bizler için son derece önemli de olabiliyorlar. Halı, kilim desenleri için de geometrik şekillerin barındırıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu şekiller bir anlam ifade ettiği gibi görsel bir güzellik de katarlar. Biz de sizin için seçtiğimiz geometrik kilim desenleri derlemimizi sunarak ilham almanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Anadolu Kilim Motifleri

Anadolu yıllardan beri ülkemizin tarihine ev sahipliği yapmıştır. Burada kültürün önemli öğeleri saklanmakta, yöre halkının değerine sunulmaktadır. Anadolu kilim motifleri de bunlardan biridir. Motifler kültürle harmanlanmış, insanlara hoş gözükecek şekle sokulmuştur. Bu bölümde de farklı derlemelerimizi sizlere sunmuş olacağız.

Bu yazımızda kilim desenleri ve beraberinde anlamlarını, farklı motifleri size aktarmaya çalıştık. İçeriğimizde sizlere farklı ve ilham verici bir dekorasyon aklı kazandırmak için çalışmalarımıza hız verdik. Umarız sizlere de motifler, desenler konusunda yardımcı olabilmişizdir. Siz de konu ile ilgili görüşlerinizi bize aktarabilir, merak ettiklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Asma tavan modelleri

Barış Korkmaz

Dekorasyon konusunda size yardımcı olmaya çalışıp daha mutlu ve huzurlu evlerde yaşamanıza destek olmaya gayret edeceğim. Yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Bizi Arayın